avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Activitate alyn21

Activitate alyn21

In urma unui proces penal (vanzarea de bunuri fara acte) prin recunoasterea vinovatiei,si luand ca etalon declaratia mea,s-a stabilit o datorie catre anaf in valoare de aprox 15 000 lei.
Asta se intampla acum vreo 5 ani,in prezent datoria a ajuns la aprox 25 000 lei dupa calcule,dobanzi,penalitati s.a.m.d ale celor de la anaf.
Desii nu a existat niciun proces civil intre mine si ANAF pentru a ramane o sentinta in acest caz,din cauza ca in procesul penal avocatul meu a cerut instantei,ca procesul civil sa se judece separat,
Instanta a acceptat,insa cei de la Anaf nu au mai bagat nicio actiune pe civil,ci si-au cerut acele creante si isi cer si in prezent doar plecand de la declaratia mea,cea dupa care am fost judecat.
Tin sa precizez ca nu am semnat nimic la Anaf vreodata,desii dupa sentinta ma sunau mereu sa ma prezint sa semnez nu stiu ce acte in care sa iau la cunostina acesta datorie.
De atunci si pana in prezent am primit zeci de plicuri cu diverse calcule,recalulari,dobanzi,executari etc.
Mentionez de asemenea ca din momentul ramanerii definitive a sentintei nu am lucrat nicaieri si nu lucrez nici in prezent.Nu am nimic pe numele meu sau orice alt bun care ar putea fi valorificat.Deci,nu s-a efectuat catre ANAF nici macar o plata de atunci si pana acum!
Intrebarea este:
Voi scapa vreodata de aceasta datorie catre ANAF?In sensul sa nu mai fiu obligat sa o platesc?Adica atunci cand voi lucra sa nu mi se faca poprire pe salariu,conturi bancare etc?
Si daca da,care este procedura?Multumesc!
Nu sunt asistat social!Nu lucrez la negru!NU fur,nu dau in cap!Totusi nu mor de foame!
Din ce bani mananc?Din banii sotiei
Buna ziua.Ieri am primit aceasta somatie,formulata de catre un executor judecatoresc,care contine acest titlu "SOMATIE MOBILIARA".
in cuprinsul ei se arata ca eu am un rest de aproximativ 2000 de lei,bani care s-au adunat din anul 2013 (anul in care a ramas definitiva sentinta in care se precizeaza ca eu trebuie sa dau lunar 200 de lei pensie intretinere minorului care il am cu respectiva)
Bineinteles la aceasta suma se mai adauga vreo 500 lei,bani care revin executorului si din care a fost platit taxa de tibru si taxele postale.Deci in total 2500 lei.
Mentionez ca nu am loc de munca sau alte venituri,apartamentul in care locuiesc este al tatalui meu,propeietati nu am,doar cateva bunuri cum are orice om in casa.
Mentionez de asemenea ca nu poate fi vorba de rea credinta la plata pensiei deoarece ea a fost platita de cate ori am dispus de bani si niciodata nu a trecut mai mult de doua luni in care ea nu a fost platita.Se poate observa ca in decursul celor 6 ani (decand a ramas sentinta defiitiva)am ramas cu o restanta de 2000 de lei,care nu m-i se pare o suma mare,si daca as fi dispus de acesti bani fiti siguri ca i-as fi depus deja,insa momentan chiar sunt in imposibilitatea de plata a acestei sume.
Respectiva cu care am acest copil nu intelege aceste aspecte,si nu este o persoana cu care sa pot avea macar o discutie amiabila pe acest subiect pt a ajunge cumva la o intelegere,dovada clara este chiar aceasta somatie prin exectorul judecatoresc.Precizez totodata,asta ca o completare ca eu ma aflu in imposibilitatea de a avea relatii cu copilul meu,adica sa il pot vizita(in orarul si zilele stabilite de catre judecator bineinteles) deoarece ea nu isi respecta locatia unde ar trebuii sa ma intalnesc cu copilul,in acesti 6 ani vizitand-o doar de cateva ori.
Am expus aceasta situatie ca idee,pentru a va contura o impresie despre persoana in cauza.
Prin urmare,ce pot face in cazul asta si ce mi se poate intampla?
Trebuie sa iau legatura cu executorul sa ai prezint punctul meu de vedere,in sensul sa ai explic ca nu am de unde sa platesc momentan suma aceasta,sau este egal cu zero?
Multumesc frumos.
Salut.
Daca site-ul de unde cumpar marfa (haine) nu imi emite factura pe firma mea,dar imi trimite totusi niste documente (adica cateva coli A4) in care sunt trecute produsele comandate,numarul lor,pretul de achizitie si alte date care sunt cuprinse in comanda respectiva,le pot baga cumva legal la vanzare?
