avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan1601

Activitate bogdan1601

Buna ziua!
Am si eu o asociatie infiintata in urma cu doi ani care a obtinut personalitatea juridica in instanta si a fost de asemenea inregistrata in registrul special al asociatiilor si fundatiilor.
Dupa acel moment am avut unele probleme de sanatate si nu m-a mai interesat sa merg la Registrul Comertului pentru a finaliza toate procedurile.
Acum nici nu ma mai intereseaza finalizarea procedurilor, incercand doar sa imi recuperez banii depusi in acel cont initial pentru patrimoniu.
Ce ar trebui sa fac pentru a-i recupera? Cei de la banca imi spun ca au nevoie de o respingere de la Registrul Comertului ...
Multumesc anticipat
Buna seara!
Ma lovesc si eu de o anume speta care are in centru un contract de comodat pe care vreau sa va o supun atentiei!
Intr-un apartament locuiesc doua persoane (A si B), urmand ca la un moment dat acolo sa ramana doar una dintre cele doua. Apartamentul este proprietate persoanala a lui A. Intre timp, intre A si B apare un contract de comodat prin care A cedeaza cu titlu gratuit apartamanetul lui B in vederea stabilirii sediului unei asociatii. Asociatia a fost constituita, apartamentul este folosit in continuare drept sediu la care este primita corespondenta, etc. Dar in acelasi timp, este folosit si ca locuinta de catre comodatar. Comodatarul isi indeplineste toate obligatiile care sunt prevazute in contract.

Acum vine intrebarea. In conditiile in care contractul nu prevede o posibila reziliere venita ca decizie a unei singure parti, care este acoperirea legala prin care proprietarul de drept al apartamentului sa il dea afara pe comodatar (chiar daca locuieste acolo, aia fiind si adresa din buletinul lui) si sa vanda apartamentul?

Nu stiu exact daca am explicat asa cum trebuie ce era de explicat, insa v-as fi recunoscator daca cineva mi-ar putea da o mana de ajutor.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare in legatura cu legea 290/2013 privind acordarea de despăgubiri sau compensaţii cetăţenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reţinute sau rămase în Basarabia.
Am depus un dosar cu acte la Prefectura Bucuresti in 2003, primind ca raspuns ca mai este nevoie de declaratiile a doi martori. Din pacate, la acel moment, am neglijat acest lucru si nu am mai depus nimic.
Intrebarea mea ar mai fi daca acum se mai poate face ceva in acest sens? Se mai pot depune cereri la ANRP / Prefecturi ?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua, am si eu o intrebare, in cazul in care ma puteti ajuta.
Ce se intampla in cazul in care instanta anuleaza un act aditional in care salariatului i s-a marit salariul? Mentionez ca salariatul a primit deja salariile marite conform acelui act aditional. Conform instantei, salariatul revine la situatia precedenta acelui act aditional, dar intrebarea este daca salariatul trebuie sa restituie diferenta de bani din acea perioada.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Inteleg ca pentru infiintarea unei asociatii patrimoniul initial ar fi in valoare de minim un salariu brut minim pe economie ... adica 1050 ron in momentul asta din cate stiu eu. Corect?
Intrebarea ar fi daca patrimoniul trebuie constituit cu participarea tuturor membrilor fondatori sau este in regula daca doar unul dintre ei va participa la constituirea lui ?
Multumesc
Răspuns la discuția Adeverinta somaj
Multumesc mult. Ma gandisem ca poate faptul ca i-am actionat in instanta ar avea ca urmare asta. Apropo de asta, in cazul in care voi reusi sa castig procesul ( adica plata salariilor din urma ) si sa imi iau si aceasta indemnizatie de somaj, ce se intampla ?

Multumesc inca o data,
Sarbatori fericite !
Am fost dat afara in luna iunie de la locul de muna, cu art 65, alin. 1. Avand in vedere ca am considerat ca acea concediere a fost abuziva, am intentat proces fostului meu angajator. Acum, in luna decembrie, m-am hotarat sa imi depun si dosarul de somaj, doar ca mi s-a spus de la ANOFM ca imi trebuie acea adeverinta-anexa 26 ( fosta 11 sau invers ). Am trimis un e-mail la depart contabilitate al fostului meu angajator prin care am solicitat acest lucru, apoi mi s-a transmis telefonic ca "nu se poate, contabila a zis ca nu beneficiezi de somaj".

Cei de la ANOFM mi-au zis ca beneficiez de somaj. Articolul cu care mi s-a inschis CIM este art 65, alin 1, articol care imi da dreptul la somaj, din cate stiu eu.

Ce as putea face ?
Multumesc.