avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate gmarcel

Activitate gmarcel

Răspuns la discuția Bunuri comune/curte comuna
Nimeni nu poate sa imi dea un sfat?
Buna tuturor,anul trecut am achizitionat o locuinta la curte comuna,in oras.Pe C.F-ul personal si cel comun,printre altele,sunt mentionate 2 pivnite,o spalatorie si niste WC-uri,care practic sunt niste boxe.Totodata in contractul de vanzare-cumparare mai apare ca si parte comuna si acoperisul casei.Tin sa mentionez ca deasupra mea mai locuieste o familie si mai e un pod mansardabil,care a devenit parte comuna prin actul de vanzare-cumparare.Spalatoria este inchisa cu lacat,deoarece o persoana care a locuit in aceasta curte a primit semnaturi de la fostii proprietarii din curte ca il lasa sa foloseasca spalatoria.As dori sa stiu cum fac sa intru in posesia/utilizarea partilor comune.Pivnitele sunt in folosinta a 2 dintre proprietarii din curte,sub pretextul ca ei au cumparat acele pivnite...dezi ele apar dupa mai multi ani ca si parti comune.
Răspuns la discuția lmprumut de bani nerestituit
As mai avea o mica intrebare daca nu derajez, este vorba de aceeasi situatie doar ca din alt punct de vedere...eu am cele 2 imprumuturi ...practic acele e imprumuturi reprezinta 30 de mii de euro care i-am dat in perioada precizata pentru o casa.Ideea era ca mai ramaneau 6000 de euro de dat cand se incheie actele.....in prealabil eu i-am mai dat mai multe sume de bani pentru a achita diverse cheltuieli care le-a facut.Doar ca pe aceste sume...care ajung undeva la aproximativ 4000 de euro nu am mai facut nici un act ...mergand pe incredere cum am spus anterior.Contractul de vanzare a imobilului scade in aprilie...adica pana in aprilie anul acesta trebuie sa incheiem actele...el construindu-si un etaj deasupra si din cauza actelor de constructie nu a terminat nici acuma toate actele de intabulare si dezapartamentare.Ideea e ca nu mai recunoaste ca a luat acesti bani de la mine.Sume pe care le am trecute,spre greseala mea ,doar in caietul personal.Pot sa cer o recalculare a sumei restante in instanta avand in vedere ca el 30.000 euro ii are din 2008-2009,si sa solicit o recalculare pe baza "dobanzii" sa ii zic asa?Adica el s-a folosit de banii mei de acuma 4-5 ani si inca nu am terminat cu actele.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția lmprumut de bani nerestituit
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,as dori o mica lamurire.In anii 2008 si 2009 am dat doua sume de bani imprumut cu acte facute la avocat semnate,inregistrate.Cea din 2008 avea scadenta sfarsitul lui 2008 si cel din 2009 avea scadenta sfarsitul lui 2009.Pot actiona in instanta persoana in cauza ca nu mi-a restituit banii?Tin sa precizez ca e vorba de un neam si ca in aceea perioada ne intelegeam bine si nici nu eram in tara.Acuma ca lucrurile s-au schimbat am solicitat restituirea banilor,avand ca raspuns un refuz.Ce as putea face?
Va multumesc.
actele o sa fie finalizate anul viitor...ideea era daca pot sa il cumpar linistit...adica daca persoana in cauza poate sa se opuna.
Buna ziua,as dori sa vad intreb ceva.Eu locuiesc la curte comuna.Casa e cumparata de ceva ani dar inca nu am facut actele propriu zise...am cumparat-o de la un cumnat care sta deasupra mea si cum el nu a terminat cu actele de constructie,intabulare si dezapartamentare, nu am facut nici v/c.In curte sunt niste boxe care pe vremuri erau wc, iar mai apoi au devenit niste boxe/spalatorii sa le spunem.Nu sunt pe acte la nimeni facand parte din partea comuna a curtii.Una o folosesc eu, una un vecin si mai este una care e cea mai mare si care e lipita de casa mea.Cea mare o "detine" un fost proprietar care a vandut si nu mai are casa in curtea respectiva.Cei din curte i-au dat semnatura in trecut ca poate sa o foloseasca..sau cel putin i-au zis verbal.As putea sa o cumpar de la primarie avand acordul curtii??Ma impiedica in vreun fel persoana care o detine acuma,avand in vedere ca el nu o foloseste??
programele de care vorbesti nu sunt asa scumpe si de negasit....eu le-am descarcat de pe site-uri crackate si le pot si le-am folosit deja.
a depus plangere la seful politiei pentru comportament abuziv din partea unui sef de birou de la un anumit departament