avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate costi1987

Activitate costi1987

Buna ziua,
Am inregistrat la OSIM o marca. Am primit aprobare si de o saptamana sunt detinatorul de drept al acelei marci. Niste persoane cu care am colaborat cu acel nume folosesc in continuare marca inregistrata de mine. Eu le-am adus la cunostinta ca nu mai au dreptul sa folosesasca acea marca dar ei au zis ca refuza sa o schimbe. Unde ma pot adresa, sau cum ii pot sili sa nu o mai foloseasca?
Buna ziua,
Lucrez ca agent de asigurari. Mai nou daca un client a incheiat o asigurare si dupa o luna vinde masina si depune cerere de restituire diferenta prima primesc de la broker o instiintare de plata cu comisionul ce l-am retinut sa il restitui. E legal acesti lucru? Nu mi se pare normal ca la 4 luni dupa ce am incheiat asigurarea, am incasat comisionul am platit impozit pe el societatea de asigurari sa-mi ceara inapoi pentru ca si clientul si-a primit diferenta inapoi?
Va dau un exemplu: Daca inchei asigurari la un parc auto de n masini in valoare de 100 000 lei si comisionul meu sa spunem e 10% si dupa o luna omul vinde parcul auto si doreste sa-si recupereze diferenta si eu primesc dupa jumatate de an ca am de restituit 9000 lei de unde ii dau?
Buna ziua,

Am un PFA cu codul unic 6622 - Activitati ale agentilor si broker-ilor de asigurari. Mai pot adauga codul CAEN 8219 - Activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat?
Buna ziua
As dori sa stiu daca pot sa imi infiintez un PFA, daca sunt pensionat pe caz de boala? Si daca da, de ce acte am nevoie?
Buna ziua..in fata blocului si-a deschis cineva un magazin si si-a amplasat pe trotuar un panou publicitar ingreunand circulatia. Am vorbit cu persoana in cauza si mi-a spus ca degeaba fac reclamatie ca el e prieten sau neam cu viceprimarul. Se mai merita sa incerc sa fac o reclamatie sau ajunge la el si nu ii face nimic? Mentionez ca stau in Sectorul 6 si aici din cate am inteles panourile publicitare nu mai primesc aprobare de la ADP de vreo 2 ani pentru amplasare pe spatiul public. Va multumesc
1. Daca vanzatorul revine asupra vanzarii este obligat sa restituie cumparatorului de doua ori suma platita ca avans;
2. In situatia in care cumparatorul se razgandest sau nu respecta temenul, va pierde avansul platit.
Buna ziua,
Am un apartament la vanzare si saptamana trecuta m-am inteles cu niste clienti sa il cumpere. Mi-au cerut contractul de vanzare-cumparare, cadastru, etc... S-au hotarat sa il cumpere si am fost la agentie sa facem antecontractul. Am stabilit sa imi dea 1000 euro garantia, 13000 euro cash si 50000 euro cand ii primeau de la banca (mi-au spus prin credit ipotecar). Am semnat antecontractul si am stabilit ca sa definitivam vanzarea pe data de 2 martie. Astazi am primit telefon de la agentie sa merg sa reziliem antecontractul si sa le dau garantia inapoi ca banca nu le-a acceptat creditul. Eu ce fac in cazul acesta? Pentru ca am retras toate anunturile, am refuzat in ultima saptamana toate ofertele ce au mai venit. Ei mi-au spus ca nu e vina lor ca banca nu le-a dat creditul si ca trebuie sa le restitui garantia de 1000 euro data! Va multumesc
Răspuns la discuția Acuzatie furt calificat
Asta si vreau sa fac, intai voi face plangere impotriva ordonantei pentru ca mi se pare abuziv sa platesc si sa fiu acuzat de ceva ce imi apartine, apoi voi face si plangere impotriva persoanei pentru denunt calomnios.
Va multumesc,
Buna ziua,

Pana acum 1 an si jumatate am lucrat la un birou de asigurari cu contract de colaborare. Ca sa atragi clientii eu aveam 2 panouri publicitare in fata biroului. In mai 2012 m-am certat cu brokerul care avea spatiul si am incetat colaborarea. Dupa ce am plecat mi-am luat lucrurile ce imi apartineau, inclusiv cele 2 panouri publicitare. Am fost chemat la politie cum ca brokerul m-a acuzat ca am furat cele 2 panouri publicitare. Am declarat ca acele panouri publicitare au fost ale mele confectionate de catre un prieten, brokerul neavand nicio dovada ca erau ale ei. Ieri am primit o ordonanta acasa cum ca trebuie sa platesc o amenda administrativa in valoare de 800 lei pentru furt calificat.(motivand ca fapta e minora si ca persoana ce m-a acuzat recuperandu-si prejudiciul in totalitate - lucru neadevarat ca panourile sunt la mine ca mi-am deschis in alta parte). Intrebare : Cum poti sa acuzi pe cineva de furt pentru un lucru ce nu iti apartine? Nu trebuie sa demonstreze ca iti apartine acel lucru? Eu voi face o plangere impotriva ordonantei in care voi trece si persoana care mi-a dat acele panouri cu titlu gratuit ( eu i-am dat bani pe ele dar au fost facute in timpul liber, fara chitanta sau factura). Conteaza daca acesta declara ca mi-a dat panourile acelea mie personal, lucru ce ar trebui sa ma faca proprietarul lor? Eu vreau sa anulez aceea amenda atat.
Va multumesc,
Am inregistrare. va multumesc frumos