avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate alecsiamatei

Activitate alecsiamatei

Angajatorul este obligat să pună poprire pe cont pentru plata pensiei alimentare dacă primește o copie a hotărârii judecătorești de la mine, care sunt fosta soție a angajatului lor?
In cazul in care părinții s-au separat, dar încă nu au divorțat, care este procedura in cazul copiilor: pot merge sa stea 2-3 la tata dacă mama nu este de acord?
Care sunt drepturile fiecăruia in aceasta situație?
Mai pot reveni la ordinul de protecție dacă au renunțat la el? Se mai paote relua sau am nevoie de altul?
Dacă lucrezi pe drepturi de autor ai asigurare medicală?
Concediul medical este plătit?
In momentul de fata lucrez cu contract de munca la o firma și iau stimulentul de inserție. Vreau sa îmi schimb locul de munca și unde plec se lucreaza pe drepturi de autor: mai iau stimulentul de inserție pana face copilul 3 ani.?
La drepturi de autor se plătesc concediile medicale?
Se sistează stimulentul de inserție dacă ai la serviciu zile fără plata?
Nu mai iei stimulentul in luna respectiva sau nu mai Primești deloc?
Răspuns la discuția Luna tatalui si indemnizatia
Dar daca merg pe 5-6 cand se intorc bugetarii din concediu?
Concediul de crestere copil se incheie in decembrie cand implineste doi ani copilul, dar intre timp, in luna septembrie am nascut al doilea copil. Nu am depus inca dosarul pentru indemnizatie. Este tarziu daca il depun in luna decembrie?
Daca sotul nu a facut cerere pentru luna tatalui nici sa stea acasa, nici ca merge la munca, se mai poate face acea cerere ca sa putem lua indemnizatia?
Mentionez ca, copilul face 2 ani pe 2 decembrie.
Răspuns la discuția Rau-platnic la banca
Multumesc frumos!