avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate ellamoise

Activitate ellamoise

Cum se poate obtine o copie legalizata sau un duplicat al unui titlu cu mai multi titulari daca cel ce-l detine refuza colaborarea?
contract de concesiune
Buna ziua,
Am un Contract de concesiune cu Primaria pe durata de 49 de ani pentru un loc de inhumare in suprafata de 3.75 mp.De acest contract mai beneficiaza inca doua persoane , sot si sotie , eu fiind titular.Unul din soti a decedat iar functionara de la cimitir m-a aertizat ca daca in termen de 1 an de zile nu se dezbate mostenirea defunctului eu pierd dreptul de proprietate.
Defunctul nu are copii .Cred ca este aberant .Mentionez ca defunctul avea 1.875 mp.
Va rog sa ma lamuriti cum pot solutiona aceasta problema , sotia defunctului fiind bolnava .
Multumesc anticipat!
As vrea sa stiu daca pot sa solicit reconstituirea in integrum a dreptului de proprietate asupra terenului agricol (avand in vedere ca, conf.Legii fondului funciar
s-a restituit doar o parte din terenul agricol).
- Este un act normativ care imi permite sa solicit reconstituirea in integrum acum; care este acest act si pana cand am dreptul sa solicit ...
Multumesc anticipat !
Multumesc pentru raspuns!
As vrea sa stiu daca pot sa solicit reconstituirea in integrum a dreptului de proprietate asupra terenului agricol (avand in vedere ca, conf.Legii fondului funciar s-a restituit doar o parte din terenul agricol).
- Este un act normativ care imi permite sa solicit reconstituirea in integrum acum; care este acest act si pana cand am dreptul sa solicit ...
Multumesc anticipat !
Conform Leg.nr,18/1991, ale Legiinr.169/1997 si ale Legii nr.1/2000 cu modificarile ulterioare am primit o parte din pamantul mostenit de la parintii decedati.
Am gasit in Arhiva Nationala un act care atesta ca parintii mai aveau 10 ha de pamant.. As vrea sa stiu daca mai pot face cerere pentru retrocedarea celor 10 ha de pamant si ce se intampla cu restul de pamnt care nu a fost retrocedat in baza legilor in vigoare .
Multumesc anticipat !
Va rog, o persoana avizata, daca se poate sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari :
- Se mai poate face cerere pentru retrocedarea pamantului ,mostenire de la parinti ?

-Cu pot intra in posesia titlului de proprietate (unul din mostenitori are titlul de proprietate ) imi poate elibera primaria o copie legalizata )?
Multumes anticipat !
Am primit decizia de pensionare in urma cu 1 luna.
Am fost la medic pentru activarea cardului de sanatate si figurez ca neasigurata.
Care este procedura:
Casa de Pensii trimite decizia de pensionare sau trebuie sa merg personal cu o copie a deciziei de pensionare la Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate?
Ma adresez Casei Judeţeane de Asigurări de Sănătate cu o cerere la care anexez o copie a deciziei de pensionare?
Multumesc anticipat !
Am primit decizia de pensionare in care este mentionat faptul ca nu au fost fructificate adeverintele referiotare la grupa a II de munca pe motiv ca meseria de operator, operator consola nu figureaza in Anexa 15 din HG 257/2011.
Vreu sa contest decizia, trebuia sa refuz si plata efectiva a pensiei sau pot sa primesc banii si sa fac contestatie?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Impozit pe venit agricol
Multumesc pentru raspuns!
Am dat pamantul in arenda si societatea care a luat pamantul in arenda plateste impozitul pe venit agricol,{retine 16% din suma cuvenita din arenda).
Cu stima!
Va rog, se impoziteaza venitul agricol pe anul acesta ?
Multumesc anticipat!