avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea355

Activitate Andreea355

Bună ziua.As dori sa știu care sunt actele necesare înființarii unei SRL neplatitoare de TVA,de către un cetățean străin rezident în Romania.
Mulțumesc!
Bună seara!Spuneti-mi va rog Cum pot face o reclamație anaf?Nu mi s-a eliberat bon fiscal,cu toate ca l-am cerut.În plus,în urma unei scurte verificări a firmei respective am depistat faptul ca acel service gsm nu funcționează legal,căci firma care e menționată în certificatul de înregistrare lipit pe geamul service-ului este radiata de câteva luni.Am sunat la acel număr telverde în urma cu circa o săptămână,însă nu am fost contactata se un operator.Cum altfel as mai putea face o reclamatie?Mai exista alt numar de tel.?Este inadmisibil ceea ce se întâmplă la acel service.Este vorba de evaziune fiscala și nu e deloc ok.Mulțumesc anticipat!
Bună ziua.As dori sa înființez o întreprindere individuala și as dori sa știu care sunt pașii care trebuie sa-I urmez pentru înființarea acesteia?Mulțumesc!
Buna seara.Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt actele si costurile necesare infiintarii unei societati de către un cetățean străin Non UE,care deține carte de rezidenta pentru membriu de familie si daca procedura de infiintare este aceeasi cu cea pentru cetatenii romani?
Multumesc.
Se poate radia o firma (întreprindere individuala),daca nu a platit contribuțiile pentru angajat?Menționez ca impozitul este plătit la zi.Mulțumesc.
Credeți ca vor plăti vreodată acele penalități?Ei personal nu cred.Statul nu ne restituie nici măcar suma plătită de către noi.
Nu am depus declaratia 200 pe 2017

george-neagu a scris:

Daca ati apucat sa fi depus fosta declaratie 200 pentru anul 2017 mergeti cu ea la finante si cei de acolo va vor ajuta, preluand informatiile din acea declaratie. Este vorba de situatia cu veniturile si cheltuielile pentru inchiderea anului 2017 si de partea de estimare pentru 2018. Bine, si in functie de tipul de venit obtinut in anii astia.

Bună ziua.Am hotărâre judecătorească definitiva pentru restituirea taxei auto.Am depus cererea la finanțe din noiembrie,anul trecut,însă nici pana în prezent nu mi s-au restituit banii.Știu ca celor cu hotărâre judecătorească definitiva ar trebui sa li se restituie banii în maxim 120 zile de la depunerea cererii la finanțe.Ce este de făcut, în acest,caz,pentru a-mi primi banii?Mulțumesc.
Bună ziua.Întâmpin ceva dificultăți la completarea declarației 212.Momentan,contabila mea nu este momentan în tara și trebuie neapărat sa completez acea declarație, fiindu-mi necesara în alta parte.Rog un contabil care dorește sa-mi ofere ajutor la completarea acesteia (contracost),sa mă contacteze urgent.Mulțumesc anticipat!
Buna ziua.Am o intreprindere individuala si in acest moment am o mare problema.Contabila care se ocupa de firma,e de negasit de aproximativ 5 luni.Am incercat pe toate caile sa o gasesc dar din pacate nu am reusit.Marea problema consta in faptul ca toate actele contabile sunt la ea de cateva luni.Nu stiu cum si ce sa fac pentru a putea face bilantul pe anul trecut si pentru a depune declaratia de impunere la finante,neavand actele de pe ultimele 4 luni ale anului trecut.Va rog sa-mi oferiti un raspuns care sa ma ajute in rezolvarea acestei probleme.Multumesc.