avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate ludovicbutnaru

Activitate ludovicbutnaru

Bună ziua,
Soţia mea este pensionată pentru limită de vîrstă din ianuarie 2022,avînd 33 de ani şi 9 luni stagiu total de cotizare .Are o ofertă de lucru de 16 ore pe lună ,cu contract de muncă.
Aş dori să ştiu dacă aceasta îi poate diminua valoarea pensiei pe care o are acum.
Vă mulţumesc.
Pensie din Germania.
Bună seara,
Sunt pensionat la limita de vârstă de două luni.
Am lucrat legal în Germania un an și jumătate.
Aș dori să știu dacă mi se mai poate adăuga și această perioadă la vechimea mea,
Vă mulțumesc mult.
Buna ziua.
As dori sa-mi spuneti parerea dumneavoastra in urmatoarea problema ;
Am vecini de gradina pe ambele parti.Casele sint paralele la strada.
Care este partea de gard pe care sint OBLIGAT sa o repar ; cea din stinga sau cea din dreapta ? (privind de la casa spre fundul gradinii )
Buna ziua,
Sint barbat,Indeplinesc conditia de a avea minim 35 de ani de contributie la Pensii,dar nu am decit 63 de ani impliniti.
As dori sa stiu daca valoarea pensiei DUPA 65 de ani va fi diminuata iesind ACUM in pensie anticipata (si netinind cont de modificarea punctului de pensie in viitor)
Va muntumesc pentru un raspuns.
Buna ziua,
Sotia mea lucreaza cu contract de munca partial,de numai doua ore pe zi..
Va rog sa-mi spuneti daca .la calcularea vechimii se considera numai cele 2 ore sau calculul se face la 8 ore de munca.
Va multumesc.
Bună ziua,
Sunt angajat al unei firme de două luni din poziţia de şomer în căutarea unui loc de muncă înregistrat şi peste 45 de ani.
Am primit un cupon pe numele meu cu suma de 500 lei de la AJOFM - rubrica ”Comp.”
Am întrebat la AJOFM ce este cu aceşti bani şi mi s-a spus că sunt “primă de angajare”.
Patronul firmei mi-a zis că sunt banii lui,pe motiv că el a întocmit actele pentru banii ăştia.
Nu înţeleg de ce nu i s-au virat direct lui banii, sau firmei.
Vă rog să-mi spuneţi a cui sunt,de drept,aceşti bani şi care este regrementarea legală în această situaţie.
Vă mulţumesc.


Bună ziua,
Va rog să-mi spuneţi ce obligaţii avem, faţă de firma la care am avut calitatea de coasigurat la Sănătate,în momentul în care mă voi angaja , atît eu, cît şi persoana prin care am fost coasigurat.
Vă mulţumesc.
Buna ziua,
Eu am un Contract de asigurare cu Casa de pensii.
As dori sa stiu daca am dreptul la o indemnizatie de somaj in cazul in care doresc sa reziliez contractul si ce obligatii imi revin.
Va multumesc.
Buna seara,
Fiul meu este angajat ca sofer profesionist de TIR,a fost operat de urgenta in Austria de apendicita in iunie 2013 si a platit el,,la externare, 42oo de euro.A inaintat decontul la CNAS dupa o luna, cu actele medicale eliberate atunci ,si anexate cererii,i s-a spus ca trebuie sa astepte,ca ,in final ,i se vor deconta acesti bani.Nici pina acum nu i s-a decontat nimic.
As dori sa stiu daca ar trebui sa ceara prin instanta decontarea sumei,avind in vedere ca s-a scurs ceva timp si nu intrevede nici o rezolvare a problemei.
Va multumim mult.
Buna ziua,
As dori sa stiu cum se face succesiunea pentru actiunile la o soc.comerciala care apare listata la bursa,avind in vedere valoarea lor foarte mica si faptul ca au ramas ca mostenitori trei persoane : sotia defunctului si doua fiice.
Mentionez ca dorim sa pastram , fiecare , actiunile respective.
Va multumesc.