avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 150 soluții astăzi
Forum Activitate radu_john

Activitate radu_john

Buna ziua,
Detin o intreprindere individuala cu norma de venit cod caen 4711 (comert magazine nespecializate....). Mai exact am un magazin alimentar .Norma de venit pe 2014 pt.acest cod caen in judetul Alba este de 10200 ron din care platesc impozit 16 % adica 1632 ron/an.Dupa o discutie avuta cu cineva imi zicea ca eu daca am vanzari mai mari de 10200 in acel an o sa trebuiasca sa platesc alt impozit suplimentar pentru suma care depaseste norma de venit.Mie mi sa explicat la ANAF ca ori vand de 100 de ron pe zi,luna,an orice ar fi ori vand de 100,200,300 milioane eu tot impozitul acela il platesc adica 1632 ron/an.nu mi se pare logic ce a zis acea persoana deoarece eu am vanzari mai mari de 10200 intr-o singura luna asta ar insemna sa platesc numai impozite suplimentare tot restul anului?
Cine ar putea veni in control sa vada daca cantarul care in folosesc in magazin are aviz metrologic sau nu?Ati avut controale de genul pana acum?
Buna ziua,
Daca detin o intreprindere individuala (magazin mixt)si sunt angajat si la alta societate doar cu 2 ore sunt obligat sa mai platesc la casa de pensii si pt.intreprinderea individuala? (conteaza ca sunt angajat cu doar 2 ore la alta societate?ca daca eram cu 8 ore stiam sigur ca nu mai trebuie sa platesc inca o data)
Discuție Info PFA , ll
Buna ziua,
Mi-am deschis o I.I cod caen 4711 comert nespecializat ect....am ales norma de venit si am inteles ca platesc impozit trimestial .

1 )Si la casa de pensii si sanatate tot odata la 3 luni platesc?
2 )O sa primesc notificare cand trebuie platit impozitul si CAS sau trebuie sa tin eu cont cand trebuie sa merg?
Buna ziua,

1 ) Doresc sa deschid un magazin mixt si vreau sa angajez cu 2 ORE o persoana iesita la pensie la limita de varsta .Mai trebuie platit la cas cass etc..pt acea persoana?

2 ) Eu ca titular al I.I am inteles ca nu pot avea contract de munca .Pot vinde atunci in magazin fara contact de munca daca sunt titularul?

3 ) Il afecteaza in vreun mod pe pensionar daca il angajez (in sensu ca iar putea retine din pensie)?
Buna ziua,
Astazi trebuie sa merg si sa ridic documentele de infiintare I.I. de la Registrul Comertului.
Care sunt etapele urmatoare: finante, casa de marcat, stampila, mediu, DSV?
BUNA ZIUA,
doresc sa deschid un magazin universal (undeva la sat)cu diverse produse de la cele alimentare pana la unelte ,haine etc...stiti cumva un cod caen comn pt.toate sau trebuie sa ma inregistrez cu mai multe coduri ? (INTREPRINDERE INDIVIDUALA)
Buna ziua,
Am facut o contructie mica de 50 mp (2 camere)la investitia intiala cei de la primarie au calculat investitia in valoare de 25500 lei ..am platit catre INSPECTORATUL DE STAT IN CONTRUCTIE 0,1%+0,7% din investie adica 214 ron (aproxamativ).De cateva zile au venit proiectantul cu dirigintele de santier pt.receptie (am terminat contructia)....toate bune si frumoase dirigintele de santier a zis ca nu a mai trebuit sa recalculeze investitia reprezentantul de la primarie si nu mai trebuie sa platesc nici o diferenta la ISC fata de cat era trecut pe autorizatie. de contructie (25500 ron).Ca sa fie ca in Romania dirigintele de santier cand mi-a zis ca nu mai trebuie sa platesc nimic catre ISC se astepta sa ii dau parte lui pt. ca a intervenit la reprezentantul primariei sa nu recalculeze investitia.Deoarece nu a primit nimic de la mine atunci cand am primit procesul verbal cu terminare a lucrarilor surpriza investitia a fost recalculata si suma era de 62500 ron si acum trebuie sa platesc catre ISC diferenta de la 25500 ron la 62500 ron adica vreo 300 si ceva de lei ...Ce are daca nu mai platesc acea difereta ?(eu am procesul verbal in mana nu ma mai intereseaza altceva.
buna ziua
pot avea 2 puncte de lucru la o intreprindere indiviuala?
Discuție Infiintare ii
Buna ziua,
1 Doresc sa deschid o intreprindere individuala pot deschide si sediul si punctul de lucru in acelasi timp sa nu mai merg de 2 ori?
2 Despre avizele de care am nevoie de la sanepid,pompieri etc imi vor zice cei de la registru comertului?