avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate radutoana

Activitate radutoana

Buna ziua. pe data de 20dec se termina co postnatal adica 126 zile.
pe 3sept2016 am nascut. cand trebuie depus dosarul de indemnizatie?
Buna ziua,tatal meu are 58 ani, si 38 ani vechime.Zilele acestea l-au dat afara de la serviciu spunand ca postul pe care il ocupa el s-a desfintat.
Intrebare: Poate sa-l de-a afara tinand cont ca mai are un pic pana iese la pensie, exista lege care sa-l apere pana la 60 ani sa nu il de-a afara, a procedat correct patronul?
Multumesc!
Discuție pensionare
buna ziua! Am si o intrebare: tata e nascut pe 17 ian.1958. si are 36 ani de munca.
el ar vrea sa iasa la pensie anticipat. Se poate?si cu cat il penalizeaza?
multumesc!
Discuție Salariu
buna ziua!Am o intrebare:eu in luna aprilie trebuie sa ma intorc la serviciu, din crestere copil (1an) Inainte sa plec in CCC am avut un salariu mai mare dar acum safa a spus k nu isi mai permite sa ma plateasaca ca atunci,si ca are nevoie de mine doar 2 zile pe saptamana,si ma va plati cu salariu minim pe economie pe acelasi post. Este posibil sa faca asa? de trebuie sa fac eu in cazul asta?multumesc!
buna seara.Am dreptul de prelungire a CCC -lui dintr-un 1an in 2 ani?
Discuție Pensie 2014
Buna ziua, mama mea implineste pe 12 mai varsta de 57ani iar pe 12 august face 38ani de munca, in conditii normale.in ce an se poate pensiona si daca doreste sa iasa la cerere cu cat ar fi penalizata si daca poate iesi anul asta?va multumesc mult!
Buna seara. Am si o intrebare:sunt in crestere copil pe perioada de 1 an.Firma la care lucrez se va inchide in ianuarie(nu stiu daca intra in faliment),as putea sa imi mai iau inca 1an de crestere copil(pana face copilul 2 ani),dar ce trebuie sa fac?
as putea intra in somaj?
mai as primi aceiasi bani pe care ii iau acum? multumesc!