avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate IolandaMarin

Activitate IolandaMarin

Buna ziua,,
Pentru un cetatean UE care obtine in Romania venituri din cedarea folosintei bunurilor, pe langa impozitul de 10% se plateste si CASS?
In anii trecuti nu se platea, dar a primit pe spatul virtual o decizie de plata CASS.
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament care nu are autorizatie de constructie. Proprietarul a deschis un proces de accesiune, pentru a intra in legalitate. Am urmatoarea intrebare:
Dupa finalizarea procesului de accesiune in mod favorabil, intrarea in legalitate este definitiva? sau este nevoie si de autorizatia de constructie, proiect, receptie, etc...
Daca eu voi dori sa vand acest apartament, este suficient actul rezultat din procesul de accesiune, sau este necesara si autorizatia de constructie? Notarul imi va solicita aceasta autorizatie?
Daca eu fac achizitia apartamentului in baza procesului de accesiune, va trebui ca eu sa imi scot ulterior autorizatia de constructie?
Multumesc,
Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:
Daca am un contract de comodat cu titlu gratuit pentru un apartament, eu fiind comodatarul (chiriasul), am dreptul legal sa inchiriez acest apartament unei firme, cu contract de inchiriere inregistrat la ANAF?
Multumesc,
Eu doresc sa cumpar intregul apartament unde sunt 3 proprietari, dar, unul singur care are 2/8 este administratorul firmei. Teama mea este ca , in cazul falimentului firmei, administratorul va raspunde solidar cu firma si eu, avand doar o promisiune de vanzare, nu stiu daca am prioritate in fata ANAF-ului
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema;
Intentionez sa fac o promisiune de vanzare pentru un apartament al carui proprietar (proprietar in proportie de 2/8, restul proprietarilor fiind din famile) este administratorul unei firme. Intervalul de timp pana la finalizarea vanzarii este ceva mai mare, acum eu platind un avans.
La promisiunea de vanzare, se va consemna in carte funciara in baza unui extras authentic.
Daca firma va intra in faliment pana la finalizarea vanzarii, administratorul poate fi executat silit?
Poate fi afectata promisiunea de vanzare?
Pot pierde avansul pe care il dau acum?
Buna ziua,
Am o intrebarare: doresc sa cumpar o casa care cuprinde 3 apartamente, pentru fiecare apartament fiind un act de proprietate separat.
Pentru plata taxei de proprietate, se considera 3 proprietati sau una singura?
mentionez ca toate cele 3 apartamente sunt in aceeasi casa, la aceeasi adresa nemaiexistand alt apartament.
Multumesc
As dori sa stiu cum pot trimite in format electronic (email) niste acte catre tribunal, pentru a fi sigura ca ma incadrez in termen, urmand sa le trimit apoi si prin posta.
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat.
Dar, am totusi o nelamurire: atunci cand s-a trecut de la sistemul pausal la sistemul de repartitoare si ne-au fost montate repartitoarele pe calorifere, trecerea s-a facut treptat, astfel incat luni de zile o parte din apartamente erau pe pausal, cealalta parte erau pe repartitoare. Acum de ce nu se poate? De ce nu se poate ca un nr de apartamente de pe o scara sa treaca pe repartitoare, ceilalti ramanand pe pausal?
Am o mare problema si sper ca ma veti ajuta cu niste sfaturi:
locuiesc intr-un bloc cu 3 scari care in urma cu niste a trecut de la sistemul de pausal la sistemul de repartiroare de caldura. Incepand cu iarna 2012-2013, o scara a cerut cu majoritate de voturi renuntarea la sistemul de repartitoare si trecere pe pausal, pe aceasta scara locuind si eu.
Eu nu am fost de acord cu aceasta, dar nu a contat.
Acum, pe aceasta scara, valoarea cotelor de incalzire este foarte mare si eu as vrea sa trec din nou la sistemul de repartitoare. Ce ar trebui sa fac pentru aceasta si ce costuri implica.
Ma puteti ajuta?
Multumesc foarte mult