avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate VictorArditti

Activitate VictorArditti

Am trimis prin email, nesemnat, o reclmatie privind judecători la dna. Au dat la curtea de apel si acum vreau sa renunț la ea. Ce Argument pot da? Multumesc.
NU am vazut nicaieri ca intervenientul plateste taxa de timbru. Multi nu au platit. Daca tot nu era intemeiata la ce a mai admis cererea in sedinta si m-a acceptat? La asta caut raspuns.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Cred ca inainte de a incepe sa faceti cereri in instanta, ar trebui fie sa consultati un avocat, fie sa cititi codul de procedura civila.
Instanta a procedat corect: a aplicat prevederile codului de procedura civila.

Am facut cerere de intervenient in dosar modificare acte constitutive asociatia de proprietari si am cerut respingerea cererii pentru ca nu au respectat nici o lege.
Judecatoarea m-a pus sa platesc 20 lei taxa de timbru si apoi mi-a respins ca neintemeiata cererea de interventie plus ca m-a pus sa platesc si cheltuieli de judecata mari cerute de avocatul partii adverse.
La fond.
Acum, eu am intemeiat pe art 532 si 78 NCPC, ea a zis ca schimba in 531 si partea adversa s-a opus, eu am spus ca nu stiu drept si ca fara incadrare juridica eu vreau sa aduc dovezi ca sunt ilegalitati care ma afecteaza atat pe mine cat si pe ceilalti.
Deci, era normal sa ma puna sa platesc cheltuieli de judecata si taxa de timbru? Stia ca va admite cererea de ce a mai acceptat sa fiu intervenient???
Niste Hoti de la asociatia de proprietari vor sa modifice acte constitutive fara adunare generals au introdus actiuni in instanta.
Cum fac sa devin intervenient in dosar si ce obligatii am, platesc cheltuieli de judecata in Caz ca pierd? Unde pot citi despre asta?
Am primit cererea de chemare in judecata in 16 februarie 2023. Care este ultima zi de depunere a intampinarii va rog? Proces de pretentii
Nu ati citit cu atentie, au scazut incorect. Suma afisata la avizier contine desigur si penalitati doar nu au pus penalitatile dupa ce am platit eu.

ynocentta a scris:

Sunt aspecte distincte restantele inregistrate de dv prin neplata cote lunare de intretinere , impunerea de sume aferente unui spatiu care apartine altui proprietar,convocare persoane inexistente la adunare generala ,neactualizare documente
In situatia in care dv ati achitat o parte din debit,automat ati ramas in evidenta asociatiei de proprietari cu suma cu tiltu de restanta care a generat penalitati
Pentru a va iinforma corect si complet asupra drepturi si obligatii,limite de competenta studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Pentru a avea proba legala asupra temeiniciei si legalitatii sumei pretinse de asociatia de proprietari aveti dreptul legal sa solicitati expertiza financiar contabila care sa concluzioneze daca au fost respectate dispozitiile in vigoare inclusiv cele privitoare la cuantum penalitati

In cat tmp se prescriu cheltuielile judiciare avansate de stat si cele de asigurari sociale?
Multumesc.
Asociatia de proprietari m-a dat in judecata sa le platesc restante insa eu am platit o parte, ei nu au scazut corect si acum apar in cadrul altui proces cu suma de plata ca si cum banii platiti nu ar fi fost platiti. De asemenea sunt multe nereguli cu banii, ne-au pus sa platim intretinerea pentru un spatiu care e al unui alt proprietar si au numit-o fond investitie, folosesc pentru a masca cheltuielile imense adunari generale in care sunt convocati membrii care nu mai exista, nu au acordul de asociere actualizat de 15 ani. Inteleg ca la procesele astea de pretentii se merge pe banda rulanta si am si vazut si eu in primul proces ca judecatoarele dau drumu la executari fara sa tina cont de nici o lege. Eu ce sanse am sa se faca dreptate si sa platesc doar suma datorata si nu cea imaginara? Din expertiza nu cred ca va reiesi cat am dat si cat a mai ramas ca vorbim de perioade diferite. Primaria bineintele ca nu le-a facut nimic niciodata.
multumesc. Daca eu am venituri din mai multe surse, se popresc toate? Daca le declar pe toate....

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cota maxima poprita de 1/2 se va imparti intre creditori, in functie de rangul creantei sau proportional cu valoarea creantei daca ele sunt de acelasi rang.

Daca este o poprire mai veche instituita deja pe tert, daca mai apar si alti creditori aia ce mai iau? Stiu ca pana la jumatate din venituri dar daca sunt 2, dar eu am 3 creditori pe acceasi suma.