avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate AdelinaH

Activitate AdelinaH

Multumesc pentru raspuns. Asa imi comunica cei de la banca, Nici mie nu mi se pare logic
Buna ziua. Sunetm doua surori si acum peste 10 ani, cand eu eram casatorita, mama a deschis un depozit la o banca si a imputernicit-o doar pe sora mea. Dupa 2,3 ani, mama ( titularul), s-a imbolnavit grav, fiind incadrata cu handicap grav, permanent, cu ataxie cerebeloasa, neputandu-si folosi mainile si picioarele ( nu mai are coordonare). Problema acum este ca vrea sa ma imputeniceasca si pe mine si de la banca spun ca nu se poate fara sora mea, deaorece titularul nu mai are acelasi specimen de semnatura. Ce este de facut? Noi nu o putem deplasa la banca, fiind imobilizata la pat. Multumesc anticipat!
Buna ziua,sotul are Cui-ul la adresa unde locuim, ap. cu 2 camere.Avem contract de comodat si decontam 1/2 din cheltuielile cu utilitati ale apartam. Cand ne-am dus la taxe si mpozite( pentru calcularea noului impozit), ni s-a pus la dispozitie o declaratie, prin se preciza faptul ca doar proprietarul suporta chelt cu utilitatile pe acel apartament. Ceea ce nu am declarat, intrucat noi le decontam. Pe de alta parte ni s-a spus ca acolo nu desfasuram activitate economica--- munca lui fiind pe terenul de fotbal, deci sa completam acea unica declaratie. Ce este de facut? nu mai decontam chelt cu utilitatile ? luam evaluator( cum ne-au sugerat) ? Multumim
Buna ziua. Este mai sigur sa se declare pretul real, final de actizitie al unui apartament, mai ales ca se face si un credit pe jumatate din suma prin Prima Casa? Proprietarul vrea o valoare aproape la jumate, pentru a nu plati impozitul la toata suma. A zis ca daca dorim sa apara suma reala, sa suportam noi diferenta, ceea ce ne ridica cheltuielile cu inca 700 E.
Multumim
Buna ziua, mentionez ca am un depozit in lei si unul in euro, dinaintea castoriei mele din vara aceasta, depozit de care stie si sotul meu. Cand am depus actele la Starea Civila am fost intrebati acolo privitor la starea matrimoniala ( nu mai stiu exact in termenii aceia cum se numeste- se refera la bunurile dinaintea casatoriei si daca s-a facut vreun act la notar privior la acestea. Noi nu am facut). Acum dorim sa achiziionam o locuinta prin Prima Casa- sotul va face un credit de putin mai mare decat valoarea pe care o am eu la banca, urmand ca eu sa dau toti banii mei avans. Cum as putea totusi sa-mi protejez acei bani, sa se vada ca erau ai mei, avand in vedere ca eu am mai trecut printr-o sit. similara, la achizit. unui autovehicul, intr-o casnicie anterioara, unde nu mi-a recunoscut la partaj sotul acei bani.Actualii socrii urmau sa ne dea si ei o suma de bani , dar s-au razgandit.
Va multumesc
Handicap Grav, permanent
Buna ziua. In afara de reducere, scutire la Taxe si impozite, o astfel de persoana nu mai are si la CEZ, GDF Suez, telefoane?
Multumesc
Buna ziua,
in decembrie 2012 si ianuarie 2013, am fost in concediu medical. Momentan ma pregatesc de concediu prenatal. Problema este ca la Agentia de somaj nu apar cu contributie pe luna ianuarie. Imi este sa nu am probleme si cu asig. de sanatate pentru luna ianuarie, eu nascand in decembrie 2013, imi este necesara acesta la luna, pentru a le avea pe cele 12 inainte de indemnizatie. Ce pot face? Va multumesc.
Contract intre o intreprindere individuala cu o persoana fizica
Va multumesc. la o luna de zile a facut primele crize,in 7 luni a inceput sa mearga cu cadru, singura si in 11 luni nu mai putea merge decat tinuta. Da, am incadrat-o in cu handicap- are acum Grav, Permanent si este pensionata medical provizoriu..