avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate VERONICA56

Activitate VERONICA56

Sunt in vizita la un prieten in Italia ,si as dori la intoarcere sa conduc masina lui,care are nr de Romania.Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti,daca incalc sau nu noua lege instituita in Italia,referitor la circulatia masinilor cu nr. straine.Va multumesc anticipat.
Discuție Grupa intai
Am lucrat un singur an in grupa intai de munca,apoi am lucrat in alte locuri fara grupa .Am dreptul la 6 luni in plus la vechime la intocmirea dosarului de pensie ?
Buna seara ! In urma cu foarte multi ani ,cativa locatari am amenajat niste ,,banci '"din tabla sudata de un gardut .Vizavi de blocul nostru s_a facut un parculet ,si de atunci ,tineri ,adolescenti si-au stabilit locul de intalnire la noi in fata ,pe scarile blocului ,bancute ,peste tot.Asta nu ar fi nimic daca ar fi civilizati .Astfel am decis sa desfiintam acele bancute ,poate asa vor mai schimba locatia.In ziua in care ne+am apucat de taiat ,am avut surpriza sa vina politia la reclamatia unor vecini.politia a zis ca_i domeniu public ,si ne_a pus sa le sudam la loc altfel suntem amendati pt distrugere.Nu stiu ce distrugeam daca erau facute de noi ,cu materialele noastre.Intrebarea mea esteaveam sau nu dreptul sa desfiintam un lucru facut de noi ?Va multumesc anticipat.
Buna ziua ! Am o intrebare pt fratele meu care este nascut in 20.04.1958.A lucrat 1 an in grupa 1 de munca ,31 ani si 28 zile fara grupa,2ani si 6 luni {cumulat } de somaj . Are adeverinta pt grupa 1 ,suta la suta .Acestea fiind conditiile va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie anticipata .Va multumesc pt amabilitate.
Buna ziua !Am o nedumerire si v-as ruga sa ma ajutati sa ma lamuresc ..In anul 2014 mi-am depus dosarul pt pensie anticipata fara penalizare,mi-a venit decizia,dar n-am iesit atunci la pensie pt ca mai lucram si am preferat sa ies de drept in anul urmator ,ca sa mai pot lucra .Pensia stabilita dupa 39 ani de munca era de 845lei si am avut si vreo 8 ani si ceva de grupa.Intrebarea mea este se mai recalculeaza pensia conform legislatiei actuale ?Oare de ce eu am pensia mai mica decat colega mea care a lucrat in acelasi loc de munca ,avand acelasi salariu ,si culmea ani mai putini de munca {ea a iesit la pensie in 2009 ] ?Va multumesc anticipat .
Sunt pensionar si lucrez .Am contract de munca de 4 ore.Deseori depasesc la lucru 4 ore ,si as vrea sa stiu daca ma pot ponta orele suplimentare .De asemenea as vrea sa stiucare sunt darile la stat dupa noua lege .Va multumesc anticipat.
Sunt pensionar angajat cu 4 ore si trebuie sa ma internez in spital si as vrea sa stiu daca am dreptul la concediu medical .Va multumesc anticipat.
Buna ziua !Sunt pensionara si detin impreuna cu fiicele mele un apartament in alta localitate decat cea de resedinta, pe care l-am inchiriat.Vreau sa va intreb daca pe langa impozit trebuie sa ne mai ia la toate ,si contributia la sanatate ,tinand cont ca fiicele sunt salariate si platesc odata aceasta contributie .Va multumesc anticipat.
Discuție plata vechimei
Buna ziua! Cumnatul meu are 59 de ani si ar vrea sa -si completeze anii vechime ,pt ca are perioade nelucrate.Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca daca legea mai este de actualitate,si unde pot gasi legea . Va multumesc anticipat.
Sunt pensionara de drept si sunt si angajata.Societatea nu merge prea bine ..Intrebarea mea este, eu as avea dreptul la somaj, daca sunt angajata cu jumatate de norma ?Va multumesc anticipat.