avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate RalucaBokor

Activitate RalucaBokor

Buna ziua,
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie. Locuiesc cu fetita mea ( 1 an) la parintii mei de cateva luni deoarece nu ma mai inteleleg cu sotul meu. Alocatia de stat de 200 ron este incasata de catre sot care refuza sa imi dea acesti bani pentru a-i folosi la acoperirea nevoilor fetitei. Mentionez ca sotul nu are nicun venit, doar eu beneficiez de indemnizatie crestere copil pana la 2 ani. As putea sa ma reprezint singura in instanta si sa cer ca , drepturile ce revin copilului, sa imi fie acordate din moment ce eu ma ocup de cresterea fetitei? Mentionez ca nu am cerut divortul in instanta..am cerut sa mergem la notar, dar nu doreste. Din lipsa de fonduri materiale toate demersurile doresc sa le fac singura, as putea sa ma reprezint ?

Va multumesc..
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Multumesc anticipat. In cazul in care fac donatie se cere cadastru la bunurile care fac obiectul donatiei?
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune, va rog, in cazul decesului meu daca mostenirea am primit-o inainte de a fi casatorita, mostenitorul va fi sotul sau sora-mea?
Stiu ca in cazul divortului,sotul nu are niciun drept, dar nu mi-e clar in cazul decesului.
In urma decesului mamei mele eu si sora-mea avem o hotarare judecatoreasca prin care detinem impreuna imobilul si terenurile iar tata are uzufruct viager (mostenirea a fost dezbatuta in instanta cu tranzactie). Doresc sa-i cedez surorii mele partea mea din mostenire, in acest caz ce procedura trebuie sa urmez?

Multumesc anticipat.
In urma dezbaterii succesorale in instanta doresc ca eu si sora mea sa avem aceleasi drepturi (50, 50) din imobilul detinut de mama noastra, decedata in dec.2013.

Intrebarea mea este daca hotararea judecatoreasca constituie titlu de proprietate , in timp ce certificatul de mostenitor nu ar detine aceasta valoare?
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog care este diferenta intre un certificat de mostenitor eliberat de notar sau o hotarare judecatoreasca in cazul in care succesiunea este dezbatuta in instanta?

Multumesc,
Buna Ziua,

Mama mea a decedat in dec.2013. Am hotarat impreuna cu sora si tatal meu sa deschidem procedura succesorala. Notarul ne-a sfatuit (cu acordul tatalui) sa impartim toata averea - eu si sora mea sa fim proprietare si tata sa figureze cu uzufruct viager. Intrebarea mea este daca aceasta procedura este mai costisitoare in ceea ce priveste taxele pe care treb sa le platesti, decat cea clasica cu cotele parti mostenite conform legii?


Multumesc.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Doresc sa intreb dreptul de uzufruct viager poate fi stabilit numai in instanta sau poate fi specificat si la notar?
Numele meu este Raluca Bokor si doresc un sfat legat de succesiunea dupa decesul unui membru al familiei. Mai exact, mama mea a decedat in 8 dec 2013. Am fost la un notar sa cer informatii si m-a indreptat spre un avocat ca ar fi mai bine sa mergem in instanta. Mai am o sora si tatal meu in viata, noi nu dorim sa impartim ceea ce mostenim de la mama, ci sa trecem ce a fost pe numele ei (are impreuna cu tata o casa si 2 terenuri) pe numele noastre fara nicio impartire, tata doreste sa renunte si sa ne faca pe noi proprietare iar el sa aiba drept de uzufruct viager. Nu inteleg de ce nu se poate rezolva la notar si trebuie sa mergem in instanta cand noi stim clar ce dorim, notarul spune ca , costurile sunt mai mici. Nu este nevoie de cadastru deoarece dorim bunurile la comun. Va rog daca ma puteti lamuri in aceasta chestiune.
Multumesc,