avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate fagaras1955

Activitate fagaras1955

buna seara, am intrat intr o incurcatura din care nu stiu cum pot sa ies, : acum 3 zile am facut un schimb auto, intre mine si o persoana cu care am incheiat un contract de vanzare- cumparare, astfel eu am predat un opel agila si persoana respectiva mi-a predat o skoda . eu am mai dat 250 euro persoanei respective. proprietarul skodei nu este persoana cu care am facut contractul de V/C, ci o ruda din alt judet. totul in regula, la cca 4 ore acesta persoana care a plecat cu masina mea(opel agila), a intrat intr o groapa, a avut pana, m-a sunat ca reparatiile il costa aproape 1000 lei, eu nu am stiut ce sa fac in acest caz. l-am rugat s-o repare si sa mi-o aduca acasa eu nemaprtinzand niciun ban din cei 250 euro pe care i-am dat, in sensul ca sa-mi dea masina inapoi si sa si ia skoda, in continuare pretinde bani pentru daune!, ce sa fac? va multumesc
Buna ziua, doresc sa stiu daca m-am pensionat in anul 2014, beneficiez de recalcularea pensiei avand un stagiu in grupa 1 de 16 ani? cu multumiri,
multumesc mult!
Doresc sa intreb: 1 . daca casez masina veche la un centru de colectare , tichetul valoric pot sa-l utilizez in anul urmator(2019)? 2, exista posibilitatea sa achizitionez in locul unui auto nou, o centrala termica performanta? cu stima si multumiri
Răspuns la discuția vanzare autoturism
multumesc, sarbatori cu bine!
Buna ziua, doresc sa vand un autoturism inmatriculat pe care l-am cumparat fara nici un document de vanzare cumparare cu proprietarul. toate actele masinii sunt pe numele proprietarului. Acum vreu sa-l vand , ce acte trebuie sa fac cu acest cumparator? multumesc!
Discuție extras CF
Buna ziua, In extrasul CF pe care-l posed se mentioneaza la pozitia inscrieri asupra terenului"STATUL ROMAN", Ce trebuie sa fac pentru a se radia aceasta inscriere, ? Cu mutumiri
Buna ziua, datorita traficului masinilor de mare tonaj care nu respecta limita de 50km/h la intrarea in municipiu, locuinta mea dar si a altor vecini este trepidata, avand loc crapaturi si alte deteriorari. Firma de asigurare a venit, a constatat si si a trimis rezolutia ca nu intra in daune aceste trepidatii. Ce pot face si cine ma poate despagubi avand in vedere ca afectarea este tot mai evidenta, cu stima
Buna ziua, in actualul extras CF, la pozitia constructii se specifica"casa 2 camere, bucatarie, baie, etc". in decursul timpului am efectuat anumite modificari in sensul ca acum posed 3 camere, Ce trebuie sa fac? cu multumiri,
buna ziua, am dobandit un imobil (eu si sotia)in anul 1983in baza unui contract de intretinere emis de Notariatul de Stat. Dobandit prin conventie cota 1/1, sarcina intretineriiin favoarea unei rude care in anul 2002 a decedat. Ce trebuie sa fac ? cu multumiri