avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate lianapicu

Activitate lianapicu

Buna ziua
Sechestrul pe masina si casa ridicat dupa o hatarire judecatoreasca definitiva nu a fost pus in aplicare. Casa si masina apar la circa financiara inca sub sechestru la 6 luni de la hatarirea definitiva. Unde trebuie sa ma adresez pentru normalizare?
Buna seara
Sotul meu pe timpul procesului a avut sechestru asigurator pe casa si masina. Anul trecut in luna noeiembrie s-a dat sentinta definitiva si irevocabila unde printre solutii a fost data si ridicarea sechestrului. In luna februarie a.c. cand a platit impozitul la casa si masina a vazut ca acest sechestru nu a fost ridicat. Unde trebuie sa ne interesam sau unde trebuie sa facem demersurile pentru ridicarea acestui sechestru?
Discuție succesiune
Buna ziua,
in cat timp trebuie facuta o succesiune dupa moartea unui parinte fără a plăti taxe suplimentare?
Discuție Despagubire
buna ziua,
In cazul cand unul din soti trebuie sa plateasca o despagubire stabilita prin solutie definitiva si irevocabila de tribunal si singura proprietate este un apartament proprietate comuna cu sotia cum se precedeaza, daca aceasta valoare este mai mult de 50% din valoarea proprietatii?
Multumesc
Buna ziua,
Daca Curtea Constitutionala a decis ca un aliniat dintr-un articol al Codului de procedura penala este neconstitutional, de cand intra in aplicatie ? De la data deciziei curtii sau se aplica si retroactiv?
Discuție Inchidere PFA
Buna ziua,
Am depus la Registrul comertului cererea de inchidere si am primit rezolutia.
Cu ce acte trebuie sa ma prezint ( in afara de rezolutie) la administratia financiara?
Declaratii, registre??
Discuție Inchidere pfa
Buna ziua,
Cu ce acte trebuie sa ma prezint la Registrul Comrtului pentru reziliere PFA si care este taxa?
Buna ziua,
Va rog sa-mi precizati si mie ce trebuie trecut in declaratia 200, pct. B" Date privind venitul/ castigul net anual", la 2.1 "Contributii sociale obligatorii conform legii"? Se refera la contributia pentru sanatate si impozit?
Multumesc
Buna ziua,
pe anul 2013 an am platit impozitul si CAS la valoarea de 500 lei. La sfarsitul anului am venitul net a fost mai mare. Pana la ce data trebuie sa platesc diferentele la impozit si CAS?
Buna ziua,
Daca in anul 2013 am facut traduceri pentru o firma cu sediul in spatiul european si nu am avut nici o incasare pe teritoriul tarii, mai trebuie sa depun declaratia 392 B?