avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Lynuxxx

Activitate Lynuxxx

In data de 29.11.2017 am primit Decizia de invalidare pentru imobilul preluat in mod abuziv de regimul comunist (nationalizare 1952) cu drept de atacare 30 de zile la Tribunalul Bucuresti. Ma intereseaza daca in zul in care pierd si la Tribunalul Bucuresti, mai am vreo cale de atac (tribunal international) si daca exista cineva specializat in aceasta speta din regiune Piatra Neamt?
Care este calea de atac in cazul in care Prefectura nu imi raspunde la o adresa?
Care este modalitatea de inlocuire unui membru dintr-o comisie de control (constituita printr-o decizie al conducatorului institutiei)? Se poate cumva ca daca unul din membrii comisiei este in concediu, persoana care il inlocuieste (conform cererii de concediu) sa poata prelua si sarcinile ce le are ca membru in comisia respectiva? Ma intereseaza baza legala in care se poata face inlocuirea.
Cui ma pot adresa pentru a reclama un taximetrist ce m-a injurat, eu fiind oprit regulamentar intr-o parcare amenajata, el trecand pe acolo si "neavand loc" de masina mea?
Discuție ANRP
Am facut o cerere catre ANRP in care solicit sa aflu stadiul solutionarii dosarului meu de restituire. Nu mi s-a raspuns conform ordonantei 27/2002 nici dupa 45 zile. Ce pot face in continuare pentru a afla totusi stadiul dosarului meu?
Sunt functionar public intr-o instututie publica, institutie ce acum patru luni, respectiv in luna IULIE 2014 a primit aprobare pentru un proiect din fonduri europene nerambursabile, ce are ca obiectiv cumpararea de produse. Ieri, in data de 05.11.2014 ma trezesc pe birou cu o Decizie a conducatorului institutiei, emisa in luna IULIE 2014 (adica exact imediat dupa ce s-a aprobat contractul de finantare nerambursabila), care enunta faptul ca incepand cu data emiterii eu voi deveni responsabil cu achizitia produselor in cadrul proiectului. Mentionez faptul ca nu am semnat pentru primirea deciziei (asa cum se obisnuieste atunci cand primesti o decizie), dar nici nu mi s-a cerut acest lucru (ar fi fost culmea). La randul meu am facut un referat prin care refuz ducerea la indeplinire a deciziei respective, motivand faptul ca antedatarea deciziei este ilegala. Privind numai documentele la cere fac referire rezulta ca eu timp de 4 luni am stat degeaba. Intrebarea mea este carei institutii ma pot adresa in continuare pentru rezolvarea situatiei (ministerului din care fac parte, parchetului, …?). Nu cumva antedatarea unei decizii se potriveste cu enuntul articolului 289, cod penal, privind falsul intelectual. Pe acelasi principiu directorul institutiei poate emite o decizie dupa terminarea proiectului, o antedateaza si asa te poate trage la raspundere fara ca tu sa stii macar despre ce e vorba, asta bineinteles daca are numere de inregistrare libere in decizier, lucru care iar nu este in regula.
Tatal meu a murit iar mama mea sufera de Alzheimer, are certificat de handicap cu insotitor (beneficiaza de prestatie sociala de la DGASPC Bacau si de indemnizatie de insotitor de la Primaria Buhusi) si este pusa sub interdictie iar eu sunt numit tutore prin hotarare judecatoreasca definitiva. In present este internata intr-un Centru residential particular din orasul Buhusi, judetul Bacau (cu viza de flotant aferenta, noi avand domiciliul stabil in Piatra Neamt).In urma punerii sub interdictie conf. Codului Civil art. 92, alin. (4) "...domiciliul persoanei puse sub interdictie judecatoreasca este la reprezentantul legal". As dori ca drepturile stabilite, respective cuantumul indemnizatiei de handicap si a prestatiei sociale sa le transfer in Neamt unde mama mea are domiciliul conf. Codului civil chiar daca efectiv sta in orasul Buhusi cu viza de flotant. Mentionez ca am anuntat Primaria Buhusi si DGASPC Bacau in scris asupra acestei dorinte. Primaria Buhusi a reactionat pozitiv in sensul ca a anuntat Primaria Piatra Neamt asupra sistarii platii indemnizatiei de handicap incepand cu luna urmatoare si preluarea dosarului de Primaria Piatra Neamt. Intampin greutati din parte DGASPC Bacau in sensul ca sustine ca plata prestatiei sociale trebuie facuta in continuare de ei deoarece mama mea are resedinta in Buhusi, ignorand total art. 92 din Codul Civil si faptul ca mama mea este interzisa prin hotarare judecatoreasca. bnuiesc ca esista o diferenta intre persoana cu handicap si persoana cu handicap pusa sub interdictie. Intrebarea mea este daca este legal ceea ce solicit eu sau cine are dreptate?
Tatal meu a murit. Mama mea este pusa sub interdictie (are Alzheimer) si prin aceeasi sentinta sunt numit eu tutore. Sunt unicul lor fiu. Ma intereseaza daca pot eu sa administrez un cont din banca al tatalui meu (intreaga suma de bani) dupa efectuarea succesiunii, avand in vedere ca eu detin o patrime si mama mea trei patrimi? Aceeasi intrebare in cazul unui cerificat de trezorerie, doar ca in acest caz mama mea este imputernicit pe acest cerificat?
Dupa ce se depune cererea pentru legalizarea sentintei, in cat timp se obtine hotararea cu mentiunea de "definitiva si irevocabila"?
Buna ziua,
Ma intereseaza daca mi s-a comunicat o sentinta civila de punere sub interdictie cu drept de apel de 30 de zile, in data de 28.01.2014, care este data in care se poate elibera o copie de pe aceasta sentinta cu mentiunea definitiva si irevocabila?
Multumesc.