avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate nico-gelu

Activitate nico-gelu

Răspuns la discuția demolare magazie
Multumesc !
Răspuns la discuția ADJUDECARE LICITATIE PUBLICA
Normal daca dumneavoastra adjudecatii imobilul in numele creantei , dupa termenele prealabile se da termen de evacuare daca nu pleaca in termenul stabilit se trece la evacuare fortata
3 ani
Răspuns la discuția ADJUDECARE LICITATIE PUBLICA
Creditorul nu poate cumpara imobilul cu mai putin de 75% din valoarea imobilului , participatii la licitatie dumneavoastra fiind creditorul nu trebuie sa depuneti cautiunea de 10% , o cumparatii cu 75% din. Care scadeti suma pe care are sa vo dea debitorul si in termen de 30 de zile depuneti diferenta de banii.succes
Răspuns la discuția Demolare anexa
cei de la primarie nu imi dau autorizatie de demolare pentru ca spun ca a fost construita ilegal ,si fiind trecuta si in expertiza ca trebuie data jos ,ei spun ca o pot da si eu singura fiind la mijloc o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, numai ca eu nu pot intra s-o daram asa usor doar sa ma omor cu acea persoana .
pe o alee de trecere proprietate in comun cu alte 3 persoane (coproprietate fortata) este construita abuz o anexa fara forme legale ,aceasta alee ar trebui folosita pentru intrarea in 2 imobile numai ca din cauza acestei anexe se intra prin intrarea veche a casei .intrebarile mele sunt : 1. executorul in afara faptului ca te pune in posesia cotei ce mi se cuvine din aceasta alee de trecere ,poate si demola magazia fiind fara forme legale (mentionanduse acest lucru chiar si in expertiza judiciara facuta in tribunal ca aceasta anexa trebuie demolata ). 2. eu fiind proprietarul imobilului infundat si neavand pe unde sa intru am dreptul pana la clarificarea situatiei sa ma folosesc de intrarea veche a casei cum fac si ceilantii ?(chiar daca cea cu imobilul din mijloc spune ca ai incalc proprietatea ea fiind cea care din cauza ei nu putem duce la bun sfarsit formarea aleei de trecere -facand acest lucru cu buna stiinta ca eu sa nu ma pot folosii de imobil -) multumesc mult
Răspuns la discuția Licitatie-punere in posesie
Eu am achitat tot, ultima suma s-a depus pe 7 august si de atunci tot astept .si nu inteleg de ce tot taraganeste executorul , nu a facut nimeni nici o contestatie
Răspuns la discuția Contestatie adjudecare imobil
Multumesc mult doamna avocat sunt speriata sa nu pierd casa licitata .bani iam depus in termen de 30 de zile de la data licitatiei adica 7 august dupa care e executorul a trimis el actele la intabulare care au iesit undeva pe 15-16 august .dupa care executorul a mai lasat pana pe 15 septembrie si de la aceasta data pleaca cele 8 zile ptr evacuare.deasta sunt speriata pana acum nu am aflat de nici o contestatie deasta pe 24 septembrie este punerea in posesie
Răspuns la discuția intimat - contestatie executare
credeti ca dupa toate astea daca se deun la dosar dovezii ca nu este greaseala mea ci a executorului se poate ca reclamanta sa castige si sa trebuiasca sa ai platesc cheltuieli de judecata sau sa sisteze dosarul meu de executare din cauza unei litere care executoru meu zice ca a remediat-o deoarece si eu in procesul verbal de punere in posesie este scris corect numai in procesul verbal ptr executare trimis lor este gresita acea litera
Buna ziua am sa incerc sa fiu cat mai explucita.intr-un proces judiciar imobilul s-a lotizat in 4 .astfel: lotA mie ,lotB lui x.lotC lui y si ultimul lot D in coproprietate fortata ptr toti 3 aceasta fiind aleea de trecere.eu lotulA l-am pierdut in urma executarii deoarece nu am avut sa platesc sulta dar ramanand cu 1/3 din lotul D pentru aceasta la randul meu am facut dosar la bej. Pentru a ma pune in posesia acestei cote de pe lotul D.anul trecut cand bej a trimis procesul verbal ptr executare ptr cei doi a gresit in loc de litera D a trecut litera A la lot ca si cum eu as executa pe x si pe y pentru lotul pe care eu l-am pierdut prin executare.vina nu este a mea .am fost chemat in instanta deoarece x si y au facut contestatie ca eu am cerut ceva ce nu apartine de ei .intrebarea mea este : eu trebuie sa fac intampinare sau executorul care a gresit procesul verbal sau trebuie amandoi?