avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate pmanole

Activitate pmanole

Buna seara,

Care ar fi codul penal mai favorabil pentru: Inselaciune, fals, uz de fals, fals privind identitatea si fals in inscrisuri sub semnatura privata, toate cu aplicarea concursului de infractiuni.

Am inteles ca printr-o decizie a ICCJ codul penal mai favorabil se aplica global si nu este permisă combinarea prevederilor din noul si vechiul cod penal.

Multumesc!
Răspuns la discuția Refuz parasire locuinta
Lorien a scris:

Va recomand sa-l actionati in judecata conform noilor dispozitii speciale din Codul de procedura civila, art. 1033-1048 (evacuarea speciala, o instituite nou foarte utila si bine gandita).
Ieftin, rapid si simplu, paratul are aparare limitata, practic daca aveti in regula titlul Dvs. de proprietate, nu aveti cum sa pierdeti.
Va puteti judeca chiar si singur, o notificare prin executor (de regula 100 lei + TVA), taxa de timbru 100 lei, in 2-3 luni aveti sentinta care este executorie plus inca o luna punerea in executare.
Daca paratul are pretentii, trebuie sa se indrepte impotriva Dvs. pe cale separata, nu poate invoca dreptul de retentie.


Buna seara,

Care ar fi procedura?
Contactez un executor judecatoresc? Dupa care plangere la judecatoria in raza careia se afla locuinta? Un exemplu de plangere? Taxe aferente mai exacte?

Nu il pot evacua direct cu politia din moment ce el nu detine nici un fel de act la imobilul respectiv si locuieste abuziv?

Astept raspuns!

Multumesc!
Buna ziua,

Am o persoana caruia i-am dat sa aiba grija de o garsoniera...aceasta fiind in alta localitate fata de cea de domiciliu.
Problema e urmatoarea: persoana respectiva refuza sa paraseasca locuinta pe motiv ca a investit 1500 de euro in locuinta. (convector gaze, izolatie, etc)...si vrea banii investiti ca sa paraseasca locuinta
Mentionez ca nu am nici un acord vebal si nici scris cu persoana respectiva pentru a investii in locuinta banii mentionati mai sus si nici vreun contract de inchiriere...si nici nu am primit vreun ban pe motiv ca locuinta a fost inchiriata.

Ce este de facut?

Astept raspuns!

Va multumesc!
Ce plangere? E contestatie la control judiciar care a fost admisa. Din moment ce a fost admisa inseamna ca am avut dreptate deci cheluielile judiciare trebuiesc platite de stat. Clar.
Inca nu am primit incheierea sa vad motivarea dar, ai mai sus solutia pe scurt.
Documenteazate sa vezi ca am dreptate.
George1000 a scris:

Un profesor i-a confiscat telefonul prietenei mele pe motiv ca a primit un sms desi i-a incheiat mediile chiar azi si nu mai are ora cu el ca sa aiba cand sa il recupereze. Poate fi acuzat de furt calificat?


Art. 228

Furtul

(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.


Da este direct furt...nu furt calificat...zii prietenei tale sa se duca la politie si sa faca o plangere impotriva profesorului. Sau sa o compuna de acasa si sa o depuna la parchet sau la politie si sa ceara numar de inregistrare...sa vezi cum o sa linisteasca profesorul pe urma.. :))

Exista alte metode pentru a o sanctiona...de exemplu media la purtare...ce inseamna sa ii ia telefonul...ne intoarcem iar pe vremea lu nea nicu?
Buna ziua,

Desi mi s a admis contestatia si mi sa revocat controlul judiciar, cheltuelile judiciare imi sunt imputate mie in baza art. 275 alin. 2. Culmea ca art. 275 alin. 2 spune in felul urmator: "În cazul declarării apelului, recursului în casaţie ori al introducerii unei contestaţii sau oricărei alte cereri, cheltuielile judiciare sunt suportate de către persoana căreia i s-a respins ori care şi-a retras apelul, recursul în casaţie, contestaţia sau cererea." iar mie mi sa admis contestatia.

