avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai_D2

Activitate Mihai_D2

Buna ziua,

O datorie la banca neachitata a ajuns la o firma de recuperat creante.Inca n-am achitat nimic intrucat intentionez sa negociez suma totala la plata integrala.Intre timp a aparut o mostenire si sunt chemat la dezbaterea succesiunii.Pentru a nu afecta acest proces am decis sa renunt la partea mea de mostenire.Firma de recuperare poate contesta aceasta decizie pentru a se asigura ca devin proprietar in vederea unui sechestru ulterior? Multumesc.
Bunuri predate spre pastrare deteriorate din neglijenta
Pentru ca am fost plecat mai mult timp in strainatate am lasat unui vecin in grija cateva bunuri in schimbul unei sume de bani platite lunar (fara vreun contract sau altfel de intelegere scrisa). La intoarcere am constatat ca o parte din obiecte au fost deteriorate intrucat vecinul si-a facut unele reparatii la acoperis si in incaperea respectiva s-a scurs ceva apa.In situatia data eu mi-am cerut banii inapoi , vecinul sustine ca nu e vina lui si ca nu-mi datoreaza nimic.Care ar fi solutia aia de bun simt si daca se poate fara avocati.Imi cer scuze , vad ca e paradoxal, intreb pe o pagina intretinuta de avocati cum pot rezolva o problema fara avocati.Multumesc.
@mrays99
"Vae victis" sau in cazul nostru vai de barbatul judecat de o femeie.O tineti una si buna ca atunci cand copilasul o sa-mi zica cu gurita lui "tati" , eu o sa ma fac plastilina si o sa cer in instanta dublarea pensiei alimentare platite unei mame profitoare.Baiatul mamei,cum l-a catalogat un alt utilizator(oare), se plange ca a fost pacalit de mama ( despre care judecata mea presupune ca nu face un copil din flori doar din cauza instinctelor maternale) si ce e si mai frumos este ca pacaleala asta va continua 18 ani.Daca eu ca barbat sau ca judecator nu pot dispune de corpul partenerei mele de distractie in sensul ca nu-i pot cere sa faca avort, dupa cum nu-i pot cere sa pastreze copilul daca vrea sa avorteze ea imi poate cere (indriduit) totusi sa-mi amintesc luna de luna , timp de 18 ani ca am fost pacalit.
"Incercati sa va asumati partea de vina" spuneti Dvs,deci sunt din start vinovat,cumva sunt de acord ,dar vinovat fiind sunt si umilit si aicea e partea grea.Bine, poate sa se sustina si gandirea neaosa romaneasca: am calcat o baba pe trecerea de pietoni,dar nu putem s-o mutam 10m mai incolo sa para ca a trecut strada aiurea, iar eu sa scap basma curata?
N-as fi vrut sa fiu prea lung, stiu insa ca cineva ma va citi pana la capat:) asa ca voi relata doua cazuri care au legatura cu subiectul si promit sa inchei fara nicio alta replica:
1.Cazul Drasius Kedys:un lituanian a aplicat Legea Talionului, dupa ce autoritatile au musamalizat cazul violarii fiicei sale de 4 ani.Nu dezbat cazul aici, ce vreau sa spun este ca de fapt copilul fusese vandut pedofililor ( magistrati pe deasupra) chiar de catre mama sa ( vreo 4000 de euro pe luna daca-mi aduc aminte).Deci sa presupunem ca tanara vrea sa faca un copil fara nicio alta intentie decat aceea de a deveni mama mi se pare hazardat.
2.Cazul Norvegia: daca statul considera ca nu esti un parinte corespunzator iti confisca (imi cer scuze pentru termen) copilul.Ce-am inteles eu : ca legile sunt diferite in culturi si tari diferite si mai ales si de fapt copilul nu e proprietatea nici unui parinte.Eu i-am sugerat flacaului nostru sa ceara copilul, ceea ce inseamna ca acum si dintr-o data el sa devina un barbat care se ia de piept cu viata.Nu-mi prea vine -a crede ca va obtine copilul sau ca va reusi sa devina barbat peste noapte, dar cel putin va incerca:)
@gi-jane2
Tanarul e probabil pentru prima oara in viata lui in fata unei mari provocari sau dupa cum crede el in fata unui pericol.Ce faci atunci? Lupti sau fugi in Mexic?
2 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Stiu ca suna misogin ,dar Dvs introduceti in discutie argumente de ordin emotional si personal pe deasupra (" va leaga ceva sentimente", luam atunci acea decizie nefericita",etc). Un alt utilizator face apel la amanunte de ordin istoric (de pe vremea Ciuruitului).Imi iau ingaduinta sa relatez si eu o situatie care pe vremea Ciuruitului nu era chiar rara. Pentru ca avortul era ilegal si desigur traumatizant tinerii hotarau -de voie, de nevoie- sa se casatoreasca, iar unii baieti descopereau dupa nunta ca fata nu fusese de fapt insarcinata.Cazul pe care-l cunosc s-a finalizat cu un divort. In alte cazuri tinerii au trait fericiti in continuare incercand sa-si repare relatia alterata de sentimentul ca unul l-a pacalit pe celalt,dar cel putin pacalitul s-a ales cu promisiunea ca nu se va mai intampla.
