avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Iancua1

Activitate Iancua1

Scuzati ca ma bag si eu,dar stimati avocati,domnul Oltitzzen(scuze daca am gresitt a scriere) a intrebat a cui este responsabilitatea,niciunul din dvs a dat un raspuns,v-ati invartit in jurul problemei fara sa dati raspuns,daca avea nevoie de un sfat practic,intra pe un site de zidarie,nu de avocatura
proastasatului a scris:

Stimate domnule, oamenii fara argumente, ca dvs, recurg la atac la persoana. E un fapt cunoscut. Succes la scrisul pe formum stimate domn, caci cu asta banuiesc ca veti ramane prin astfel de atitudini si pe buna dreptate.
Doamna mirebire, parintele nerezident are obligatia de a solicita program de vizitare (daca isi doreste). Instanta nu-i poate da daca omul nu cere. Daca nu ai program pe perioada vacantei, nu mama a decis ca vacanta copilului cu ea e mai "misto" decat cea cu tatal, ci tatal a decis acest lucru, necerand program de vizitare, asumand deci ca vacanta copilului cu mama e ok. Nu vad nimic dificl de priceput.
ps: cu titlu suplimentar de ajutor spre intelegere, in dispozitiv scrie (cu titlu general de ex): Incuviinteaza (deci admite o cerere, nu inventeaza!) urmatorul program de legaturi personale: 1ul si al 3lea week end de vineri ora...pana duminica, ora.... In vacante (adica capitolul 2 al structurii programului, in vacanta de iarna, 1a saptamana cu tatal, a doua cu mama....). Rezulta ca avem 2 tipuri de programe in afara vacantei si pe parcursul acesteia. Daca pe parcursul vacantei s-ar mentine si week end-uri incercati sa vedeti ce s-ar intampla: copilul pleaca, sa zicem, in 1a saptamana cu tatal, duminica tatal il aduce inapoi, luni pleaca copilul cu mama, dar nu poate sta tot pana duminica deoarece week end-ul e cel in care sta cu tatal. Ce rezulta? Ca mama are vacanta cu copilul nu o saptamana, cum a stabilit instanta scriind 1 a saptamana cu tatal a 2a cu mama, ci doar de luni pana vineri, caci vineri copilul trebuie sa plece din nou cu tatal. E mai usor acum?


Dar ma intreb eu:Ce monstru de pseudo-mama poate refuza vizitele tatalui la copil??Daca vrea sa faca vacanta cu ea in afara tarii,de ce trebuie sa refuze alte zile tatalui??Pentru mine,o astfel de mama ar trebui sa piarda dreptul de parinte!!Nu poti fi atat de nenorocit incat sa refuzi copilului dreptul de a vedea propriul tata cel putin de doua ori pe luna!!Deja e foarte putin!
Atunci as vrea sa stiu de ce exista Uniunea Europeana????Daca suntem EUROPENI,ar trebui ssa nu fie nici o deosebire!!Pot sa-mi asigur masina si in Anglia daca vreau!Eu sunt roman,rezident in Italia,dar vreau sa imi asigur masina in Germania!Ce problema e?Daca nu,Uniunea Europeana,nu are nici un sens!!Trebuie sa fie piata libera!!!
sile2011 a scris:

buna ziua
am citit ce au scris persoanele de mai sus, este total gresit.
de unde pana unde vine fratii tatalui la mostenire?
in ce calitate?
eu am dezbatut succesiunea
am luat pacaleala cu declaratia de renuntare.
succesiunea se dezbate astfel:
aduni toate actele prin care defunctul era proprietar( locuinta, terenuri , loc de veci , s.a.m.d)
la notar , te intreaba daca accepti sau nu succesiunea, si atunci refuzi in favoarea mamei.
fara prea multe vorbe si batai de cap.
si ca sa stii costa mult dezbaterea unei succesiunii
succes
daca mai ai nevoie de sfaturi , intreaba-ma


Cat timp sunt mostenitori directi,(copii si sotie,sau sot,dupa caz)nu pot interveni celelalte rude
Puteti sa faceti donatie la mama,dar sunt o gramada de cheltuieli,e mai bine sa va tineti dreptul,si sa lasati pe mama dvs sa foloseasca totul in timpul vietii
Din cate am inteles,masina este inca in circulatie,deci puteti sa o declarati furata,si astfel cel care o detine,va intra la necaz.
Sunt de accord cu Dvs. domnule avocat,dar nu e posibil sa intri in magazin si sa furi!!Di cauza celor ca acest "domnisor"tot occidentul scuipa cand aude cuvantul ROMAN!
Cand unul nu are ce sa manance si isi ia o paine,inteleg!Dar intrare sa furi bautura sau dulciuri,nu!Din cate inteleg,nu este chiar asa de grava situatia financiara,nu se pune problema ca nu reuseste sa plateasca 700 de lei,doar daca se intampla ceva in cazul in care refuza
Parerea mea e ca trebuie sa plateasca,ca sa se invete minte ca furand,la urma platesti mai mult decat ai castigat!Poate odata si odata vom invata si noi sa fim cinstiti!
Răspuns la discuția Suspendare permis
Parerea mea e ca trebuie sa ne instalam toti camere de filmat pe masini,asa politistii nu pot sa mai faca ce vor ei
Răspuns la discuția Donație
Si se-ntelege de ce.de cate ori nu se-nampla ca bunicutza da bunurile sale nepotilor,apoi este maltratata de acestia,sau nebagata in seama,pusa in un azil,ca sa càstige dreptul de a mosteni ceva,trebuie sa ingrijeasca pe bunica sa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
olimiha a scris:

Mie nu mi se par neglijabil un naș ateu. Daca nu crede nu se poate lepada de satana în numele copilului și nu înteleg de ce vrea să facă ceva în care nu crede?!


Sunt de acord,fiecare trebuie sa creada el insus,restul e doar traditie si nu credinta!Sunt obiceiuri care inlocuiesc Credinta in Dumnezeu,dar asta nu schimba fapul ca societatea nu poate permite unei perechi homosexuale sa adopteze un copil,sa il educe cu educatia lor!!
Nu va dati seama ca asta vor sa faca??Sa ne faca pe toti ca pe ei.Eu traiesc in Italia,si aici daca esti gay,esti protejat si ajutat,daca la un interviu pentru un loc de munca te declari gay,ai prioritate in fata unui heterosexual.