avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate cosmintt26

Activitate cosmintt26

Răspuns la discuția Uciderea din culpa, despagubiri
daunele materiale le va plati asiguratorul dvs, (firma unde aveati incheiata polita de asigurare obligatorie- rca).
SI eu cred ca asta e cea mai mare problema. Legat de inselaciune nu cred ca aveti mari sanse de castig. Vanzatorul se poate apara spunand ca asa i s-a comunicat si lui de la cel de la care a achizitionat-o. Ba chiar in apararea lui poate aduce o dovada ca el nu a fost la anaf sa se intereseze daca taxa e platita sau nu e. Din moment ce nu a fost la anaf nu avea de unde sa stie...

mai repede poate fi acuzat de fals ca a semnat in locul altcuiva. incercati sa luati legatura cu cel in locul caruia a semnat si vedeti daca e de acord sa declare adevarul (ca nu el a semnat actul acela).
dar va legati prea mult la cap, daca il acuzati de fals cred ca acel contract devine nul iar masina ii revine celui care v-a inselat :))
aveti noroc ca taxa nu e chiar imensa, daca e vreo masina la care taxa era mii de euro era mult mai nasol
Atata timp cat aveti casco o puteti repara pe casco, fara sa mai asteptati sa vina ala cu rca-ul (care probabil ca nu exista).
Alta solutie este sa apelati aici: [ link extern ] .
Răspuns la discuția Date de interes operativ
Probabil ca sunt trecute diferite mentiuni despre fiecare cetatean. Sa zicem despre unul fara ocupatie dar care duce o viata foarte buna aparent din venituri nejustificabile, anumite conexiuni intre cetateni cu alti cetateni, anumite banuieli privind posibile infractiuni pe care le-ar comite acel cetatean, cu alte cuvinte orice date care ar putea folosi in viitor politiei.

datele astea operative pot fi vizualizate si de cei de la ordine publica in baza lor de date de pe statiile mobile?
Sunt cateva cazuri castigate dar la toate statul a facut recurs. Iar la recurs judecatorul a amanat pronuntarea pana cand se judeca nu stiu ce caz la CEJ (curtea europeana de justitie).
Poti sa o bagi linistit in garaj, dar cand te vei duce sa o bagi la impozit ti-o va baga cu incepere de la data de la care ai cumparat-o(conform contractului), deci nu castigi nimic. Ba chiar pot sa iti dea si o amenda (30 lei parca) aia de la impozite ca nu ai declarat-o in 30 de zile.

Fa-i de pe acum calculul taxei la ANAF (ca dureaza cateva zile) urmand ca in ianuarie doar sa platesti taxa si sa o inscrii, asta sa fii 100% ca te incadrezi in cele 60 de zile cat e RAR valabil.
Răspuns la discuția Inmatriculare auto fara taxa
In cazul tau cu Vito poate faci in vreun fel sa incadrezi masina la autoutilitare si scapi cu taxa foarte mica.
Răspuns la discuția Timbru de mediu
Daca vanzatorul nu v-a scris pe spatele talonului .. instrainat catre la data de ..., conform legislatiei actuale puteti circula ani de zile cu masina fara niciun risc. Cand sunteti oprit spuneti ca e masina cumnatului si la revedere. Sa aveti grija ca rca-ul sa il intocmiti pe numele celui din talon (vanzatorului, nu pe numele dvs) si sa aveti grija sa nu va fie ridicat talonul (se ridica pt lipsa itp, rca, precum si alte lucruri). Daca va este ridicat doar cel pe numele caruia e talonul il poate recupera.

In urma plangeri fetei e NORMAL sa se declanseze o ancheta. Ai fost chemat tu, prietenul tau etc.
E foarte posibil ca ancheta politiei sa te scoata nevinovat si la revedere. Faptul ca ai fost sa dai lamuriri nu inseamna ca ancheta va ajunge mai departe.

Răspuns la discuția RADIERE AUTOVEHICUL
Niste incompetenti. Cei de la primarie trebuie sa scoata masina de la impozitul dvs doar pe baza documentelor care atesta ca ati vandut-o.
Aceasta este procedura.