Este eroare materiala?
Intrebarea mea este cum sa fac sa se indrepte aceasta eroare materiala?

Aveti mai jos solutia:

Solutia pe scurt: În temeiul art. 206 Cod de procedură penală, admite contestaţia formulată împotriva Încheierii din data de 02.06.2014, pronunţată de Judecătoria Rădăuţi în dosarul nr. xxxxx, de inculpatul xxxxxxxxxxx, Desfiinţează încheierea menţionată exclusiv cu privire la soluţionarea cererii de revocare a măsurii controlului judiciar. În temeiul art. 242 alin. 1 Cod procedură penală, revocă măsura preventivă a controlului judiciar luată faţă de inculpatul xxxxxxxx prin Încheierea din data de 11.02.2014, pronunţată de Judecătoria Rădăuţi în dosarul nr. xxxxxxxxxx. În temeiul art. 215 alin. 5 Cod procedură penală, câte un exemplar al încheierii se comunică inculpatului, Poliţiei Municipiului xxxxxxx, Biroului Supravegheri Judiciare din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean xxxxxxxx, Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date Bucureşti, Poliţiei de Frontieră Române. În temeiul art. 275 alin. 2 Cod procedură penală, obligă pe inculpat la plata sumei de 200 lei reprezentând cheltuieli judiciare către stat din calea de atac. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 13.06.2014
Discuție Sesizare CEDO!
Buna seara,

Pentru a sesiza CEDO referitor la un mandat de arestare cat si mai multe nereguli, stramutare respinsa desi sa probat faptul ca impartiabilitatea judecatorilor a fost stirbita , nerespectarea prezumptiei de nevinovatie, etc...untr-un cuvant un proces inechitabil care nu sa sfarsit inca...

Am termen 6 luni pt plangere la CEDO din momentu hotararii definitive? (apelul)

De exemplu mandatul de arestare are peste 6 luni de cand a fost atacat cu recurs si respins.
Se ataca la CEDO fiecare act in parte? mandat arestare, incheieri, cerere de stramutare...etc..sau se ataca intreg procesul din momentul ce s a dat sentinta definitiva in timp de 6 luni.

Va multumesc
Răspuns la discuția Cerere de stramutare penal!
La ART. 74 alin. 6 spune asa Sentinţa prevăzută la alin. (1) nu este supusă niciunei căi de atac.

Nu se poate atacata in nici un fel? Nici la CEDO? Consider ca suspiciunea rezonabila, ca inpartialitatea judecatorilor a fost atinsa, a fost probata prin inscrisurile atasate cerereii...iar acum nu mai pot face o alta cerere de stramutare decat pe alte motive...cea ce este cam greu... X-(
Buna ziua,

Referitor la o cerere de stramutare de la o judecatorie la alta, se poate invoca codul de procedura penala cel vechi ca fiind mai favorabil?
Respectiv sa judece cererea de stramutare ICCJ-ul si nu curtea de apel in a carei circumscriptie se afla judecatoria.

Mentionez ca mia fost respinsa o cerere de stramutare de o curte de apel #-o ...si as vrea sa o judece ICCJ-ul pt. ca prevad ca as avea mai multe sanse sa fie admisa....dar in noul CPP se mentioneaza ca judeca curtea de apel in a carei circumscriptie se afla judecatoria...X-(....si de asta intreb as putea sa invoc codul de procedura penala cel vechi ca fiind mai favorabil....unde se mentioneaza ca cererea de stramutare o judeca ICCJ-ul :-/
Buna seara,

Avocatul partii vatamate intr-un dosar penal de inselaciune poate depune pledoarie la masura mentinerii arestarii preventive? Sau este un abuz?

Respectiv judecatorul ia dat cuvantul av. partii vatamate, cand a fost vorba de mentinerea arestarii preventive ...si av. a zis... citez "consideram ca buna desfasurare a procesului penal se poate face duar cu inculpatul in stare de arest preventiv".

Astept raspuns!
Stima,
PM