avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate smochina

Activitate smochina

Răspuns la discuția Plata onorariu Avocat
am patit acelasi lucru cu un avocat...si cand l-am intrebat pt ce m-a cerut banii,sa faca bn sa-i dea innapoi pt ca nu facuse nimic pt mine , mi-a raspuns raspicat:nu va jucati cu focul domnule''!!!...acum ce sa inteleg???
Răspuns la discuția Recuperare bani avocat
acelasi lucru l-am patit si eu cu asa zisii avocati care nu stu decat sa a bani clientului, justificand ca este ''onoraroil'lui!....eu am angajat facut un contract cu un avocat pt a ma reprezenta nu in judecata c pe la politie pt ca am fost agresata in mag meu propriu....mi-a cerut prima data 500 roni pt dosarul acelei pers contra mea ,,,,si 500 roni pt dosarul meu contra acelei pers care m-a agresat, plus o taxa de 150 roni nu stiu pentru ce naiba....Acum am ramas si cu banii dati si cu amenzi date de desteptii de politisti..si asta pt ca au fost mituiti de agresorii mei....Cum e posibil..?...sunt agresata in propriul mag.da?...in mag se afla deja o pers ca martor,anunt politia, vine ..ii ia datele persoanei aflate la momentul agresiunii in mag, pleaca la agresori acasa(vecini de peste drum de mag meu), revin dupa jum de ora in mag...si ce sa vedeti???..politistii care au luat datele acelui martor aflat in mag.nu mai recunoaste ca ar fi luat date vreunei persoane....pfff...ba mai mult mai au si tupeul sa-mi spuna:Nu am vazut nici un martor. poate l-ati platiit acum sa vina in mag''!!...dar datele cu jum de ora in urma cui dracu le luase???...vedeti??..asa ceva se intampla in ROMANA....
ce sa contest???..daca eu nu am luat cunostinta de aceste amenzi la momentul intocmirii procesului verbal de catre organul de politie>>?....daca nu ma duceam la taxe si impozite sa rezolv problema mea ..habar nu aveam de acele amenzi care au fost date fara ca eu sa iau la cunostinta ,ba mai mult atunci cand am facut contestatia a fost nevoie sa cer de la primarie somatia care trebuia trimisa de primarie inca din luna ianuarie....iar eu am aflat de amenzi abia in vara......La contestatie s-au acoperit prin faptul ca instiintarea mi-a lasat-o in usa la domicilie..ceea ce nu e ff normal..o asa instiintare se lasa personal si cu semnatura mea nu?.....un ex:care mi-a atras atentia ff mult....o amenda data tot mie ,de ce?...asta pt ca am apelat 112 pt ca doi indivizi se bateau in fata mag meu....si pt ca nenea politaii vin abia dupa 10 min.si agresorii plecasera...cine putea sa ia o amenda decat EU????Vi se pare normal si legal asa ceva???....
Răspuns la discuția Concediere abuziva
prin lege nu avea voie sa pricedeze asa.nu semnati nimic.mergeti la ITM,faceti o sesizare scrisa cu tot ce s-a intamplat.ramaneti pe loc pana la raspunsul acestei sesizari.apoi ITMva actiona asupra acestei institutii prin lege.va veti primi toate drepturile ca salarat incepand de la plata zilelor de concediu neefectuat, plata preavizului plus ca veti primi somaj.eu am patit asa ceva,dar altfel.m-am prezentat la serviciu si m-a luat de la usa cu''poti pleca ca nu mai am nevoie de tine''!!!.....sau ''de maine sa nu mai vii''!!!..''de ce sefu , pe ce motiv???''...si el scurt ''asa vreau eu''....deci mergeti la ITM.....succes!
buna ziua! intr-o zi a acestui an , atrebuit sa ajung la primarie sa platesc impozitul casei.acolo sa gasesc si alte surprize.mai aveam de platin vreo 5 amenzi pe numele mei date de politai cu un an in urma.cum au putut intocmi acesti politisti un proces verbal fara ca eu sa fiu instiintata?...am luat toate procesele verbale de la primarie,le-am citit le-am verificat,am mers la un avocat , care m-a sfatuit sa fac contestatie ca ceva nu era in regula.am platit alta taxa de timbru pt contestatie , am depus-o si urma sa ma judec cu primaria..de ce>?...normal trebuia cu organele de politie care au intocmit acele procese verbale nu?...contestatia mea a fost respinsa ,ca asa e normal in justita romana, iar eu am ramas cu amenzile sa le platesc.e corect asa domnilor?....astept un raspuns va rog!!:sorry:
De ce taxa impusa de primarie pt concesiune nu se poate plati in 2-3 rate pt.anul in curs,de catre o societate?Aceasta taxa este impusa sa se plateasca neaparat in luna ianuarie a anului in curs,ca daca nu se vor plati penalitati destul de mari....Rog sa raspunda cineva la intrebarea asta.....
Răspuns la discuția Registre si impozite II
daca avetii I.I.sunteti neplatitor de TVA....mergeti la directia finante, cu actele firmei dv si certificatul de inregistrare si cei de acolo va va da un tegistru de incasari si plati,gata numerotat de ei si un UN REGISTRU UNIC DE CONTROL,pe care-l veti prezenta doar atunci cand aveti controale de la DSV,GARDA FINANCIARA.REGISTRUL DE INCASARI SI PLATI il veti completa in fiece luna,pt a va putea estima veniturile , in baza carora ,cei de la finante va fixeaza o taxa trimestriala ,pe care trebuie s-o platiti.
Am un I.I.cu activitate principala CAEN 4711,infiintata in 2011...Pe 28/06/2012,am intentionat sa deschid un bar,dar nu am putut , deoarece nu am obtinut aprobarile necesare.Atunci am intrebat la camera de comert ce trebuie sa fac mai intai ,si a trebuit sa completez o cerere pt a mai adauga un CAEN in certificatul constatator.BAR nu am mai deschis(motivele mai sus).Acum dupa 2 ani, sunt somata de primarie sa platesc o taxa precum ca am functionat in regim de bar de la data de 28/06/2012.....Ce trebuie sa fac acum???...eu nu am functionat in regim de bar in aceasta perioada....