avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate natarau

Activitate natarau

Sunt numit administrator al unei societati, prin actul constitutiv, am si contract de administrare incheiat, cu indemnizatie lunara, declarat peste tot unde trebuie.
Cum pot afla cel mai repede daca am fost revocat din functie prin AGA?
Registrul comertului, ANAF, ITM?
Buna ziua!

1. In cazul unui imprimut pentru nevoi personale, dupa plata a 3-4 rate, individul ramane fara sursa de venit si nu mai poate achita viitoarele rate, pana unde pot merge masurile luate impotriva lui, ca persoana fizica?

2. In cazul in care aceeasi persoana din situatia 1 are o firma, pe care inregistreaza venituri si profit, exista posibilitatea de a-i fi blocate conturile firmei, banii recuperati de acolo, executare silita etc.?

Multumesc.
Buna ziua!

Firma infiintata in 2015, SRL neplatitoare TVA. A incheiat anul 2015 pe pierdere, suma suportata din fondurile actionarului.
Acum incaseaza o suma de bani care acopera toata pierederea si ramane si un profit.
Actionarul / administratorul vrea sa retraga si o parte din acel profit, fara a astepta incheierea exercitiului financiar (varianta prin salariu exclusa).

1. Cum se poate face?
2. Implica riscuri (sanctiuni)?
3. Ca microintreprindere, neplatitoare TVA, cu 1 salariat norma intreaga, ce taxe si impozite se vor aplica pe acest profit?

Multumesc.
Multumesc!
Buna ziua!

Vreau sa achizitionez din Anglia niste produse, pe care sa le revand in Romania catre alte companii.
Firma mea este deocamdata neplatitoare de TVA.
Cei de acolo imi cer obligatoriu, pentru facturare, VAT number. Poate fi folosit legal CUI-ul?
Va salut!

Se da urmatoarea situatie. Eu, persoana fizica, detin accesorii (de imbracaminte, bijuterii de valoare mica) cumparate din afara tarii, pentru care nu am neaparat factura, dar pot face dovada platii lor (plata online).
Vreau sa le trec pe firma, spre a le vinde online sau intr-un magazin.

Ce ar trebui sa fac, astfel incat sa fiu in legalitate?
Răspuns la discuția Eligibilitate clauza contract
Firma de consultanta mi-a refuzat solicitarea mea, de a-mi returna taxa, spunand ca proiectul a fost lucrat cum trebuie si nu este vina lor ca nu mi-a fost acceptat pentru finantare, cat timp fondurile s-au terminat pana sa ajunga la locul obtinut in urma punctajului proiectului meu.
Cum ar trebui sa procedez pentru a incerca recuperarea taxei, cat timp ei imi refuza?
Buna ziua!

Intr-un contract de consultanta pentru obtinere fonduri nerambursabile, un articol suna asa:
"3. In cazul in care proiectul se respinge de autoritatile competente ca urmare a verificarii conformitatii administrative si a eligibilitatii,Furnizorul va restitui Beneficiarului suma achitata definit la Art.4,ori la cererea acestuia va redacta si intocmi un nou proiect in contul aceleiasi sume."

Proiectul a fost corect facut, dar a fost respins pentru ca s-au epuizat fondurile pe primele 170 de proiecte, in ordinea punctajului, al meu fiind mai jos.

Se poate incadra la "si a eligibilitatii"? Pentru ca eu consider ca nu a fost eligibil pentru finantare, indiferent de motiv. Ma pot lega de acel "si a eligibilitatii"?
Cred ca am gasit deja raspuns. Trebuie completata o declaratie pe propria raspundere, ca nu este infiintata asociatia si doar luat acordul vecinilor., corect?
Multumesc frumos pentru raspuns. As mai avea o nelamurire, la care sper de asemenea sa gasesc solutia.
Blocul in care este situat imobilul e nou construit (chiar inca se mai finalizeaza ultimele retusuri la el). Nu sunt toate apartamentele vandute si nu exista inca o asociatie de proprietari. Dezvoltatorul este dispus sa ma ajute cu orice semnaturi.
Exista un model anume de declaratie acord proprietari pentru un astfel de caz? Am model doar cu acord asociatie proprietari, dar aceasta nu e infiintata inca, si practic nu exista un presedinte sau stampila care sa fie semnat / aplicat pe act. Sper ca m-am facut inteles.