avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate cpypst

Activitate cpypst

Buna ziua,

Puteti sa ma indrumati catre legea aplicabila taierilor de copaci/arbori de pe un teren de proprietate privata? Nu se incadreaza in fond forestier suprafata, este un teren normal din intravilan intr-un sat. Din cate am vazut, Legea nr. 348/2003 este aplicabila doar pomilor si arbustilor fructiferi (nu altor specii - ex. salcam).

Multumesc.
Buna ziua,

Detin un teren care pe una din laturi se invecineaza cu un drum public pietruit. Ultimele masuratori cadastrale, care figureaza si in evidentele de la cadastru, nu coincid cu pozitia gardului dinspre drum. Cum as putea sa aflu (eventual cu coordonate Stereo 70) care este limita domeniului public, pentru ca acestea nu figureaza in schitele disponibile la ANCPI (eTerra)?
In situatia in care rezulta ca gardul existent este pozitionat pe domeniul public, as vrea sa-l retrag pe limita de proprietate, iar in cazul in care limita domeniului public coincide cu pozitia gardului, as vrea sa-mi actualizez masuratorile cadastrale si sa operez o rectificare de limite cadastrale si de suprafata pe teren.

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns!
Doresc sa imprejmuiesc (provizoriu) un teren pe care tocmai l-am achizitionat, astfel incat sa delimitez limitele proprietatii si sa previn accesul din exterior sau depozitarea gunoaielor.

Exista tipuri de imprejmuire care nu necesita autorizatie de constructie? De exemplu, daca doresc sa construiesc un grad format din stalpi metalici si panouri de plasa bordurata, dar fara fundatie de beton pe perimetrul gardului, este necesara autorizatie de constructie?

Puteti sa-mi indicati va rog si legea/articolul unde este reglementat acest lucru?

Multumesc.
Buna ziua,

Pentru un teren intravilan pe care il am in proprietate, exista un surplus de teren intre lotul meu si cel al vecinului, care nu figureaza ca suprafata in actele de proprietate si, implicit, cadastru (nici al meu, nici al vecinului). Actele de proprietate confirma ca loturile noastre sunt invecinate pe intreaga latura, surplusul de suprafata fiind intre cele doua loturi si nefigurand in acte sau shemele cadastrale. Situatia a aparut probabil in urma unor masuratori gresite din trecut, in momentul dezmembrarii lotului (terenurile au fost alipite acum multi ani). Dorim sa corectam situatia in acte - practic, sa ne intelegem asupra impartirii surplusului si sa efectuam corectiile aferente in acte. Care ar fi procedura pentru a face acest lucru (atat intre mine si vecin, cat si intre mine si autoritati)?

Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa semnez un contract de vanzare-cumparare pentru un teren, vanzatorul fiind o persoana in varsta (80 ani). As avea urmatoarele intrebari:

1) Este obligatorie prezentarea de catre vanzator la notar a unui certificat medico-legal care sa ateste ca are discernamant pentru a semna contractul?

2) Care este legea prin care se cere acest lucru?

3) Care sunt riscurile la care ma expun in cazul in care semnez contractul fara aceasta adeverinta? In cat timp poate fi contestat contractul?

4) Se poate inlocui acest certificat cu o declaratie alternativa (de exemplu declaratie notariala a mostenitorilor persoanei respective ca sunt de acord cu tranzactia)?

5) Certificatul trebuie obtinut de la IML sau este posibila obtinerea acestuia de la un alt medic (de ex. medic de familie)?

Multumesc.
Răspuns la discuția Demolare fundatie casa
Prin autorizatia de demolare ce solicit sa demolez daca imobilul respectiv nu este inscris in evidente? Este practic un inceput de constructie oprit intr-o faza incipienta.

POPA GHEORGHE a scris:

Aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata in baza caruia sa obtineti autorizatie de demolare de la primarie.

Buna ziua. Am achzitionat un teren pe care exista o fundatie de casa construita de catre fostul proprietar. Exista o autorizatie de constructie obtinuta de fostul proprietar al terenului dar, intrucat constructia nu a fost finalizata si receptionata, aceasta nu figureaza in intabulare. In aceste conditii, pot demola pur si simplu fundatia existenta sau e necesara vreo autorizatie? Multumesc.
Va multumesc pentru raspuns!
Blocul este finalizat in 1993-1994. Cadastrul a fost facut in 1999, intabularea in 2004.