avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate celentana

Activitate celentana

Buna!
As vrea sa stiu si eu cum pot sterge un mesaj ce contine cateva intrebari postate de mine pe forum?
Răspuns la discuția PENSIE DE INTRETINERE!
Dupa cum am mentionat tatal lucreaza in afara tarii iar mama lucra in tara, tatal avand pretentia ca mama sa il urmeze in strainatate, ea a renuntat la serviciul ei de aici si si-a urmat sotul in afarara tarii unde el isi avea locul de munca.
Stiind adresa, nr de tel si denumirea firmei unde lucreaza sotul, cum as putea face dovada veniturilor lui din afara? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Răspuns la discuția Probe de divort!
Sunt publice!
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
A vrut sa ma omoare strangandu-ma de gat, vrand sa isi filmeze isprava cu un ap foto. Cand a vazut ca ap nu filmeaza s-a dus sa isi cheme martor la isprava lui, din alta camera. S-a intors dupa cca 8 min calm (acuma eu nu stiu daca l-a calmat pers pe care a vrut s-o cheme ca martor sau s-a linistit sg). A doua zi si-a cerut scuze si l-am iertat iar la 3 sapt dupa, a adus-o pe sora lui acolo.
Ordinul de protectie este de pe data de 15 aprilie 2013 pana pe 07 aug 2014, adica nu are voie sa ia leg cu mine prin nici un fel de mijloc de comunicare si nici prin interpusi, neavand voie sa se apropie de mine la mai putin de 300 metri. Mentionez ca ordinul de protectie este doar pt pers mea nu si pt copilul lui de care nu s-a interesat timp de 6 luni cat au trecut de atunci. Ca tata a fost un tata foarte bun timp de 4 luni jumatate cat timp am locuit impreuna toti 3, insa dupa acel incident nu a sunat, nu a contribuit cu nimic. In fine!
Da, eu sunt in concediu de crestere 2 ani, dupa, nu stiu ce o sa fac dar sper sa imi gasesc servici.
Buna!
Momentan ma aflu in procedura prealabila a unui proces de divort care are 2 cereri de divort depuse la judecatorie, una de mine si ulteerior a depus si sotul o alta cerere prin care atat el cat si eu creream revenirea sotiei lanumele avut anterior casatoriei. Mai mult ca sigur divortul se va pronunta repede, ,,batalia fiind pe custodia copilului rezultat din casatoie. Exista posibilitatea ca dupa prima infatisare sa sa se pronunte divortl astfel incat sa imi pot relua numele avut anterior casatoriei sau tr sa astept pana se rezolva si problema custodiei?
Buna!
In ce context instanta poate da castig de cauza in ceea ce priveste pensia de intretinere pt un copil minor (11 luni) in functie de salarul minim pe economie din tara daca tatal lucreaza cu contract de munca in strainatate, cu mama ramasa fara servici in tara datorita pretentiei tatalui de a o urma in afara tarii, momentan fiind fara niciun venit?
Buna!
As vrea si eu sa stiu daca se pot folosi ca probe intr-un proces de divort niste fotografii postate de unul dintre martori pe facebook, care infirma relatarile din cererea de divort tocmai a persoanei care si-a luat acest martor?

Discuție Dublu divort!
Buna!
Ce se intampla in cazul in care am intentat proces de divort si eu si sotul meu, care are domiciliul in strainatate (domiciliul procedural la un anume avocat aici in tara, cica).
Din casnicia noastra a rezultat un copil, care are la mom de fata mai putin de un an. Pot s-o refuz in instata pe mama sotului meu care este si raspunzatoarea divortului nostru, si implicit sa isi vada nepotul din moment ce nu a avut nici macar bunavointa sa il cunoasca?
Răspuns la discuția Cerere de reexaminare!
Datorita faptului ca avocatul meu a depus cererea de divort fara sa ma consulte si sa ma anunte ca a depus-o la data respectiva si pe deasupra m-a pus sa achit o taxa prea mica desi l-am intrebat eu consider ca din cauza lui s-a anulat cererea si caatare as vrea sa ma reprezint sg in instanta la procesul de divort.
Buna!
Sunt o mama a unui copil de 9 luni, casatorita de anul trecut cu sotul meu.
Datorita unor probleme mai grave ce s-au ivit in scurta noastra convietuire impreuna am fost nevoita sa depun actele de divort.
Mi-am luat un avocat care dupa ce ne-a chemat la o sedinta de informare privind medierea unde, sotul meu nu s-a prezentat, exact la o sapt, si anume pe 15,07,2013 avocatul, a depus cererea de divort la judecatoria din raza domiciliului meu si al sotului. Verificand starea dosarului pe net am aflat ca a doua zi dupa ce am depus eu taxa de timbru la judecatorie in val de 39 lei, (trimisa de avocat) cererea de divort depusa de avocatul meu s-a anulat iar la incheierea finala s-a ajuns la dezinvestirea instantei.
Intrebarile mele sunt
E posibil ca cererea de divort sa se fi anulat dat faptului ca am achitat cuantumul taxei judiciare pt divort prea mic, care, inteleg ca intre timp s-a marit?
In cazul asta, pot achita diferenta cuantumului respectiv la primarie si sa revin cu o cerere de reexaminare solicitand sa se revina asupra masurii anularii cererii in instanta?
Ca parte in proces pot verifica dosarul pt a vedea de ce incheierea finala este dezinvestirea instantei, in contextul in care si eu sunt jurist?
Va multumesc anticipat!