avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate parfenierazvan

Activitate parfenierazvan

Buna ziua ! Daca am gresit in completarea declaratiei venitului estimat, se poate rectifica?Ce penalitati si dobanzi se percep pentru neplata venitului estimat?Multumesc !
Răspuns la discuția Venit Estimat I.I
Deci va trebuie sa platesc mai devreme ce am declarat pentru 2015 nu in 2016 cand depun acea declaratie 200?Si apoi in 2016 dupa ce depun declaratia 200 se va decide daca mai am de dat sau de luat inapoi.
Pot sa nu platesc venitul estimat si sa ma duc direct in mai 2016 depun declaratia 200 si apoi fac plata impozitul ?
Buna ziua ! Am o Intreprindere Individuala si am o nelamurire , de curand am fost si am depus declaratia 220 cu venitul estimat pe 2015 ( am trecut cam cat o sa fac pe 2015).Pentru aceasta declaratie trebuie sa platesc ceva ?
Din cate stiu pe 25mai 2015 trebuie sa mai depun o declaratie cu venitul real pe 2014 si sa platesc impozitul pe 2014, iar apoi pe 25mai 2016 declar si platesc pentru 2015.


Buna ziua am o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva, am o firma de hosting si clientii fac plata prin sms (dau un sms la un nr de tel si li se incaseaza suma respectiva in euro) Procesorul de plata prin sms e luat de la o firma cu care am contract incasand si acestia la randul lor un comision.Problema e ca eu de exemplu banii care ii fac in luna august ii primesc peste doua luni adica in octombrie , dar le amit acestora o factura in luna august ce trebuie sa trec in contabilitate ? doar facturile pe lunile in care incasez banii , trebuie sa atasez si un extras de cont?
Buna ziua ! Am o I.I si am doua intrebari daca ma poate ajuta cineva.

1)I.I are mai multe coduri caen , momentan activez doar pe unul.Daca am urmatoarele coduri 4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse , 4759 Comert cu amanuntul al mobilei, al articolelor de iluminat si al articole de uz casnic n.c.a., in magazine specializate , si 4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse. Pot cumpara mobila (masute, scaune, birouri,) de la diversi producatori si apoi sa o vand in diverse targuri/bazar samptamanale din tara.

2)Daca doresc sa pun pe cineva sa vanda in locul meu trebuie sa fac o procura sau doar un act de mana?

Multumesc frumos !
Discuție Contributii I.I
Buna ziua ! Mi-am infintat o I.I pe data de 18.01.2013, am facut toate actele necesare si am inceput treaba.
Intrebarea mea este ,ce contributii am de platit cum se procedeaza si mai ales cand trebuie sa ma duc la reg. com.
Pentru programul PNDR trebuie sa fiu domicilian in aceea comuna?
Eu am o casa la tara nu foarte departe de oras , de exemplu daca as dezvolta acolo totul ma refer sa fac un mic data-center cu tot ce trebuie as putea obtine fonduri? Multumesc.
Buna seara ! Detin de 3 ani o firma de Gazduire Online (jocuri).Insa actele le am facute de 1 an de zile si anume I.I .As dori sa stiu daca se poate obtine fonduri nerambursabile , pentru dezvoltarea acestei afaceri.O data cu extinderea afacerii pot creea locuri de munca.
Multumesc ! O zi buna !