avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate phantomini

Activitate phantomini

Răspuns la discuția Suspendare activitate PFI
Am depus d600 dar intre timp nu m-am incadrat cu suma si de anul trecut am contract separat cu casa de pensii. La ei anulez contractul. Multumesc pentru raspuns
Buna seara!
Sunt Pfi si in curand trebuie sa suspend activitatea pentru a intra in concediul de ingrinire a copilului. Imi puteti spune va rog ce am de facut. Am inteles ca trebuie depusa declaratia 200 cu venitul realizat de la inceputul anului si declaratia 070. Ce bifez la motivul depunerii declaratiei:(( 070? Am variante: inregistrare, mentiuni si radiere. Mai trebuie altceva? O cerere de susendare sau alte documente?
Multumesc
Răspuns la discuția Medicina muncii
Multumesc
Discuție Medicina muncii
Ca PFI trebuie sa fac examenul periodic de medicina a muncii?
Multumesc
Buna ziua! Am nevoie de indrumarea dvs. Va rog sa imi spuneti care sunt pasii de urmat pentru intrarea in perioada de ingrijire a copiluli. Sunt pfi de 3 ani si jumatate. Am 6 luni de sarcina, cu termen de nastere in luna aprilie. Stiu ca exista niste termene la fiecare institutie a statului pentru fiecare etapa. Nu am contract cu CAS pentru concediu pre/post natal si vreau sa intru direct in perioada de ingrijire a copilului.
Stiu ca trebuie sa suspend Pfi la ANAF, plata contributiei la pensii la Casa de pensii ( am contract cu ei separat, fiind anul trecut cu venitirile sub salariul minim), sa suspend plata cass (dar sa nu raman neasigurata inainte de nastere), sa depun documentatia pentru indemnizatie. Am nevoie sa imi spuneti din experienta si cunostinte, care este ordinea de abordare si cu cat timp inainte trebuie sa ma ocup de aceste drumuri si hartii la toate institutiile pentru a putea sa ma incadrez cu ele pana la data nasterii. Pare foarte complicat mai ales pentru ultimele luni de sarcina. Si daca nu este prea mult, ce acte am nevoie la fiecare din ele.
Va multumesc din suflet pentru ajutor
Buna ziua! Sunt PFI si sunt insarcinata. Deoarece am avut venituri mici in anul curent, cand am fost la CAS sa fac contract pentru a avea dreptul la concediu medical am aflat ca suma aferentaeventualului concediu pe o luna ar fi mai mica decat cotizatia lunara. Intrebarea mea este daca dupa intreruperea activitatii pot primi direct indemnizatia de ingrijire a copilului sau trebuie sa am totusi un contract pt concediu postnatal cu CAS- ul pentru primele 42 de zile?
Multumesc
Va multumesc frumos. Chiar este de foarte mare ajutor. Faptul ca dna mi-a spus ca nu beneficiez, dar nu stia de ce m-a speriat. O zi frumoasa!
Buna ziua! Am nevoie de ajutor. Am un PFA al carui venit pe 2015 a fost sub salariul minim pe economie. In consecinta, conform noului cod fiscal nu mi s-a mai primit Declaratia 600 la ANAF pe motiv ca nu trebuie platit. Eu vreau sa imi platesc in continuare contributia, mai ales ca imi doresc un copil si vreau sa beneficiez de indemnizatia de ingrijire. Azi am fost la casa de pensii pentru a ma asigura. Mi s-a spus ca prin plata contributiei pe contractul facut azi (28.01) contribui la vechime, dar nu am dreptul sa primesc indemnizatia. Mi s-a spus ca pt a beneficia de indemnizatie trebuie sa fiu angajata. Nu am primit un alt raspuns decat ca asta este tot ce stie doamna de la ghiseu. Mai mult decat atat, ca nu mai pot plati contributia pt luna ianuarie pe motiv ca trebuia depus dosarul in decembrie. Ori, in decembrie, nu se stia ca nu mi se primeste declaratia 600 la ANAF. Cu ocazia aceasta, oricum am intrerupere luna ianuarie la plata, iar din cate stiu, pentru indemnizatie trebuie sa ai continuitate 12 luni.
Va rog, cine stie, sa imi spuneti si mie unde sau cui ma adresez, sau ce am de facut mai departe.
Va multumesc
Buna ziua,
Sunt terapeut si am un PFA. Am casa de marcat si registrul de bani personali. Cand notez in el, daca am o programare diineata si una seara? Nu ma obliga nimic sa stau toata ziua la cabinet, asa ca merg dimineata si apoi plec, revenind seara. Se poate nota de 2 ori intr-o zi sau trebuie obligatoriu o singura data? Evident ca sansele ca suma personala sa se modifice sunt uriase?
Multumesc