avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_iancu

Activitate gabriela_iancu

Buna ziua,

Sunt în concediu de acomodare copil în adopție cu varsta de 6 ani din data de 10 iunie 2020, iar astăzi am inteles de la cineva ca statul mai oferă 75% din salariu pe perioada de alerta, este așa sau nu? Mentionez ca pe perioada creșterii copilului contractul meu este suspendat. Mulțumesc.

Gabriela I.
Multumesc frumos!
Buna seara!

Ma poate ajuta cineva cu o clauza din actul aditional atasat contractului de munca? Mi-am gasit un alt loc de munca, iar aici unde sunt avem o clauza in caz ca doresti sa pleci mai devreme de 3 luni. Ei au stipulat ca formarea costa 5640 ron salariul formatorului, salariu participant plus costuri administrative. In termen de 3 luni nu ai voie sa pleci cand vrei, parca era de proba?! Ajutati- ma va rog ca nu stiu cum sa lamuresc aceasta situație si nu vreau nici sa pierd oferta cealaltă. Contractul l-am semnat pe 8 noiembrie, acum se fac doua luni.
Astept raspunsurile voastre.

Multumesc frumos,
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati, am mare nevoie de un sfat deoarece as vrea sa adopt impreuna cu sotul un copil care urmeaza sa se nasca, iar mama nu vrea sa l pastreze si vrea sa l dea cu semnatura ca nu si l doreste. Noi avem atestat de adoptator, cum am putea sa facem? Trebuie intai luata în plasament si apoi in adoptie sau mai exista si alte solutii?
Discuție Plasament copil
Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati si sa ma îndrumati intr o situatie destul de delicata cu o fetita de numai 7 luni, operata pe cord si niste parinti care nu au nici dupa ce sa bea apa.
Nu vreau sa i judec...mama are 16 ani si tatal 28, iar acum o luna fetita a fost operata pt o malformatie, iar exact acum o saptamana au trimis o cu ambulanta in orasul unde s a nascut. Eu am mers la fetita din momentul operatiei în fiecare zi, iar din fam niciunul dintre parinti sau bunici nu s au facut vazuti. Am fost personal sa discutam cu directorii Dgaspc si centrului de plasament, parintii sunt la aprox 50 km de oras, si abia astazi dupa 8 zile s au dus sa o vada. Noi am cerut plasament de urgenta pt fata, insa parintii au refuzat sa o dea in Bucuresti ca nu o mai pot vedea. Nici nu iau acasa, dar nici nu o dau. Fetita urmeaza sa fie operata pt a doua oara, are nevoie de recuperare prin kinetoterapie si trebuie sa faca control periodic, iar in orasul respectiv nu exista o sectie cu specializare pt malformatia pe care o are, deci trebuie adusa la Buc la Marie Curie. Noi stam la 5 min de acest spital si am putea sa o ajutam din toate pct de vedere. Fata a ramas in continuare in centru, iar pt ea sunt multi pasi pe loc. Credeti ca exista vreo solutie sa o putem ajuta?

Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste informatii deoarece vreau sa iau in plasament un copil ds 7 luni. Avem atestat de adoptator, dar din pacate nu am reusit inca,am cunoscut pe cinevs care lucreaza intr un spital de copii si care m a sunat intr o buna zi sa mi zica ca este o fetita acolo, internata, operata pe cord, mama 15 ani, tatal 21. Mama fetitei, nu o vrea, iar tatal s a mai interesat de ea doar la telefon ca eu merg in fiecare zi sa vad copilu si nu a venit nimeni sa o vada din Tulcea de unde sunt parintii. As vrea sa stiu, daca vreau sa iau fata in plasament de urgenta se poate?
Stiu ca mai intai trebuie renuntat la certificatul de adoptie, si abia apoi mers la Tulcea si sa cerem ca vrem sa luam fetita de urgenta in plasament.
Ce riscuri ar putea sa apara daca imi dau fetita in plasament si apoi sa depun iar pt adoptie?
Credeti ca ar putea fi data parintilor chiar daca nu si au dat interesul?
Mai tin sa precizez si faptul ca sunt angajata de doar 5 luni cu contract determinat pe 1 an.

Multumesc frumos!
Discuție Plasament
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie in vederea luarii unui copil in plasament. Avem atestat de adoptator de 1 an si trei luni, dae deocamdata nu ne au sunat ca s ar fi facut vreo potrivire cu vreun copil. Am cunoscut pe cineva care lucreaza intr un spital si mi a aratat o fetita de 7 lunite care a fost operata pe cord, iar dna care este si asistenta a adoptat la fel. Mama este minora si nu o intereseaza pt ca nici nu a vrut sa o vada, iar tatal cica se mai intereseaza de micuta din cand in cand.
Ce riscuri as putea întampina?
Tin sa va mai precizez ca sunt angajata de doar 5 luni, iar contractul este pe 1 an de zile determinat.
Ca si venituri in situatia in care vom lua fetita in plasament, ma puteti informa?

Va multumesc mult,
Gabriela I.
Răspuns la discuția Succesiune
Este vorba de dosar adoptie copil. Ne au spus ca trebuie sa venim cu parintii pentru a da declaratie cum ca sunt de acord sa venim cu copil adoptat si atunci eu am raspuns ca tata a decedat si mama este proprietara si a cumparat si casa. Puteti sa mi spuneti daca mai trebuie sau nu aceasta succesiune? Nu mai avea si alte bunuri.
Discuție Succesiune
Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie deoarece am nevoie sa fac niste acte pentru un dosar de adoptie si astazi la notar am fost informati ca trebuie sa facem succesiunea dupa decesul tatalui. Tatal meu a decedat in 1992 si dupa aceea mama mea a facut actul de proprietate pe numele ei si a cumparat si casa. Va rog sa mi spuneti daca mai este necesara succesiunea sau nu.

Va multumesc frumos,
Buna ziua,

Am mai scris si zilele trecute, acum insa am nevoie sa ma ajutati cu o alta informatie. Saptamana trecuta scriam pe forum ca lucrez pt o companie din Italia si ca am primit instiintarea verbala ca nu mai au nevoie de mine si ca seful meu imi impunea sa-mi dau demisia, ci nu sa ma bage in preaviz. Am avut ieri prima discutie cu seful meu intre 4 ochi si mi-a zis ca el a obtinut pt mine 45 de zile chiar daca nu am o functie mai mare. In mod normal stiu ca demisia pt un angajat normal este de 20 de zile lucratoare si v-as ruga sa-mi spuneti daca e posibil acest lucru si ce ar trabui sa scriu.

Multumesc anticipat tuturor celor ce imi vor raspunde!

Gabriela I.