avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate Alma10

Activitate Alma10

Dar nu ne-ati spus de ce s-au comportat asa copiii dvs.Aveti un conflict mai vechi? Doar nu s-au trezit dimineata cu ideea hai sa schimbam butucul etc.Poate i-ati amenintat ca-i dezmosteniti de au recurs la actiunile acestea extreme sau au fost influentati de diversi binevoitori care oricum habar nu au de lege.
As dori sa stiu daca pot si cum anume pot afla daca parintii mei au detinut si un alt imobil in afara celui in care locuieste sotul supravietuitor cu copilul,adica eu.Imobil care ar trebui sa intre la succesiune in acest caz..Multumesc.
Răspuns la discuția Pot dezmosteni copilul?
In posesia a tot ce aveti,cum v-ati exprimat,ar intra conform legii,doar copilul,nu si alte persoane din preajma lui,cum scrieti dvs.In fapt doriti sa va razbunati pe copil ca nu se comporta cum vreti dvs.
Răspuns la discuția Sa cer expertiza psihiatrica?
Dl.Joha,multumesc,nu stiam toate acestea,dar eu nu sunt rau intentionata,deci blocarea banilor,sa zicem,nu m-ar afecta,doar in masura ca as vrea sa renovez casa,dar acest lucru nu e posibil nici acum,ca nu vrea mama mea,deci nimic grav ca instanta supravegheaza banii.De asemenea,nu vreau sa instrainez nici un bun al ei,chiar ar fi f.bine ca nu ar putea vinde cota ei din casa dupa succesiune,eu doresc ca convietuim impreuna fara a ma teme ca isi vinde cele 5 optimi.Deci instanta de tutela ar fi OK,numai asa as putea si eu sa stiu ca voi ramine in casa parinteasca fara sa imi fie frica de maica-mea ca cine stie ce acte incheie cu strainii si ma vad in proces de iesire din indiviziune cu cel ce a cumparat partea ei,sa plec din 3 camere la cel mult o garsoniera confort 3,eventual prin Ferentari.
Dl.moderator,eu da,am deschis mai multe topicuri,situatia e una singura cu mai multe probleme,adica in situatia cutare am mai multe puncte nevralgice,unul din ele era,de ex.exam.psihiatric,nu am mai pus nicaieri aceasta intrebare.Daca cineva ar fi, sa zicem,in divort l-ar interesa mai multe lucruri,le scrie pe toate gramada intr-un singur loc?Iese un pomelnic de nu mai citeste nimeni,zau,daramite sa mai si raspunda.
Deci e de rau,parintele face succesiunea,apoi vinde cu clauza viagera cele 5 optimi cuvenite.Copilul nu are alta proprietate,deci ramine pe drumuri,din cit ii revine la 3 optimi neputind cumpara alt imobil.Sa speram ca nu-i convine nimanui sa cumpere doar o parte din apartament,in care locuieste si copilul decedatului,situatie tensionata etc,dar....D-zeu cu mila.
Răspuns la discuția Sa cer expertiza psihiatrica?
Multumesc inca o data,da,am facut declaratia expresa de acceptare in iunie,acum in august se face un an de la deces,deci e bine.Inteleg ca instanta nu va accepta expertiza psihiatrica,de ce? Ca poate iesi alba sau neagra,dar de ce sa nu dispuna in definitiv examenul psihiatric? Unele persoane chiar pot avea probleme mentale,de ce sa-i nenoroceasca pe altii?
Dar grea pt.cine nu cunoaste legile:sotul supravietuitor locuieste cu copilul ,ambii sunt mostenitori,bineinteles.Poate parintele sa incheie vinzare cump.cu alta persoana cu clauza viagera,atita timp cat copilul sta la aceeasi adresa?Copilul a facut decl.de accept.a succesiunii,dar succes.nu s-a facut inca,a trecut un an de la decesul celuilalt sot.Multumesc.
Răspuns la discuția Renuntare uzufruct viager
Mai ieftin nu iesiti bine,adica donatie,trebuie vinzare-cumparare ca sa nu atace nimeni in instanta.
Răspuns la discuția Succesiunea unui imobil
Din cite stiu eu,se face iesirea din indiviziune fortat,sa zicem,adica judecatorul dispune scoaterea imobilului la licitatie,dar pretul va fi mai mic comparativ cu daca ati vinde de comun acord,asteptind sa scoateti deci un pret mai bun.Si atunci fiecare coproprietar isi va lua partea de bani ce ii revine conform cotelor stabilite prin succesiune.Dupa vinzare bunica va sta unde?In locul dinsei eu nu as vinde,cred ca mai linistita e daca ramine unde e acum.
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
Daca acela este avocat trebuie sa stie ce e de facut,oricum dvs.ar trebui sa mergeti la un birou de avocatura si sa expuneti situatia,nu se poate s-o lungiti asa,citisem undeva ca e posibil sa-i depuneti sulta stabilita in instanta la o banca si cind apare,isi ia omul banii.