avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters290573

Activitate ContSters290573

Pai nu mai pot prelungii autorizatia
Discuție CASS pe chirii
Ce impozite trebuie sa platesc daca inchiriez o garsoniera cu 100 eur/luna?

- am inteles ca 12% impozitul (cu tot cu deducerea aceea de parca)
- CASS mai trebuie sa platesc daca eu sunt angajat? Daca da, cat?
Buna ziua

Daca sunt obligat prin instanta sa platesc pensie alimentara un sfert din salariul minim pe economie cat am de plata?

Salariul minim brut e 900 ron. Eu ma raportez la salariul brut sau net?

multumesc
Cum e mai ieftin cu plata impozitelor in cazul in care am un apartament pe care vreau sa il inchiriez?

Daca il inchiriez ca persoana fizica (asa si e intabulat in cf) platesc 16%. Am inteles ca ai voie la o deducere de 25% care face in final impozitul de 12% sau

Pot sa il dau in folosinta gratuita firmei mele (microintreprindere care plateste 3% impozit pe venit) si sa il inchirieze firma ?


Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri

Trebuie sa il chem intimat si pe vanzatorul (care a fost executat silit)?
Buna ziua

Am cumparat acum cateva luni un apartament la o licitatie organizata de ANAF. Nu il pot intabula la OCPI pentru ca zic ei: eu, cumparatorul trebuie sa platesc taxa pe transferul dreptului de proprietate.

Am primit de la OCPI o încheiere de respingere a cererii de întabulare.

Eu stiu ca vanzatorul trebuie sa plateasca taxa pe transferul dreptului de proprietate, adica cel care a fost executat de ANAF.
Cum pot castiga in instanta un proces cu OCPI-ul si sa imi intabulez apartamentul?
Eu pe cine trebuie sa chem in instanta, OCPI-ul?
Trebuie sa il chem intimat si pe fostul proprietar (cel executat de ANAF)?

Multumesc
Buna ziua

Pot fi angajat cu norma intreaga la doua firme diferite? Se vor plati aceleasi obligatii la CAS la ambele firme?

Multumesc
Buna ziua

Se poate schimba regimul matrimonial dupa ce ma casatoresc? Adica sa trec la regimul separatiei bunurilor
Cum se face acest lucru si cat costa?
Buna ziua
Sunt divortat prin sentinta judecatoreasca in sept 2011 si in ian2013 tot prin sent judecatoreasca definitiva am primit program de vizita pt fetita mea ,minora in varsta de 7 ani in prezent(in nov 2014 implineste 7 ani ).Nu pot sa mi vad fetita sub nici o forma. Am incercat pe cale amiabila sa ma nteleg asupra acestui program cu fosta sotie dar de fiecare data cand am vrut sa mi vad fetita nu am reusit pe motiv ca nu vrea fata.Am apelat si la D.G.P.S.C Timis si cu o reprezentanta de la acest for am fost si mi - am asteptat fata dupa orele de scoala in timpul progr meu de vizita. Acolo era si mama fetei,care a fost foarte revoltata de prezenta acelei d ne psiholog de consiliere.D.na psiholog a incercat sa o cheme la sedintele de mediere si consiliere dar fosta sotie -s-a prezentat la o sg sedinta cu fetita,ulterior a fost de acord sa insoteasca fetita cand o iau cu mine in timpul progr de vizita,cu conditia sa mergem in locatia care ea o alege.A m acceptat,dar acolo cand am incercat sa vb cu fetita se interpunea ea mereu,astfel incat nu am reusit sa vb nici 2 propozitii cu fata mea.Ea m-a sicanat mereu can voiam sa vb cu fata mea si mi am pierdut cumpatul,plecand de acolo ca sa nu ne certam in fata copilului,certuri care tot ea le isca mereu in fata fetitei si inainte de divort.fosta sotie m A DAT IN JUDECATA CA A MI IA AUTORITATEA PARINTEASCA DAR INSTANTA A HOTARAT CA AMANDOI AVEM AUTORITATE PARINTEASCA ASUPRA COPILULUI. Acum .la o luna dupa incident, ea m-a dat iar in judecata tot ca sa mi ia autoritatea parinteasca si ca sa ,mi rupa din programul de vizita.V a rog frumos ajutati .ma sa pot sa mi vad legal fata si daca exista vreo modalitate legala care sa o oblige pre mama sa respecte hotatrarea judecatoreasca a programului de vizita,precum si daca o poate amenda pentru neresectarea lui.Multumesc
Buna ziua

Dupa divort fiica mea, acum in varsta de 7 ani a fost incredintata mamei.
Nu imi pot vedea copilul in timpul programului de vizita.
Tinand cont ca fosta nevasta nu e intreaga la minte am vreo sansa sa imi recapat copilul?

Multumesc