Adica exista vreo posibilitate ca eu sa vand acea marfa,sa o inregistrez in contabilitate sa o trec prin casa de marcat etc,daca cei de la care cumpar nu imi emit factura fiscala?Multumesc
Salut.Am o nelamurire...As dorii sa imi deschid un magazin de cartier micut in care sa comercializez haine de firma cumparate din Anglia de pe un anume site.Pe acel site se gasesc principalele marci sportive cunoscute la nivel mondial si nu numai.Pe internet sunt o gramada de siteuri care vand produse aduse de acolo exact dupa acel site de unde o sa le cumpar si eu (anumite siteuri sunt chiar clone fidele ale site-ului original).Deci,teoretic ma gandesc ca asa ceva nu este imposibil,insa am zis sa primesc un raspuns sigur.In magazin o sa existe maxim 500 de articole (cuprinzand mai multe branduri) in special tricouri,pantaloni trening si hanorace.Deci nu mi-as deschide un magazin imens pentru a pune in pericol concurenta...
Astept un raspuns de la dumneavoastra,Multumesc frumos
Răspuns la discuția POt cere testul ADN?
Am inteles.Aveti idee cat costa un astfel de test si unde pot gasii o lista cu unitatile acreditate sa faca un astfel de test (ma refer la faptul sa fie luat in considerare in instanta,sau instanta alege unitatea medicala unde se va desfasura testul?)
Buna ziua.Pot cere testul de paternitate in instanta pentru un copil care face 3 ani in august a.c?Acest copil a rezultat dintr-o relatie cu cineva...am recunoscut copilul insa nu poarta numele meu (pentru ca mama nu a fost de acord sa poarte numele meu copilul)Ai platesc pensie de intretinere din prima luna in care s-a nascut...In aceste conditii pot cere testul ADN in instanta?Pt ca ea nu vrea de buna voie sa mergem sa facem acest test.Multumesc
Suma de bani restituita in urma ramanerii definitive a hotararii
Buna ziua.In urma uui proces penal in care am fost inculpat s-a hotarat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva la curtea de apel restituirea unei sume de bani care a fost ridicata cu ocazia perchezitiei domiciliare.Acea suma de bani nu a fost dovedita ca ar fi fost obtinuta din activitatea pe care o desfasuram eu (vanzarea diferitor bunuri),In timpul anchetei organul de politie mi-a stabilit un prejudiciu in cuantum de aprox 15000 lei,pe care l-am si recunoscut.In urma procesului penal,acea suma revine ANAF-uli care s-a constituit parte civila.Avocatul meu a cerut ca procesul civil sa se judece separat,iar acest lucru a fost admis de judecator pe fond,iar mai apoi in hotarare definitiva la apel.Practic procesul penal s-a terminat,am primit condamnare,sentinta a ramas definitiva!In acea sentinta scrie foarte clar ca suma de bani imi trebuie restituita.Acum intervine problema.Am facut cerere la ANAF pt a mi se restituii acea suma,pt ca acolo au fost depusi.Cei de la ANAf mi-au zis ca nu imi vor restituii suma pt ca eu am de plata acel prejudiciu de 15000 lei dar care nu a fost stabilit in urma procesului civil intentat de ANAF.Nici macar nu au inaintat dosarul la judecatorie.Practic acel prejudiciu trebuie sa il platesc dupa ce se va judeca procesul pe civil si sentinta va ramane defiitiva.Atat timp cat eu am o sentinta pe penal ramasa definitiva in care scrie foarte clar ca suma de bani confiscata imi trebuie restituita eu ce pot face?Multumesc frumos
Buna seara.In urma uui proces penal in care am fost inculpat s-a hotarat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva la curtea de apel restituirea unei sume de bani care a fost ridicata cu ocazia perchezitiei domiciliare.Acea suma de bani nu a fost dovedita ca ar fi fost obtinuta din activitatea pe care o desfasuram eu (vanzarea diferitor bunuri),In timpul anchetei organul de politie mi-a stabilit un prejudiciu in cuantum de aprox 15000 lei,pe care l-am si recunoscut.In urma procesului penal,acea suma revine ANAF-uli care s-a constituit parte civila.Avocatul meu a cerut ca procesul civil sa se judece separat,iar acest lucru a fost admis de judecator pe fond,iar mai apoi in hotarare definitiva la apel.Practic procesul penal s-a terminat,am primit condamnare,sentinta a ramas definitiva!In acea sentinta scrie foarte clar ca suma de bani imi trebuie restituita.Acum intervine problema.Am facut cerere la ANAF pt a mi se restituii acea suma,pt ca acolo au fost depusi.Cei de la ANAf mi-au zis ca nu imi vor restituii suma pt ca eu am de plata acel prejudiciu de 15000 lei dar care nu a fost stabilit in urma procesului civil intentat de ANAF.Nici macar nu au inaintat dosarul la judecatorie.Practic acel prejudiciu trebuie sa il platesc dupa ce se va judeca procesul pe civil si sentinta va ramane defiitiva.Atat timp cat eu am o sentinta pe penal ramasa definitiva in care scrie foarte clar ca suma de bani confiscata imi trebuie restituita eu ce pot face?Multumesc frumos
Am inteles...oricum mi se par aiurea aceste legi.Ce castig are statul daca acele bunuri confiscate la un moment dat sunt distruse...plus de asta cum este cazul meu si a altora banuiesc,ar trebuii sa existe o cale de recuperare a datelor personale.Dar daca asa a considerat cel care a facut legea,care este tot om...ce sa mai zic...