avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate andreyc1986

Activitate andreyc1986

Vreau sa vand un auto, pe certificat de inm sunt eu si baietelul meu minor coproprietar(in urma decesului sotiei a fost facuta dezbaterea mostenirii , avem certificate de mostenitor).intrebarea este cand fac contractul de vanzare sa pit da fiscalul noului proprietar mai trebuie sa i dau vro declaratie ceva sa poata inm el masina pe numele lui?
Buna seara.Am cumparat o masina cu nr rosii adusa din germania.am facut contract de vanzare cump pe numele sotiei.contractul a fost inregistrat la fisc de fostul proprietar urmand sa ajungem si noi la fisc, dar sotia a decedat.
Cum trebuie sa procedez pt a inmatricula masina ?se dezbate mostenirea doar pe masina sau pe tot?
Am depus in cursul acestei luni o petitie la o institutie , am primit nr de inregistrare dar la 1 zi am fost sa renunt la petitie si am scris pe ea nu mai doresc raspuns.la cateva zile am revenit cu aceeasi petitie .nu am mai primit nr de inregistrare spunand ca au facut revenire la petitie si sa pastrez nr de inregistrare dat anterior.intrebarea este daca voi primi raspuns la petitie si daca am procedat corect?
Discuție Tichete masa
Revin cu o intrebare.
Cum am mai precizat am un loc de munca la stata cu norma intreaga si beneficiez de norma de hrana.de ceva timp am si un job part-time si mi-au spus ca nu beneficeiez de tichete de masa.imi puteti spune daca este adevarat si pe ce baza (lege.art?)
Buna ziua.
Vreau sa stiu daca se mai retine din salariu impozitul pt al 2 lea job part -time ,mentionand ca am si un loc de munca la stat cu norma intreaga.
Am si eu o nelamurire.O agentie imobiliara poate emite factura sau bon fiscal in urma comisionului pe care il solicita ca intermediere la vanzarea/cumpararea unei locuite?
buna ziua. am un abonament orange si mai am o perioada contractuala de 5 luni. ma intereseaza daca pot sa renunt la abonament pana la expirarea contractului , deoarece nu il mai folosesc si nu este o oferta foarte buna.
Discuție fluturas
am o nelamurire.mai intai va prezint fluturasul de salariu
ore regie 100 % 168 1187 somaj 0,5% 7
co 100% 2 113 cass 5,5% 74
prima tichete 45 cas 10,5% 141
prima neta 33 venit net 1330
venit brut 1345 deduceri pers de baza 190
tichete masa 207 venit impozabil 1140
impozit 182
tichete masa 207
salariu net 941
rest de plata 941

intrebarile sunt: 1.prima tichete sub ce forma trebuia sa primesc?
2. prima neta ?
si din spusele colegilor se opreste 60 de lei garantie fara a se prevede in contract.eu banuiesc , ca acele prime sunt pt a scoate acei 60 lei pt garantie?
Discuție demisie
Am uncontract pe perioada determinata de 6 luni, mi-am gasit in alta parte de lucru si vreau sa imi dau demisia fara preaviz deoarece dupa prima luna de munca am primit salariul fara 60 de ron spunand ca au fost opriti pt garantie.dar in contract nu este specificat acest lucru.
intrebarea este: pot depune demisia specificand acest aspect si nu doreasc sa mai stau in preaviz.
multumesc
Discuție procura masina
Am o masina cumparata.nu este inmatriculata pe numele meu dar am procura facuta la un cabinet de avocatura de anul trecut valabila 5 ani.astazi am fost in Rep. MOLDOVA sa alimentez si surpriza ca procura e valabila doar la notar nu si avocat.am trecut cu greu zicandu-le k anul trecut tot aceeasi procura am folosit-o si nu am avut orobleme.deci este sau nu legala procura la cabinetul de avocatura?#-o