Din ce spune eroul nostru reiese ca relatia lor nu se prea baza pe sentimente si mai mult de-atat el a fost si pacalit. Orgoliul e ranit grav, dar la fel ca intr-un accident cu ucidere din culpa, "mortul de la groapa nu se mai intoarce", adica ce-i facut e facut. Eu l-as sfatui sa ceara custodia copilului bazandu-se pe faptul ca viitoarea mama nu poate fi considerata o persoana responsabila, cel mai probabil incearca sa obtina ceva avantaje din pretinsa relatie (cazurile de tinere care fac copii cu sexagenari au la baza sentimente puternice).
Datorie la banca,n-am mai putut plati ratele, dosarul a ajuns in final la un recuperator.Am plecat in strainatate sa pot sa-mi platesc datoriile,cand am revenit intr-o scurta vacanta am gasit conturile din tara poprite,termenul de 15 zile in care puteam solicita suspendarea trecuse(povestea a inceput anul trecut).Am cerut bancilor sa inchida conturile ,doua dintre ele le-au inchis la cerere, una l-a inchis automat din lipsa de activitate dupa ce m-a anuntat pe mail,banca la care am avut creditul refuza inchiderea contului.Am incercat si cand am fost in tara ,iar din afara mi-au zis ca trebuie sa fiu fizic, intr-o sucursala.Anul trecut am avut un cont deschis la RB in Cehia, unde nu m-am mai intors,le-am trimis un email in care ceream sa-mi inchida contul,mi-au trimis un formular, l-am completat si contul a fost inchis.Asadar,cum as putea obtine din afara tarii inchiderea unui cont poprit?
Buna ziua,
Am revenit recent din strainatate unde am lucrat pentru o perioada . Cu o luna in urma colegii mei de camera (tot romani) care au plecat spre casa inaintea mea mi-au sustras din potofel 100 de euro (probabil pentru cheltuieli neprevazute).Neavand cum sa dovedesc furtul pot sa-i reclam la politie? Si unde anume?
In localitatea in care am locuit, la mine acasa sau la politia din judetul lor? Mi-e destul de clar ca e vorba de o cauza pierduta, dar intreb pentru ca data viitoare sa fiu mai pregatit.Multumesc.
Bunica mea (85 ani, handicap usor) a vandut in 2012 un teren a pus banii la banca , iar in 2014 a achitat complet o garsoniera cumparata in rate in 1992.Din 2012 pana acum a beneficiat de ajutorul de incalzire (pensia ei este in acest moment vreo 900 de lei), numai ca recent a primit de la Primarie o somatie de plata a unor sume incasate necuvenit deoarece intre 2012 si 2014 a avut un cont bancar mai mare de 3000 de lei.Din cate inteleg acesti bani ii vor fi retinuti din pensie,nu cunosc legea referitoare la acest ajutor de incalzire , dar as vrea sa ma asigur ca somatia este intemeiata si ca e de prisos sa inainteze o contestatie.Multumesc!
M-am angajat la o firma cu salariu mimim si bonuri de masa pentru o perioada de proba de 2 saptamani.La sfarsitul perioadei patronul mi-a dat sa semnez si contractul pentru ca sustinea ca e inregistrat in Revisal, dar nu l-a mai prelungit .Dupa cateva zile m-a chemat sa-mi dea si banii pentru perioada lucrata, dar nu si bonurile de masa pentru ca nu erau prevazute in contract.Exista vreo posibilitatate sa recuperez acele bonuri de masa?Mentionez ca ceilalti angajati permanenti ai firmei primesc lunar bonurile de masa.Multumesc!
Pana nu demult eram 2(doi) angajati intr-un departament despre care angajatorul
ne-a anuntat ca in anul urmator va fi externalizat.Sefa mea si-a dat demisia si a plecat la o alta firma.Angajatorul mi-a propus preluarea postului vacant ,dar fara a mai angaja pe altcineva pe cel de-al doilea post.Eu am acceptat dar am cerut si o marire de salariu,insa cererea a fost refuzata,deci avansarea nu s-a mai efectuat.Angajatorul mi- a propus apoi incheierea contractului de munca cu acordul partilor odata cu plata a 4 salarii compensatorii , iar in caz de refuz desfiintarea postului meu actual urmand ca postul de sef departament sa fie ocupat de catre o alta persoana ,mie platindu-mi-se 2 salarii compensatorii conform contractului colectiv de munca.Nu stiu cum sa procedez,v-as ruga sa-mi dati o mana de ajutor.
Multumesc.