avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate fierarita

Activitate fierarita

Răspuns la discuția contract de munca reactivare
Va multumesc pentru raspuns! Am vazut ca s-a reactualizat Revisalul, nu este nicio problema daca rescriu datele in versiunea noua a revisalului...Si incetarea contractului de munca o pot face in aceeasi zi?
Buna ziua! Avem o angajata care a fost in indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2 ani, pe data de 21, mai precis sambata trebuie sa reactivez contractul de munca, insa am o problema calculatorul s-a stricat, nu mai am revisalul unde am operat in trecut, ce este de facut in acest caz ? Sunt un pfa micut, angajata nu mai doreste sa lucreze, dupa reactivare, ii voi inceta contractul de munca, dar nu stiu cum sa procedez.
Si mai am inca o nelamurire: pot reactiva contractul sambata?
Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru toate informatiile oferite!
Buna ziua! Va rog sa ma sfatuiti ....Am o angajata care va revenii la munca dupa perioada de indemnizatie crestere copil, activitatile din cadrul pfa-ului s-au restrans...si ne dorim (impreuna cu angajata ) sa trecem la un contract de munca partial....Pot face modificarile in revisal,cu referinta asupra contractului de munca, o data cu activarea contractului de munca? In afara modificarilor in revisal, cu privire la norma salariatei, ce ar mai trebui sa fac ?

Va multumesc, anticipat!

Buna ziua!
Am primit recent o decizie de impunere din oficiu 160 pentru luniile : 09.2014, 08.2014, dar si luna a 04.2014. Eu am intrat in concediul pentru crestere copil din luna a 07.2014. Intrebarea mea este de ce trebuie sa platesc si pentru luna a 8 si a 9. Sincer.. nu inteleg nici treaba cu luna a 4.Pentru a lamuri acesta situatie cer lamurire la persoanele care au experienta in domeniul... Este o greseala? si daca este.. cum pot rezolva? Unde trebuie sa merg si cu ce documente?
Va multumesc, anticipat!
Buna ziua! In legatura cu banii pe care trebuie sa-i recuperez de la FNUASS (indemnizatii), am ajuns acum la cap. completat certificatul de concediu medical,Intrebarea mea este partea cu baza de calcul a indemnizatiei , zile baza de calcul si restul din josul paginii le pot complete cu informatiile din decl 112 sectiunea C.2 indemnizatii sanatate?Imi puteti da un exemplu pentru a nu comite greseli?In cererea " tip" pe care va trebui sa o depun la registratura in acest sens,la sectiune ( va rugam a ne vira suma de ...)intra cumulat valoarea, daca eu depun la dosar 2, 3 certificate medicale sau trebuie sa scriu cate o cerere ptr fiecare certificate medical, ma incurc in sumele astea si nu stiu cum sa procedez , asa ca daca a-ti putea sa ma ajutati va raman recunoscatoare.Macar de puteti sa mi dati un exemplu...va multumesc!
Buna ziua ! Timp de 9 luni dosarul cu sediul social a fost in arondare si azi in sfarsit cei din sect.4 l-au transferat catre Ilfov , din cate am inteles acum ar trebui sa depun declaratia 070 ( vector fiscal ), asta daca sunt salariati....?
Nu prea inteleg cand trebuie depusa declaratia asta, ptr ca atunci cand am fost sa depun decl 070 asta acum 9 luni cand s-au facut angajari la pfa, mi-au spus ca nu trebuie , sa fac vector fiscal 010, 050 si km atat. Va rog sa ma lamuriti si pe mine in acest sens, sunt debutant in conta si nu prea ma descurc la capitolul declaratii.
va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informative: NU STIU ce acte ar trebui sa depun la casa de pensii a judetului Ilfov pentru eliberarea unei adeverinte privind stagiul de cotizare, mentionez ca aceasta adeverinta imi este necesara la dosarul pentru indemnizatie crestere copil. As vrea sa mai stiu daca dureaza mult pana intru in posesia acestei adeverinte de la momentul demersului propriu-zis.
va multumesc anticipat!
Multumesc ptr raspuns. Intradevar banii aceia nu aveau treaba cu mine in mod normal ,numai ca in cazul meu angajatorul m-a pus pe mine sa platesc asigurarile sociale ptr ca lui nu-I mai mergea afacerea, neavand de ales (fiind insarcinata) am aceptat sa platesc contributiile din bani personali si acum as fi vrut sa recuperez ( cu ajutorul angajatorului), numai ca nu prea ma ajuta situatia, cei de la sector 4 mi-au spus ca societatea se afla in arondare si nu ma pot ajuta ptr ca practic societatea nu figureaza nici la ei...nu prea inteleg.Mai am totusi o intrebare cine trebuia sa solicite acest dosar, transfer ( eu sunt secretara dar tot in spatele meu a cazut si sarcina contabilitatii, tinea de mine acest transfer?)
Cu alte cuvinte toata aceasta problema nu afecteaza indemnizatia de crestere copil!
Nu stiu cum sa mai procedez! In urma cu 9 luni m-am angajat la un pfa care si-a schimbat sediul social al firmei.acum am nascut si patronal are nevoie de o fisa sintetica 439 care asociata la dosar recupereaza banii de Fnuass ptr indemnizatie.Problema e ca nu a fost facut transferul societatii in format electronic asfel pe sector 4 am debit la decl 112 iar pe Ilfov platiile, intrebarea e urmatoarea ce sa fac? Dosarul printat il am dar format electronic nu - l mai transfera, timpul se scurge si foaia sintetica devine nefolositoare in situatia data. O alta intrebare este daca toata pb asta imi afecteaza indemnizatia copilului pana la 2 ani , s-au mai correct cu o astfel de pb mai pot face dosarul de indemnizatie crestere copil pana la 2 ani. Va rog mult sa ma ajutati....