avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate Schuster

Activitate Schuster

Buna ziua,
Am fost casatorit am divortat cu 4 ani .Fostei mele sotii iam dat bani fara sa am nico dovada ulterior instant a hotart o pensie de intretine de 130 lei .eu nu am niciun loc de munca si nici carte de munca muncesc cu ziua.Anul trecut in luna decembrie am ineput sai pun pensia copiluiu in fiecare luna 150 de lei acum fosta sotie ma dat in judecata ca vrea pensia din urma facand un calcul vrea 5000 de lei in 30 de zile asa a hotarat judecatoria ,repet eu muncesc cu ziua si nu am aceasta posibitate dar eu contiunui sai platesc pensia in fiecare luna.ce se poate intampla daca in termen de 30 de zile nu acit aceasta suma.
Multumesc anticipat
Buna ziua.
Pot cere estasul de carte funciara de la oricare notar din tara?Eu locuiesc in Prahova si imobilul se afla in Calarasi.
Multumesc anticipat
Discuție succesiune
Buna seara,
Pentru a deschide o succesiune este nevoie de certificatul fiscal?
Multumesc anticipat.
Buna ziua ,
Trebuie sa fac succesiunea dupa bunica mea ,matusa mea nu doreste acest lucru stiu ca trebuie sa actionez in instant.
Matusa mea are domiciliul in Bucuresti eu in Prahova si ultimul domiciuliu al bunici in judetul Calarasi in cazul asta unde ma pot adresa?
Discuție Succesiune
Buna seara.
Am o problema cu o matusa. Bunicul meu a decedat in anul 1990 sa facut succesiunea. Mostenitorii a fos bunica mea matusa si tatal meu.in 2012 tatal meu a decedat eu am sa facut succesiunea si am primit in certificate de mostenitor in curtea de la tata e o casa si o anecsa locuibila in care traia bunica mea. in timp ce bunica erea in viata eu si matusa mea am vandut acea casa avand certificate de mostenitori, acei cumparatori la momentul respective nu au facut actele pe proprietate. dupa ceva timp moare si bunica. dupa moartea matusa mea nu doreste sa faca succesiunea dupa bunica invocand ca nu are bani sa-si plateasca imozitele la primaria comunala precizez eu sunt cu toate taxelesi impozite la zi .persoanele care au cumparat casa vor sa-si faca actele iar matusa mea nu doreste acest lucru. (nici sa faca succesiunea dupa bunica nici actele noilor asazisi proprietary) care vor so dea in judecata pe matusa mea dar cu siguranta am si eu de suferit ce pot face eu in acest caz pentru a nu suporta consecintele. mentionez am toate darile catre primarie la zi doresc ca acei oameni sa devina proprietari doresc sa fac succesiunea dupa bunica.
Multumesc anticipat
Doresc un numar de telefon al unui avocat care este dispus sambata seara sa discute despre aceasta problema si eventual fixarea unei intanliri saptamana viitiare, Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara asi dori sa stiu cat la suta onorariul notarial pentu donatia unui imobil.MULTUMESC ANTICIPAT
buna, daca o persoana arestata ,condamnare definitiva pentru omor,si are bunuri pe numele lui poate sa-si vanda bunurile atata timp cat e arestat? Multumesc anticipat
Buna ziua, Acum 3 ani sotul meu a fost ucis,inculpatul a fost condamnat pe baza art.174 cp. definitiv si irevocabil.instanta a decis ca inculpatul a-mi datoareaza o suma de bani,cum trebuie sa ma comport care sunt demersurile,nu sunt in domeniu si ma depaseste,precizez inculpatul e de etnie roma. multumesc anticipat