avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate vdeny

Activitate vdeny

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa inteleg legea 169/2017. In termen de 90 de zile, penitenciarele trebuie sa faca doar dosarele sau ar trebui sa se ajunga si in instanta?

cele 90 de zile se implinesc pe 18.10.2017. Pana la aceasta data ar trebui sa avem si termen in instanta? Sau doar sa faca dosarele?

Multumesc anticipat!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Ce nota contabila trebuie sa fac pentru a ma inregistra cu fier, daca il am din distrugerea unor porti, garduri, etc. ale societatii??

:(
Buna ziua,

a fost publicata in MO..

Cand va intra in vigoare? Va rog....

[ link extern ]
Buna ziua,

Tot aceasta Lege ma intereseaza si pe mine... O Lege nu ar trebui publicata in MO, imediat.. Oare ce s-a intamplat cu acest Decret 634/2017?
Am tot verificat pe MO si nimic.

Multumesc mult!! O zi frumoasa!
Buna ziua,

Pe parcursul mai multor ani, am ajuns sa am urmatoarele probleme:
1. In balanta am furnizori externi, probabil din inregistrarea unor facturi pe care ei nu le-au inregistrat sau diferente de curs valutar. Mentionez ca am avut activitate de transport iar unii imi trimiteau o factura apoi se razgandea, nu erau ff seriosi, dar eu nu am sa le dau niciun ban. Sunt pe zero cu ei, dar as vrea sa inchid aceste solduri urate din balnata. Cum pot face acest lucru?

2. In balanta clienti, am niste clienti cu datorii catre mine de ani de zile, nu mai dau de ei, nu au sediu iar unii sunt in proceduri de faliment. Pe scurt, din pacate au existat niste "tepe: Ce pot face cu aceste solduri? Raman cu ele definitiv?

3. Am semnat un contract de prestari serivicii, iar de comun acord cu salariatul am stabilit sa se duca el cu masina personala la acea societatea, iar eu ii voi deconta 8% consum din nr de km parcursi la acea firma. Cum ma scad eu? m-am blocat :((

Astept parerile dvs.

Multumesc mult!!!

Buna ziua,

In aprilie 2017 am cerut renuntarea TVA. In mai 2017 (pentru aprilie) am depus declaratia 300 cu toate facturile pe care le-am avut pana la data iesirii de la tva, dar am mai avut un furnizor cu "Tva la incasare" pe care l-am platit in luna mai 2017. Ce declaratie depun pentru a putea sa ma scad cu aceasta suma de banuti???
Buna ziua,

Am facut apel, recurs in termen de 30 de zile de cand s-a publicat decizia in Monitorul Oficial. Eu am depus toate documentele in 3 exemplare la Tribunal, dat inca nu apare nimic la Cuurtea de Apel. Unde se face recursul? Trebuia sa duc dosarul si la Curtea de Apel?

Va intreb, deoarece din cauza acestei probleme nu pot intra ca asociat intr-o alta societate, desi alte probleme nu mai am, nu ama vut niciodata, doar ca a expirat sediul si au dizolvat societatea.

Va rog sa ma ajutati!!!!

Multumesc anticipat!!!


Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati...
Am o mica societate care din pacate a expirat sediul. De la banca am aflat ca societatea este dizolvata, eu nestiind nimic.. am verificat pe site-ul tribunalului si acolo am vazut ca din ianuarie anul acesta societatea figureaza ca dizolvata la cererea Registrului Comertului. In toata aceasta perioada eu am depus declaratii, am platit, am lucrat normal.

Ce trebuie sa fac pentru a reveni la normal??
Mentionez ca am prelungit sediul, totul este in regula la Registrul Comertului.

Multumesc mult!!!
Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati...
Am o mica societate care din pacate a expirat sediul. De la banca am aflat ca societatea este dizolvata, eu nestiind nimic.. am verificat pe site-ul tribunalului si acolo am vazut ca din ianuarie anul acesta societatea figureaza ca dizolvata la cererea Registrului Comertului. In toata aceasta perioada eu am depus declaratii, am platit, am lucrat normal.

Ce trebuie sa fac pentru a reveni la normal??
Mentionez ca am prelungit sediul, totul este in regula la Registrul Comertului.

Multumesc mult!!!
Răspuns la discuția Nu raspunde la convocare

Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspunsuri.

In corectez suspendarea, si ce ii fac? Doar nu ii platesc salariu? Il pontez absent nemotivat?

Multumesc mult!!