avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Activitate carsteadana

Activitate carsteadana

Buna ziua . Va multumesc pt rspuns dar vreau sa va mai spun ca a aparut pe prtalul instantei o noua data desii eu ca reclamanta nu am primit pretentiile paratei asa cum mi-ati explicat . oare ce voi sti sa spun eu daca nu am fost informata , nu stiu cum sa depun intampinare la cererea paratei . as dorii sa nu va suparati pt intrebarile mele insistente . va multumesc .
Răspuns la discuția Succesiune, termen dezbatere
obligatoriu este sa mergeti la un notar si sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii ,acest lucru trebuie facut pana la implinirea unui an de la deces . apoi puteti dezbate succesiunea cand doriti .
buna ziua . ca reclamanta am depus cerere pt dezbaterea unei succesiuni . parata a depus cerere reconventionala . INTREBARE:1- eu ca reclamanta trebuia sa primesc acasa o foaie cu pretentiile ridicate de parata ? 2 - daca nu cunosc pretentiile paratei cum pot depune intampinare la cererea paratei ? astept sfatul dumneavoastra . va multumesc pt ajutorul dat .
buna ziua . luminati-ma asa cum ati mai facut-o si pana acum si va multumesc . am depus cerere pt o dezbatere succesorala in care am fost scutita de plata taxei de timbru , parata a depus si ea cerere reconventionala , iar eu doresc sa depun intampinare la cererea ei . intrebarea este : daca prima data am fost scutita la plata TJT acum voi fi pusa iar sa timbrez ? daca DA voi mai putea cere scutire sau voi platii ? va multumesc pt toate sfaturile date .
buna seara . va rog frumos sa-mi spuneti -1 daca am fost scutita la plata taxei de timbru deoarece am dovedit lipsa veniturilor , la sf procesului de succesiune voi fi obligata sa restitui acei bani ? 2. daca am beneficiat de scutire TTJ mai pot beneficia si de ajutor pt experti ? va multumesc anticipat .
buna seara . in urma cu 20 de ani am avut o dezbatere succesorala , dar la final s-a terminat cu hotarare definitiva . deci nu s-a mai scris irevocabila . intrebare - se poate repune pe rol dupa atatia ani ?
buna ziua . v-am relatat problema mea in ceace priveste plata de timbru intr-un proces pt dezbaterea unei succesiuni. in calitatea mea de parata mi s-a pus in vedere plata unei sume de bani care reprezinta taxa de timbru si nu inteleg de ce eu ca parata . ca sa va dati seama va dau nr meu de dosar sa vedeti ca si reclamanta cat si parata trebuie sa timbreze . este posibil in acelasi dosar asa ceva ?nr dosar : 27592/215/2013 judecatoria craiova . va multumesc pt intelegere si ajutati-ma cu un raspuns .
buna dimineata . va multumesc pt raspunsurile pe care le-am primit dar doresc un raspuns la urmatoarea problema : reclamanta care a depus cerere pt dezbatera unei succesiuni a achitat taxa de 3% pt timbru . Eu in calitate de parata daca nu timbrez pot sa pun capat acestui proces pt ca nu doresc deocamdata dezbaterea succesiunii . pe scurt daca nu timbrez eu ca parata , reclamanta mai poate merge mai departe ?ma poate obliga cineva sa timbrez ? cititi cu rabdare , sper ca m-am facut inteleasa . va multumesc .
Răspuns la discuția Somaj
buna seara . la punctul 2 nu am primit nici un exemplar al vreunui CIM .3 - dupa primirea primei indemnizatii am solicitat incetarea CM. 4 -nu mi s-a solicitat in nici un fel returnarea banilor , dar de frica eu m-am dus sa-i returnez si atunci am primit carnetul se somer . specific ca mi-au trimis banii acasa desii nu ridicasem carnetul de somer , pt ca fusem sunata cu 3 sapt inainte ca nu am dreptul fiindca apaream inregistrata ca lucrand .5 - actele de somaj le-am depus in septembrie , iar de lucrat am lucrat 8 mai -15 noembrie ac. va multumesc pt rabdare si astept un sfat de la dumneavoastra .
Discuție Somaj
buna seara. in acest an am terminat liceul sesiunea august , dar in timpul acesta am lucrat cu contract la un restaurant .(fiind la seral ).recunosc nu am crezut ca-mi vor face contract , iar dupa terminarea liceului mi-am depus dosarul pt somaj .am fost sunata ca nu am dreptul , m-am consolat , dar dupa o luna si jum primesc acasa somaj .m-am dus sa returnez banii si cuponul iar surpriza cei de acolo mi-au dat carnetul de somaj si mi-au spus ca trebuie decat sa inchei contractul unde am lucrat pe perioada de 5 luni . acum va intreb ;este vina mea ca am primit banii desii au observat situatia mea ? ce mi se poate intampla in acest caz ?va multumesc anticipat .