avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Activitate eugarizan

Activitate eugarizan

bun si corect raspuns
Domnule Carp
Eu am inteles ce doriti dvs. am citit ce scrie in ultima decizie de anul trecut in urma procesului referitor la punctul de corectie , am vreo 4 decizii , una pe caz de boala , iesire la pensie varsta , decizie in urma procesului cu privire la sporuri , prime , ore suplimentare si decizia din anul 2020 can sau dat la toti cei indreptati a deciziei CCR NR 72/2019
Singura decizie care are un mod mai amanuntit unde se precizeaza perioade asimilate , este cea din 2017 , adica anexa la decizie privind acordarea pensiei pentru limita de varsta in care se mentioneaza conditii normale de munca - 37 ani , 8 luni si 19 zile ; perioade asimilate - 7 ani , 8 luni si 7 zile si mai este ceva de genul stagiu aferent perioadelor de incapacitate temp. de munca - 11 luni ( probabil C.M.)
Si atunci care este perioada care se ia in calcul la recalculare , sa nu uit , nu se mentioneaza nicaieri stagiul militar care a fodt de 1 an si 5 luni
Multumesc
Buna ziua
in decizia de pensionare la punctul F - STAGIU TOTAL DE COTIZARE REALIZAT : 46 ani 4 luni si 23 zile , aici am o nedumerire si anume in acesti ani eu stiu ca se cuprine armata , pensie de invaliditate
Intrebare : care este stagiu pentru care se primesc punctele de stabilitate tinanad cont ca in decizie scrie stagiu total de cotizare
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
observ ca principalul dvs. of este ca nu isi fac treaba functionarasii din primarie , respectiv nu aplica legile si anume nu amendeaza de ex.presedintele . va dau un fapt concret , a fost amendat presedintele asociatiei , a platit pe jumatate amenda si eu tot nu am intrat in posesia celor solicitate , ba mai mult am platit si copierea documenteleor . nu stiu ce sanase aveti in instanta pe timpurile acestea ( a se vedea raspunsul unui avocat ) Atata timp cat nu aveti sustinatori , lucrurile sunt in zadar , va doresc succes
si cat te costa si dureaza un proces ?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
de la 1 iulie 2024 s a marit salariu minim pe economie de la 3300 la 3700 , cine v a plati ? noi locatarii , de ce ? cred ca ati ghicit raspunsul !
am cerut scuze pentru repetare
multumesc si imi cer scuze ca s a repetat intrebarea
Buna ziua
Am o neclaritate vizavi de cresterea salariului minim pe economie ;
Acesta se aplica si in cazul asociatiilor de proprietari ? daca da , consider ca este un lucru fff grav , adica de la 3300 lei la 3700 lei , este o suma enorma pentru asociatiile care au angajati pe acest salariu
Multumesc
Buna ziua
Am o nelamurire , de la 1 iulie 2024 se majoreaza salariu minim de la 3300 lei la 3700 lei , intrebare :
- aceasta majorare se aplica si la asociatiile de proprietari ? , daca da , consider ca v a fi un dezastru !
Multumesc