avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters330987

Activitate ContSters330987

Pentru o lucrare de zugrăvire ce durează doua săptămâni, se poate încheia un Contract de prestări servicii intre client și prestatorul de servicii-persoana fizica simpla (neautorizata)?
*Cand și unde trebuie înregistrat acest contract?
**Ce impozit trebuie plătit?
***Cum se încasează banii pe lucrare...prin" chitanță de mana"?
****Impozitul poate fi achitat de client?
La un eventual control efectuat de inspectorii ITM suntem în regula având încheiat un astfel de contract?
Dacă suntem 3 persoane... incheiem 3 contracte de prestări servicii cu respectivul client
VA MULȚUMIM PENTRU RĂSPUNS și va dorim o Zi Frumoasa!

După depunerea demisiei, în cat timp angajatorul este obligat să-ți elibereze FISA DE LICHIDARE?
E posibil ca după 4 luni ( de la depunerea demisiei) angajatorul sa nu-ți poată eliberarea ?
Am lucrat un an și trei luni la o societate S. R L în construcții . . Am depus cerere concediu de odihna și totodată demisia. Amândouă cererile le-am înmânat patronului.
I-AM zis ca vreau sa imi iau concediu, (eu aveam deja făcute amândouă cererile...una de concediu și cealaltă de demisie cu aceeași data de depunere 17 nov.2017).Stiam ca se va supăra... și va "tipa". A și zis :. "concediu și după aia demisia... ai... ca nu sunt prost"!
Mi-a zis fa și cererea de concediu și demisia! Eu le avem deja făcute pentru ca dacă nu-mi primea cererea de concediu i-o înmânam pe cealaltă de demisie.
Știam ca.... și dacă îți dai demisia, ai dreptul să-ți plateasca banii pe concediu(dacă nu l-ai luat) pe anul precedent.
Prostia mea care am făcut-o este ca am depus ambele cereri( concediu și demisie) cu aceiași data de 17nov.2017.De la aceasta data eu nu m-am mai prezentat la munca ca fiind în concediu și demisionat.
Patronul când a primit cererile a zis ca vorbim la telefon.
Din noiembrie 2017 și pana în ziua de azi( au trecut 4 luni) patronul ma duce cu vorba ca nu a dat la nimeni din șantier pana acum banii pe concediu și... sa stau liniștit pentru ca are sa ia de la cineva câteva sute de milioane și atunci o sa ne dea și banii și fisa de lichidare. Ma va suna.
Pot lucra ca persoana fizica la zugraveli, dacă nu sunt autorizat?
Se poate încheia un protocol (convenție scrisa) sa plătească clientul impozitul pe venit, astfel încât, sa nu fiu amendat de ITM în caz de control?
:( EX. am de zugravit sa zicem o scara de bloc .
Sunt srl si am nevoie de 2 angajati cu forme legale .
Legal ce fel de contracte (de munca, prestari servicii, conventii, pot incheia cu angajatii ?Mai exista perioada de proba pentru angajat?
Pot folosi zilieri ?
Va rog sa-mi spuneti ce-mi trebuie in afara de codurile caen si firma srl pe care o am .
Ce parere aveti de aceasta afacere?
topital a scris:

topital a scris:

topital a scris:

juridic dana a scris:

1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.



Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am... pentru inceperea lucrarii ?






Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am... pentru inceperea lucrarii ?


Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am... pentru inceperea lucrarii ?
Pentru infintarea unei agentii de publicitate regionala si in tara in afara de codurile CAEN si firma srl pe care o am...ce-mi mai trebuie in afara de certificatul constatator al punctului de lucru ? Daca stie cineva cat ma costa (de ce capital am nevoie) ce dotare tehnica imi trebuie ... este o afacere profitabila ?
Ce ma sfatuiti , ? din ce mai pot face incasari
Ma refer la publicitate atat zonala primind anunturi platite direct la birou prin chitanta precum si prin intermediul unui minisite gratuit sau inchiriat .
Multumesc,si o seara buna va doresc!
1) Daca detin o societate comerciala ,pot vinde ca persoana fizica cartofi ? Ex. cumpar 500kg cartofi cu bon fiscal sau alt document (pentru a dovedi provenienta ) si vand in localitati , ce riscuri imi asum?
2) Legal cum pot sa procedez ,in regim de persoana fizica sa vand diverse legume si fructe tinand cont ca am si firma srl??
VA MULTUMESC PT RASPUNSURI !
topital a scris:

juridic dana a scris:

1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.



Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am... pentru inceperea lucrarii ?