avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate Konstantyn86

Activitate Konstantyn86

Buna seara ! De curand m-am casatorit cu un cetatean al Repeblicii Moldova , care e cetatean non-ue iar eu sunt cetatean roman. Acum isi reface actele in Republica Moldova (buletinul si pasaportul) . As vrea sa stiu care este procedura prin care poate obtine viza dupa ce a terminat de facut aceste documente . Ce acte trebuie ? Cat timp dureaza acesta procedura si pe cat timp se poate obtine viza ?
Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Buletin provizoriu
Multumesc :)
Răspuns la discuția Buletin provizoriu
Si cum poti sa iti prelungesti durata sederii pe teritoriul Romaniei (mai mult de 3 luni) ?
Daca esti cetatean moldovean (fara cetatenie romana) si te ia cineva in spatiu (ai unde locui in Romania) iti poti face buletin provizoriu , cu valabilitate de un an . Si in ce conditii , daca exista conditii speciale sau acte necesare in afara de cele obisnuite ? Multumesc anticipat
Vreau sa particip la un program si as vrea sa stiu ce achizitii se pot face pe Codul Caen 8130 : Activitati de intretinere peisagistica . Aici ma refer daca se pot include si echipamente pentru constructiile din interiorul gradiniisi intretinerea lor (in special echipamente pentru pavare alei , turnare beton si pentru montare si constructie de foisoare , etc.) . Va multumesc anticipat .
Am in casa un bolnav de schizofrenie cu multiple internari (anul acesta a fost internat de 7 ori de la Paste si pana acum) . Acest bolnav isi ia tratamentul cand vine acasa dupa ce este eliberat din spitalul de psihiatrie dar consuma si cantitati mari de alcool (5-6 litri de bere pe zi) si cafea (cate 5 cafele pe zi sau mai multe) , care nu sunt indicate impreuna cu tratamentul . Dupa vreo saptamana de cand este eliberat incepe sa fie agresiv cu membrii familiei (limbaj si amenintari) iar cam la o luna devine violent si face scandal (de fiecare data sare la bataie la membrii familiei inventand diferite motive) acest lucru ducand la internarea sa . Aceasta persoana este un pericol si pentru persoanele care nu apartin familiei sale , fiind foarte violent si facand scandal in urma consumului de alcool .
Familia a incercat sa-i propuna sa se mute , acceptand sa-i plateasca chiria si celelalte necesare traiului personal , dar nu doreste sa accepte acest lucru fiind chiar foarte violent la aceasta propunere .
Am incercat prin intermediul procuraturii sa il obligam sa paraseasca domiciliul si sa fie internat pentru un termen mai lung intr-un centru de psihiatrie (numai stiu ce articol a invocat taica-miu) , dar raspunsul a fost ca nu se poate pentru ca nu a comis fapte penale.
Stiu ca se poate lua ordin de restrictie impotriva acestei persoane , dar acest lucru nu inseamna o protectie totala si pentru ceilalti din jur care vor intra in contact cu el . Este o persoana bolnava care doar intr-un centru de tratament , unde nu se poate consuma alcool , poate fi tinuta sub control .
As vrea sa stiu cum se poate lua un ordin de restrictie impotriva acestei persoane si daca se poate cum poate fi internata pentru mai mult timp intr-un centru de psihatrie , aceasta persoana fiind un pericol public pentru cei din jur in urma consumului de alcool .
Va multumesc anticipat .
Anul trecut in august am avut un accident rutier cu victima , in apropiere de Botosani , (mentionez ca sunt din Pascani , Jud. Iasi) si dosarul s-a clasat ca urmare a noului cod penal . Am sunat la Botosani si mi-au zis ca trebuie sa ma duc la Iasi ca sa recuperez pemisul , am fost la Iasi si mi-au zis ca permisul e la Botosani in locul unde s-a produs accidentul .
