avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELA2014

Activitate GABRIELA2014

Buna ziua!
Am observat ca pentru depunerea dosarului de pensionare (limita de varsta) se solicita o adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa 1.01.2011. In cazul in care angajatorul din acea perioada nu elibereaza aceasta adeverinta dar am la dosar dovada certificarii stagiului de cotizare nu pot depune dosarul? Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Pentru cineva care s-a pensionat in 2009 (in baza Legii 19/2000) si a avut 22 ani grupa a IIa, i se va recalcula pensia conf. Legii 192/2015 (majorare cu 25% pentru perioada respectiva)?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Va puteti pensiona la limita de virsta - 61 ani si 9 luni ( dupa luna Februarie 2022) daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 9 luni.
Daca aveti grupa de munca (I sau II) varsta de pensionare se reduce corespunzator conf. legii.
Buna ziua,
O persoana care a lucrat 27 de ani in tara cum poate sa-si depuna dosarul de pensionare (la limita de varsta) daca nu mai are pe nimeni in Romania care sa o reprezinte?

Va multumesc anticipat
Discuție Legea 192/2015
Pentru a beneficia de legea 192/2015 trebuie sa fac cerere la casa de pensii sau calculeaza automat? Mentionez ca m-am pensionat in 2008 dupa legea 226/2006.

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Prietena mea trebuie sa iasa la pensie, conf. lege 263, in iunie 2017 cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni. Ea a terminat facultatea in 1981 iar in 2003 a plecat in Canada, stagiul ei de cotizare in acest caz fiind de 22 ani. Intrebarea mea este daca la implinirea varstei de pensionare ii sunt adaugati si anii de facultate? In acest caz ar avea cca. 27 ani de cotizare. Totodata va rog sa-mi spuneti cu cat este penalizata la pensie daca nu are stagiul complet de cotizare (22 de ani sau 27 ani fata de 30 ani si 7 luni) si daca poate incheia un contract cu casa de pensii pentru a completa restul de ani pana la stagiul complet de cotizare?
Buna ziua,
Sotul meu a lucrat ca medic, in perioada 1997 - 2001 pe platforma unui combinat, perioada in care a facut garzi la statia de salvare a respectivului combinat. Solicitand adeverinta cu aceste garzi (pentru dosarul de pensionare) i s-a spus ca in statul de plata aceste garzi figureaza la cap. "ore suplimentare". Intrebarea mea este daca aceste ore suplimentare ii sunt luate in calcul la pensie si daca trebuie mentionat ceva special in respectiva adeverinta.

Va multumesc anticipat
Multumesc pentru raspuns.
Cazul meu este:
- in noiembrie 2014 m-am pensionat PAP
- in februarie 2015 m-am pensionat de drept.
La decizia din februarie (finala) am primit puncte pentru perioada facultatii dar punctajul pensiei suplimentare a ramas acelasi. Este corect?
Buna ziua,
Pentru perioada asimilata (facultate zi) se acorda pensie suplimentara?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recalculare pensie
Multumesc pentru raspuns. Problema este modul de intocmire a acestei adeverinte deoarece predarea lucrarilor nu se facea lunar si nici coeficientul nu era mereu acelasi (depindea daca erai responsabilul lucrarii sau numai participant). Probabil se vor trece sumele incasate (conform statului de plata) si se va specifica contributia la pensii.