avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate adelina032

Activitate adelina032

am primit o condamnare cu suspendare si sunt obligata sa platesc daune materiale problema mai grva e ca nu am banii necesari si vreau sa stiu cum pot proceda ca sa pot plati din salar... trebuie sa fac recurs? ...
Răspuns la discuția 2 procese..........penale
inselaciunea si evaziunea s-au petrecut in acelasi timp........ma gandeam ca se poate contopi.....dar acuma......asta e.....va multumesc.
cum pot sa fac ?am 2 procese penale.....unul pt inselaciune care se afla la judecatorie si celalalt pt evaziune care se afla la tribunal .este posibilitatea sa contopesc cele doua dosare?cum trebuie sa procedez daca aceasta contopire este posibila?ce trebuie sa fac?cui ma adresez ca sa pot contopi cele doua dosare?........va multumesc si astept un raspuns ......sau mai multe chiar........
poate sa imi explice si mie cinava ....asa pe intelesul meu ...... ce inseamna intimat parte civila?
nu mi sa prezentat..... am fost anchetata, dar din cate stiu eu inainte sa trimita dosarul la tribunal trebuia sa ma cheme pentru prezentarea dosarului si acest lucru nu sa inatmplat.
v-am relatat faptul ca sunt implicata intr-un dosar penal de evaziune ...grup infractional.spalare de bani... dar din cate observ domnul procuror a mai deschis inca un dosar pe numele meu ..pentru complicitate ...iar la urmarirea penala din primul dosar cand am inceput sa i povestesc si de niste cecuri pe care le-am eliberat ...mi-a zis ca o sa ma intrebe mai incolo...(exact asa sa si exprimat:am sa te intreb mai incolo acum spune cum sta treaba cu...)si astazi am intrat pe net si am vazut ca sunt cu un dosar la judecatorie si cu unul la tribunal...eu nu am primit nimica acasa..cum ca am fost trimisa in judecata... si nici nu am fost chemata la parchet sa ma instiinteze ca dosarele au fost trimise in judecata sau sa imi spuna sa merg sa studiez dosarele ca urmeaza sa fie trimise mai departe... nu mi se pare normal acest lucru...si in plus de asta nici organele de politie nu au desfasurat o ancheta amanuntita pur si simplu trageam de politai sa mearga cu mine sa i arat anumite treburi...si el imi spunea sa ma duc singura sa gasesc dovezi... imi vine sa urlu cand vad atata .......nu mai zic ce........in fine ce ma intereseaza pe mine este sa aflu daca mai pot primi o sentinta cu suspendare...pe langa prima... care inca nu sa judecat recursul....faptele s-au desfasurat in aceeasi perioada 2009
in procesul in care sunt implicata una din parti a cerut ca dosarul sa fie stramutat la inalta curte ...mie una nu imi convine acest lucru si un stiu cum sa formulez un memoriu in acest sens...
Discuție Dosar Penal
Buna ziua! Am o nelamurire si daca vreti sa ma ajutati cu niste sfaturi daca se poate........... Am fost judecata intr-un dosar penal pentru Evaziune Fiscala unde au fost mai multe parti inculpate, eu am mers pe articolul 320^1 si am fost condamnata la 3 ani cu suspendare si alte obligatii. Parchetul a facut recurs si dosarul a fost trimis la bucuresti la Inalta Curte de Casatii....... Am fost scoasa din dosarul initial si sa deschis alt dosar cu celelalte parti din primul dosar ( ei nu au ales 320^1) unde apar si eu ca inculpata pentru aceleasi fapte pentru care am mai fost judecata. Doresc sa stiu daca sunt judecata pe latura civila in cel de-al doilea dosar sau vreau sa stiu daca pot formula o cerere sa ma scoata din cel de-al doilea dosar. Multumesc
,, La al doilea dosar am primit citatie in care apaream tot ca inculpata si nu inteleg de ce? Din momente ce eu am fost judecata pentru acele fapte."
asteptam pe 27 sentinta..dar a amanat pe data de 4 octombrie.........conform art 3o6 codprocedura penala..........
singura vinovatie este ca am semnat niste acte la cererea persoanei care ma bagat in rahatul asta fara sa am cunostinte de cauza................... in rest eu m-am ales decat cu problema asta.......... si din rechizitoriu reise faptul ca am fost manipulata de persoana respectiva