avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate vasile15

Activitate vasile15

Buna ziua! Am o asociatie sportiva si as vrea sa obtin fonduri europene pentru a-mi construi o baza sportiva. Pot primi finantare? Exista vreo masura prin care se pot obtine fonduri?
Buna ziua!Doresc sa atasez un document la dosar (o adeverinta) si intentionez sa trimit acest document prin e-mail ,scanat, catre institutia la care am depus dosarul.Eu nefiind din acelasi oras, nu are rost sa mai fac un alt drum doar pentru a mai atasa o adeverinta. Vreau sa stiu daca este legal,daca exista vreun articol in care se invoca faptul ca , documentele trimise prin format electronic sunt valabile...n-as vrea sa am surprize ca imi vor respinge dosarul pentru chestia asta.Cei care primesc dosarele respective (resurse umane) nu au stiut exact daca pot proceda in acest fel.
Buna seara!Din ce am inteles,mai nou, angajatii din penitenciare au clitatea de politisti..in acest caz...politistii de penitenciar se pot transfera in structurile M.A.I? sigur..chiar si prin concurs de reincadrare...dar exista aceasta posibilitate?un ofiter de penitenciar are aceleasi grade si e pe acelasi palier cu un ofiter M.A.I?Aceeasi intrebare o am si in privinta politistilor criminalisti care lucreaza in INEC...ei se pot transfera prin concurs de reincadrare in structurile M.A.I?
Răspuns la discuția Nu platesc tva
pai eu nu depun declaratia 300 ...si daca nu o depun...care`i problema?nu o depun..nu platesc..eu sunt platitor de TVA si trebuie sa depun in fiecare luna declaratia 300..uite ca eu luna asta nu vreau sa depun declaratia..is obligat sa o depun?ma poate controla cumva ca am vandut niste produse si nu am achitat tva`ul?
Discuție Nu platesc tva
Buna seara!Eu am vandut niste marfa pe care am emis o factura,am adaugat tva`ul pe factura..clientul mi-a achitat factura prin transfer bancar..dupa care a plecat din tara..practic acea factura pe care i-am emis`o..a aruncat`o..nu`l interesa..MAI ARE ROST SA PLATESC TVA`UL DE PE ACEA FACTURA?SA MERG LA ANAF SA IL ACHIT?Are sens?CE RISCURI SUNT DACA NU ACHIT TVA`UL DE PE O FACTURA..atata timp cat clientul a aruncat acea factura...
Buna seara!Eu am avut o afacere in care am investit foarte multi bani in marfa...mobilier...etc..Eu acum am ocazia sa vand toata marfa la negru..fara TVA..dar contabilul mi-a spus ca nu pot sa o vand fara TVA fiindca SUNT INCARCAT...Ce inseamna acest lucru?
Buna seara!Am o ruda care a fost batuta cu toporu` si a stat internat in spital 6 zile.La iesirea din spital s-a dus la IML pentru a-si scoate certificatul medico-legal...dupa 10 zile lucratoare i-a dat certificatul medico-legal cu 4-5 zile de ingrijiri medicale in conditiile in care el a fost batut cu toporu acum 4 saptamani si el si la acest moment merge schiop si are probleme cu coloana.S-a dus la IML din nou si aia i-au spus ca un certificat medico-legal odata intocmit nu mai au cum sa il modifice orice ar fi...Ce e de facut in acest caz?Astepta medicul legist vreo spaga ceva?Se obisnuieste si aici asa ceva?
Cum se face o plangere penala?trebuie sa fii reprezentat de un avocat pentru a face o plangere penala?persoana vatamata cu siguranta va cere ceva despagubiri pentru tratamentul de recuperare...bani care se cheltuie cu ingrijirea medicala...o sa ceara si despagubiri si ma gandesc...nu trebuie un avocat?
Răspuns la discuția Batut crunt/Basma curata
parerea mea e urmatoarea ...un taran,beat non stop care a baatut un om pana la lasat lat si cu toporu in mana... e mai periculos ca un nene care a facut evaziune si e arestat 30 de zile...eu nu stiu cum is legile astea,dar personal..ma tem sa nu o omoare si pe baba..ca aia nu mai duce 50 de lovituri de topor..din 2-3 topoare o lasa lata..
Răspuns la discuția Batut crunt/Basma curata
am inteles..dar acum stau si ma intreb..oare batausul nu ar fi trebuit retinut pana la ora asta?a fost o violare de domiciliu,a fost inarmat cu toporul,beat...e o persoana deosebit de periculoasa..nu stiu daca e la prima abatere ,dar omul e pe pus pe scandal si baut mai tot timpul..mi-e sa nu se duca sa faca iarasi vreo belea pe acolo fiindca stie ca mosu` e internat in spital si cam si-a dat seama de pericol..el cauta sa puna presiune sa nu cumva sa depuna plangere penala impotriva lui..ceea ce nu se va intampla..si de aici e frica..asta ar trebui saltat sau sa-i ofere protectie politia.... mosului si familiei lui...ce e sa se mai imbete diseara si sa o ia la omor si pe baba?..