avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate ene2allexandra

Activitate ene2allexandra

Buna ziua.

Am un PFA suspendat pe perioada concediului de creștere copil, primesc și indemnizația aferentă.
Am doua intrebari:
1. Pot relua activitatea fara a îmi fi afectată indemnizația?
2. Pt a beneficia de.stimulent de inserție de la 2 la 3 ani trebuie să mă angajez cu CIM sau se poate si prin PFA?

Mulțumesc!
Buna ziua,
Am in teren pe care este construita o casa. Intrebarea mea este: am nevoie de aprobare pt a ridica nivelul din curte prin umplere cu pamant? Si de asemenea, este nevoie de aprobare pt demolarea casei vechi?
Multumesc!
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: PFA deschis si fosta salariata (contractul s-a incheiat la sf lunii aprilie) pentru care acum sunt in concediu medical de sarcina/lauzie platit de catre CAS. Am nascut pe 27 aprilie, concediul prenatal a fost luat incepand cu data de 30 martie. Cele 42 de zile de concediu post natal se termina cu data de 07 iulie.

Intrebarea mea este cu ce data trebuie suspendata activitatea PFA si depuse actele pentru concediu crestere copil la primarie si cu ce data se va calcula indemnizatia?

Si daca are cineva idee cat dureaza eliberarea de catre CAS a Adeverintei cu perioada concediului de maternitate și sumele primite pe fiecare lună si cand trebuie solicitata aceasta?

Multumesc!
Buna ziua,

Am primit si eu o minunata scrisoare de la ANAF , somatie de plata in care este o lista intreaga de contributii care teoretic le-as datora celor de la CAS cam de acum 5 ani pana in prezent.

Specific ca am fost la ANAF de unde m-au trimis la CAS ca ei "nu stiu nimic '' si nu au ce sa faca. La CAS ma voi duce maine. Pt perioada pt care ei ma pun sa platesc am fost angajata cu carte de munca iar o perioada nici nu am avut venituri. Am si Hotarare Judecatoareasca de la un proces cu ANAF in care se specifica faptul ca sunt platite toate contributiile. Ma intreb daca este de ajuns totusi sau ma voi trezi cu poprire pe cont (iar) si trebuie sa ma judec si cu ei.

Intrebarea mea este cine s-a mai confruntat cu aceasta situatie si cum s-a rezolvat?
Răspuns la discuția Venituri din salarii - 2 Companii
Pentru veniturile din strainatate nu am semnat niciun fel de contract, salariul a fost agreat la interviu si ni s-a comunicat ulterior ca in CIM va fi minim pe economie si diferenta o primim din strainatate. O sa recitesc contractul semnat si hartiile primite.

Pot sa intru in somaj daca PFA-ul nu este inca inchis?
Buna ziua,

In prezent sunt angajata cu CIM de 6 luni pt perioada determinata (reinoire la fiecare 2 luni).

Salariul angajatiilor de aici este compus din 2 parti:

-> o parte declarata in Romania si in CIM cu valoare minima pe economie la care primim fluturas de salariu si se platesc contributiile salariale si

-> o parte care provine (cel putin pe hartie) din strainatate la care primim o hartie cu un antet cu datele companiei de la care vin banii si valoarea cuvenita.

In curand voi intra in CCC si intrebarea mea este daca veniturile de la compania din strainatatele le voi putea folosi la calculul indemnizatiei avand in vedere ca nu sunt trecute in CIM?

Si o alta intrebare, in cazul in care nu mi se va prelungi CIM-ul, voi putea intra in somaj pt 1 luna si apoi in concediu prenatal daca am un PFA deschis? (Termenul de nastere ar fi 1 iunie)

Multumesc!
Am revenit. Am fost astazi iar la CASMB si doamna de acolo mi-a spus acelasi lucru: nu pot sa inchei niciun fel de contract si ca PFA cat timp sunt si salariata. I-am spus ca ma intereseaza doar pt cei 0.85% si a spus raspicat ca nu are cum sa ma ajute ca nu se poate incheia contract conform nush carei legi din 2005.

Eu nu mai stiu ce sa cred sau unde sa ma duc si timpul trece nu tocmai in favoarea mea.

Are cineva idei?
Multumesc pentru raspunsul promt de mare ajutor, lucrurile sunt clare acum!

Voi mai face un drum la CASMB atunci :)
Buna ziua,

Revin cu o intrebare scurta ca sa ma lamuresc:

In prezent realizez venituri atat din activitatea de PFA cat si din CIM (cu venitul minim pe economie). Intrebarea mea este daca la calculul indemnizatiei pt CCC se iau in calcul ambele surse de venituri?

Intreb acest lucru deoarece am fost la CASMB pt incheierea contractului pt PFA si plata celor 0,85% si mi-au spus ca nu se poate incheia acest contract cat timp am si venituri din CIM.

Din cate am citit, acest contract incheiat ca PFA si plata celor 0,85% nu conditioneaza acordarea indemnizatiei de CCC dar as dori o confirmare sigura.

Si inca o intrebare: colectarea si depunerea actelor necesare trebuie sa o fac eu personal in totalitate la primarie? (sau se ocupa si angajatorul de o parte din ele?)
Buna ziua,

Am o intrebare: veniturile primite in cei 2 ani de CCC se iau in considerare la acordarea unui credit pt Prima Casa sau Ipotecar?

Multumesc!