avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate Vuck

Activitate Vuck

Buna ziua, intr-un contract de comodat se poate stipula ca in urma folosiri unui imobil, cu titlu gratuit, partea care beneficiaza, comodatarul, sa plateasca tot ce tine de intretinerea acestui imobil , plati facturi etc. fara ca acest fapt sa-l transforme intr-un contract de inchiriere?
Am in vedere ca pretul in contractul de inchiriere poate fi in bani, bunuri sau alte prestatii.
multumesc mult, ramane sa aflu suma datorata de stat si voi incepe calculele. In cazul dvs s=dobanda datoriata, corect ? In momentul dezvoltarii formulei cele 100 de zile sunt practic sunt zilele de intarziere care pot fi si 485 de zile "Adica S = suma datorata x 0.02/100 x 100 zile"
si formula este : Dobanda =suma datorata x 0.02/100 x nr. de zile intarziere, varianta pe care o inteleg eu. Multumesc inca odata
Buna ziua, dupa cum stiti prin oug 52/2017 se pot cere dobanzi in cuantul de 0.02% pe fiecare zi calculata de la data plati timbrului de mediu, etc. pana la restituire. Cum calculez aceasta suma, adica ma intereseaza forumula si un exemplu daca se poate. Daca exista vreun calculator on line ar fi perfect daca mi-ati da linkul pentru ca eu nu am gasit
multumesc
Buna ziua, In urma unui proces de granituire s-a stabilit in instanta, prin hotarare definitiva si irevocabila , linia de hotar.
Dupa pronuntarea hotararii judecadoresti definitiva si irevocabila am comunicat celeilalte parti prin scrisoare recomandata ca suntem de acord cu hotararea si daca doreste poate liber si nestingherit sa faca respectivul gard. Problema apare ca cealalta parte a solicitat unui executor judecatoresc punerea in executare, desii nu era cazul avand in vedere faptul ca acceptam hotararea instantei si ca principiu hotararile judecatoresti se executa de buna voie.
Este admisibila aceasta situatie, adica apelarea al un executor pentru executare, in conditiile in care nu ne opunem la executarea hotarari judecatoresti?
Buna seara. in urma cu cativa ani bunica mea a fost parte intr-un proces de granituire. S-a stabilit in sarcina acesteia plata unei sume de bani de 500 lei. Problema este ca bunica mea a decedat iar acasa s-a primit o somatie din partea unui executor care are un onorariu de 1500 lei. Ma intereseaza in ce termen pot sa cer prin instanta reducerea acestui onorariu care depaseste limitele maxime. si care este calea. Mentionez ca am un termen de 10 zile de achitare a sumei de bani. De buna credinta as plati eu ca nepot cei 500 lei dar nu vreau sa fiu inselat in acest mod.
Răspuns la discuția Prescriptie -vechiul cod civil
Multumesc, am avut la toate instantele pana la recurs, dar s-a mentinut hotararea de la fond. Problema este ca desii am fost tarat prin tribunale si cu dosare penale reclamantul nu vrea sa faca gardul deoarece trebuie sa scoata niste pomi, iar linia de hotar va fi in zig zag dupa acesti pomi - exact ca la nebuni =D>
Răspuns la discuția Prescriptie -vechiul cod civil
MUltumesc. Dar din punctul meu de vedere data nasterii obiectului patrimonial este data pronuntarii de fond- 12 dec. 2012 deoarece la aceea data s-a stabilit suma de bani, care im procesele de granituire se impart egal . Faptul ca s-a ajuns pana la recurs nu are nici o relevanta deoarece s-a mentinut hotararea instantei de fond si nu s-a mai modificat iar la recurs sa ajuns la hotarare definitiva si irevocabila a hot. instantei de fond.
Aici este problema de drept respectiv calculul prescriptiei de la data obtinerii acestui obiect patrimonial la inst. de fond sau data hotararii instantei de recurs care practic nu are nici o relevanta cu privire la nasterea acestui drept, el aparand inaintea hot. intantei de recurs
Buna ziua, in urma cu aproape trei ani am avut un proces cu un vecin cu privire la granituirea propietatilor. S-a stabilit linia de hotar si totodata au fost stabilite cheltuilei de 500 lei in sarcina mea.
Hotararea la instanta de fond a fost data pe 17.dec.2012, ulterior am continuat la toate instantele, o hotarare de recurs definitiva si irevocabila fiind stabilita pe 17.nov.2013 dar hotararea de la fond a ramas aceeasi.
La aproape 3 ani de la proces acest vecin nu vrea sa -si faca gardul si ma preocupa urmatoarea problema: suma de bani pe care trebuie sa o dau este prescriptibila in 3 ani de la data pronuntarii hotararii la instanta de fond sau de la instanta de recurs ?
Multumesc.
Buna ziua, care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o somatie din partea primariei cu privire la plata impozitului aferent.
Respectiv, aceasta somatie trebuie recomandata cu confirmare de primire sau in plic simplu?
Exista vreun temei juridic pentru acesta procedura?
Multumesc.
Buna ziua. Mi-a fost respins un recurs, pe vechiul cod de procedura civila la data de 21.11 2013, am luat la cunostiinta de continutul deciziei la 21.12.2013.
Pentru introducerea unei contestatii in anulare ultimul termen de introducere este cel de 21.11.2014, deoarece aceasta poate fi introdusa in termen de un an de la pronuntare.
Este corect?
Multumesc.