Am fost la Botosani si politistul de acolo mi-a zis ca permisul este suspendat pe 3 luni , fara sa-mi spuna motivul si ca aceasta decizie imi va veni acasa , iar permisul este trimis la Iasi (citind mai apoi legislatia mi-am dat seama ca politistul nu a fost de buna credinta si m-a indrumat gresit , permisul fiind la ei) si mi-a zis ca pot beneficia de reducerea de la 3 luni la 1 luna daca dau testul de redobandire (13 din 15) . L-am intrebat si daca exista vreo amenda sau proces verbal , sa stiu si eu motivul suspendarii , mi-a zis ca nu am nici o amenda si procesul verbal imi va veni acasa odata cu instiintare suspendarii .
Am primit decizia de suspendare a permisului pe 3 luni in ziua de luni saptamana aceasta , insa fara proces verbal si motivul suspendarii. Citez din instiintare :
` Va facem cunoscut ca , pentru incalcarea , la data de 03/08/2013 a prevederilor ______ din OUG nr. 195/2002 republicata , cu modificarile si completarile ulterioare , v-a fost suspendata exercitarea dreptului de conducere pe o perioada de 90 zile , incepand cu data de 23/06/2014.
In cazul in care , in aceasta perioada (neimportant)....
Prezenta se anuleaza in cazul formularii plangerii contraventionale impotriva procesului verbal prin care a fost constatata fapta sus precizata , conform prevederilor art. 118 alin. (2) din OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice republicata , cu modificarile si completarile ulterioare . `
Marti am sunat apoi iar la Iasi si mi-au zis ca nu le-a venit nimic , apoi am sunat iar joi si mi-au explicat ca permisul este la Botosani (uitandu-ma in legislatie mi-am dat seama ca asa este , si politistul de la Botosani a fost rau intentionat). Am dat telefon la Botosani si mi-au zis ca trebuie sa dau examenul de redobandire si apoi sa le trimit actele si o sa-mi trimita permisul cu reducerea suspendarii .
Precizez ca accidentul s-a petrecut asa : La depasirea unui bicilist , cu o viteza de aprox. 35-40 Km , acesta a facut stanga fara sa se asigure sau sa semnalizeze si s-a lovit cu capul de oglinda laterala a autoutilitarei .Nu exista martori iar accidentatul a confirmat ca a dorit sa vireze la stanga . Fiind in varsta de 78 de ani a avut nevoie de circa 80 de zile de spitalizare .
As dori sa stiu daca nu cumva Politia Botosani , precizez ca au fost rau intentionati pe durata desfasurarii anchetei , nu are nici un proces verbal facut sau se poate contesta foarte usor si ma duce cu zaharelul (zicandu-mi ca am dreptul la reducerea suspendarii) ca sa expire perioada de 15 zile pentru contestarea lui .
Luni vreau sa ma duc la Botosani si sa depun contestatie asupra acestei decizii si sa-mi iau permisul inapoi .
As dori sa stiu daca pot face contestatie la aceasta decizie de suspendare , fara proces verbal (pe care se pare ca nu vor sa mi-l dea) si cu certificatul de grefa (parca asa se numeste) sa-mi iau permisul inapoi . Sau daca nu se poate cum ar tb sa procedez ???
Va multumesc anticipat .
Am avut un accident cu victima in luna iulie , iar azi (4.11.2013) am fost sunat de un politist de la rutiera care se ocupa de caz si mi-a zis sa vin sa dau o declaratie mai detaliata si sa platesc o expertiza a accidentului care costa 900 de lei . Cu declaratie sunt deacord :) , dar de ce tb sa platesc o expertiza a accidentului care nu este ceruta de mine ? Nu ar tb sa fie datoria politiei sa-si incheie dosarul si sa faca expertiza pe banii lor si dc nu sunt deacord cu expertiza sa cer alta expertiza pe care e normal sa o platesc ?
Multumesc anticipat .
A iesit 0 la sange , probabil pentru ca am fost testat la sange la 4 ore dupa producerea accidentului . Cu etilotestul am fost testat la ora 7.30 iar la sange prima proba a fost prelevata la 11.30 iar a doua la ora 12.30 .
Deci depinde decat de intelegator e procurorul . Oricum , cat dureaza pana ajunge dosarul la procuror ?