avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1156 soluții astăzi
Forum Activitate just_hara

Activitate just_hara

Buna. Se poate întra în șomaj după terminarea concediului de creșterea copilului fara sa mai reiei activitatea??? Adică la terminarea perioadei sa intri direct în șomaj.....și dacă da ce trebuie sa fac....Mulțumesc
Buna ziua. Sper sa primesc un raspuns favorabil la urmatoarea intrebare?
Se poate anula un contract incheiat pe mail intre o firma prestare servicii, (televiziune,internet,) si eu ca administrator al societatii mele? - daca se poate, ce ar trebui sa fac??
DETALIEZ: din partea firmei respective am primit pe mail oferta discutata anterior la telefon, anexat contractul, plus o anexa a contractului. Mi se cere in mail sa transmit o copie dupa certificatul de inregistrare, dupa buletin si dupa prima si ultima pagina din actul constitutiv al firmei mele.
La acest mail am raspuns cu "Da, sunt de acord", si ATAT, nimic altceva. Nu am trimis nici o copie la nimic si nici nu am listat CONTRACTUL sa.l semnez si apoi sa il trimit inapoi semnat.
Acest contract este valabil? si daca da, cum il anulez fara sa platesc.
Buna. Cine ar putea sa ma ajute cu cateva informatii legate de CREDITUL Prima Casa. In primul rand as dori sa stiu daca e avantajos, daca se merita, si la ce ar trebui sa fiu atent cand semnez contractul cu banca. [editat- nu se recomanda bani pe forum]
Va multumesc anticipat
Discuție Timbru Mediu
Cum pot inmatricula o masina adusa din Germania in Romania fara sa platesc TIMBRUL de Mediu folosindu-ma de ART 8 lit f din OUG 9/2013, si anume:autovehicul obtinut in urma unui partaj.
- ce ar trebui sa fac???
(am inteles ca deja s-au facut inmatriculari)
Intrebarea mea este:
-daca esti angajat cu jumatate de norma primesti indemnizatia de crestere a copilului in intregime, jumatate sau nu primesti deloc?
Multumesc
Intrebarile mele sunt:
1. Ce acte sunt obligatorii sa-mi elibereze angajatorul la desfacerea contractului de munca prin desfiintarea postului ocupat(preavizul de 20 de zile l-am primit)?(sa stiu sa solicit in caz ca nu m-i le elibereaza pe toate)
2. Unde m-as putea interesa sa verific daca vechimea corespunde cu ceea ce am lucrat pana acum si daca imi este platita contributia la fondul de pensie.(sa verific daca firmele la care am lucrat mi-au platit toate taxele, ca am inteles ca se mai trag si tepe)
Multumesc !
Răspuns la discuția inmatriculare auto
Art. 4.Obligația de plată a timbrului intervine o singură dată, astfel:
a) cu ocazia înscrierii în evidențele autorității competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;
b) la reintroducerea în parcul auto național a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul
scoaterii sale din parcul auto național, i s‐a restituit proprietarului valoarea reziduală  a timbrului, în conformitate cu prevederile art. 7;
c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme  şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;
d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat în situația
autovehiculelor pentru care s‐a dispus de către instanțe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule,taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule
Daca pentru masina respectiva nu a fost platita nici un fel de taxa la data inmatricularii(ceea ce ma indoiesc) sunteti obligat sa platiti TIMBRU de Mediu intrat in vigoare la 15.03.2013.(calculul se face pe site la ANAF sau la o agentie teritoriala)
Daca a fost achitata taxa, sau daca proprietarul nu si-a recuperat banii prin hotarare judecatoreasca, atunci NU trebuie sa platiti nimic.
Răspuns la discuția taxa de mediu
Buna,
Incerc sa inteleg ceea ce spui tu, iar din descrierea ta rezulta cam asa:
-masina pe care ai cumparato presupun ca este o dacie sau ceva de maxim 3000 lei(asta nu prea are importanta); iar de aici rezulta ca masina este deja inmatriculata in Romania
Acum treaba cu taxele astea stau cam asa:
-la inceput a fost taxa de prima inmatriculare pe urma sa schimbat in taxa de poluare si tot asa;(cam asa ceva)
-IDEEA principala este urmatoarea:
la ora actuala in Romania legislatia care reglementeaza treaba asta cu taxele pentru masini se numeste TIMBRU de MEDIU si a intrat in vigoare la data de 15 martie 2013 si care abroga toate celelalte legi dinainte
Si aceasta suna cam asa:
Art. 4.Obligația de plată a timbrului intervine o singură dată, astfel:
a) cu ocazia înscrierii în evidențele autorității competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;
b) la reintroducerea în parcul auto național a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul
scoaterii sale din parcul auto național, i s‐a restituit proprietarului valoarea reziduală  a timbrului, în conformitate cu prevederile art. 7;
c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehicululuirulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme  şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;
d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat în situația
autovehiculelor pentru care s‐a dispus de către instanțe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule,taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Concluzia mea este:
- daca masina este inmatriculata si tu vrei sa o treci pe numele tau(adica sa devii proprietar) esti obligat sa platesti timbu de mediu;
-poti sa il intrebi pe vechiul proprietar daca nu cumva a platit el vreo taxa din cele ce au existat inainte si atunci faci dovada la politie si nu mai esti obligat la plata
- se mai poate sa ramana masina pe numele vechiului proprietar si printr-o imputernicire sa o conduci tu si atunci treaba este mult mai simpla
IN ceea ce priveste intrebarea cu inscrisu la politie:
-la schimbare de proprietar este obligatoriu de facut RAR-ul - nu ai RAR facut rezulta ca masina nu exista(asta si in cazul in care vechiul proprietar a radiato) - deci daca masina nu exista(nu este inmatriculata) atunci te incadrezi la fapta penala si se poate ajunge si la inchisoare
Sper sa te ajute! BAFTA
Buna ziua
Treaba este simpla, si anume:
- orice constructor este obligat sa asigure si sa realizeze accesele catre proprietatile private aferente proiectului
-daca nu actionati in judecata beneficiarul proiectului, adica primaria
Treaba este foarte simpla.
Punct amenda = valoare de 10% din salariul minim pe economie din Romania, deci:
- venit mediu 750 lei rezulta un punct amenda 75 lei, deci:
- 4 puncte rezulta amenda de 300 lei
Punct penalizare = sanctiune suplimentara(complementara) pentru incalcarea legii conform legislatiei in vigoare(punctul de penalizare nu are valoare contraventionala sau penala)
Concluzie: valoarea amenzii este tot una cu punctele de amenda sau mai bine zis cu suma acestora - iar punctele de penalizare reprezinta o masura de sanctionare suplimentara.