avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate maria1230

Activitate maria1230

Discuție Succesiune
Bună seara. Mama soțului meu a decedat acum 3 ani iar soțul și fratele lui nu au făcut succesiune. Soacra mea avea cota parte doar din partea mamei ei. Are certificat de moștenitor iar ea mai are 5 frați și ei au cota parte de la ambii părinți. Tatăl lor a decedat de curând iar ei vor sa vândă apartamentul. Va rog as dorii sa aflu dacă soțul și cumnatul meu trebuie sa deschidă succesiunea pe care știu ca în mod normal trebuia deschisa după decesul mamei lor. Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Zona de protectie bloc
Buna seara.va referiti la restaurantul din fundeni ?marului 12-14?
Răspuns la discuția Succesiune
multumesc!
Discuție Succesiune
Buna ziua.Doresc sa deschid succesiunea deoarece nu exista intelegere intre ceilalti mostenitori.au trecut 4 luni de la decesul mamei mele.Am certificatul de mostenitor de unde reiese ca avea o cota parte de 3/20 si doresc sa stiu ce este de facut mai departe.tin sa mentionez ca valoarea la care a fost evaluata casa nu este reala si daca este nevoie sa apelez la un evaluator.va multumesc.
Mama mea a lucrat luna trecuta de la data de 01.04 pana la 11.04 din data de 12.04 a intrat in concediu medical ea fiind internata de urgenta in spital.De la munca de la ea a zis ca are proprire pe salariu de care stiam de ea dar a zis ca nu conteaza daca a fost in concediu medical ca se aduna bani pentru zilele lucrate de catre ea + bani de pe concediu medical si din suma totala o sa ii faca proprire ..Este legal asa ceva?Din cate stiu propririle se fac doar pe veniturile realizate iar concediu medical stiu ca este denumit indemnizatie de incapacitate temporara de munca.Ce pot face in situatia in care tot ii face oprire ?
BUNA SEARA.TATAL MEU A INTRAT IN CONCEDIU MEDICAL PE DATA DE 08-09-2015 IAR ANGAJATORUL PE DATA DE 10.10.2015 I-A MODIFICAT CONTACTUL DE MUNCA DIN NEDETRMINAT I L-A FACUT DETERMINAT DAR TATAL MEU NU A SEMNAT NIMIC EL FIIND INTERNAT IN SPITAL AVAND TBC SI ZIELE TRECUTE A PRIMIT O DECIZIE DE INCHEIERE A CONTRACTULUI DE MUNCA IN CARE SCRIE CA I S-A DESFACUT CONTRACTUL DE MUNCA IN BAZA LEGII NR 53/2003 CODUL MUNCII ART56 LIT I .TIN SA PRECIZEZ CA BANII PE CO PE LUNA NOIEMBRIE SI DECEMBRIE NU I-A PRIMIT SI DORESC SA STIU CE ESTE DE FACUT.VA MULTUMESC.
Discuție Succesiune
Am fost chemata cu fratii mei la notar pentru a face succesiunea,noi am vrea sa vedem ce acte sau depus la dosar ?putem sa cerem acest lucru? pentru ca o sora de-a noastra este plecata din tara si nu are cum sa ajunga la succesiune si noi nu intelegem cum de un notar a acceptat sa faca succesiune fara sora noastra..Putem cere sa vedem ce acte sau depus la notar si sa amanam succesiunea?Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Am fost chemata cu fratii mei la notar pentru a face succesiunea,noi am vrea sa vedem ce acte sau depus la dosar ?putem sa cerem acest lucru? pentru ca o sora de-a noastra este plecata din tara si nu are cum sa ajunga la succesiune si noi nu intelegem cum de un notar a acceptat sa faca succesiune fara sora noastra..Putem cere sa vedem ce acte sau depus la notar si sa amanam succesiunea?Multumesc
Discuție Succesiune
Buna seara am o mare nelamurire si va rog mult sa ma ajutati..Acum 6 ani mama mea a murit,sotul mamei este in viata (nu m-a recunoscut legal ) si acum vrea sa faca succesiunea dupa mama.Eu mai am 3 surori si 1 frate totii ceilaltii au fost recunoscutii legal doar eu care sunt cea mai mare am ramas nerecunoscuta legal de cel care practic i-am zis tata toata viata..Acum la succesiune ce procent dintr-o casa cu 3 camere am dreptul?Daca eu nu accept despagubirea la care el vrea sa mi-o dea ca sa renunt la drepturile mele la aceea casa pot ramane fara mostenire?Daca nu ma prezint la succesiune ce se intampla?Sunt obligata sa accept orice suma data de catre "tatal meu"?Sper s-a inteles despre ce este vorba si sper sa ma ajutati cu un sfat
Buna ziua,am avut 21 de zile de concediu medical iar angajatorul mi-a platit 370 de ron pentru el in conditiile in care eu am avut salariu brut declarat in ultimele 8 luni intre 2.000 si 4.000 de ron..Cum pot rezolva situatia pentru a-mi primi si restul de bani ?