avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate cristianQpanait

Activitate cristianQpanait

Din pacate nu am rezolvat nimic cu Primaria ,singura solutie este Tribunalul

Robby777 a scris:

I-ai mai dat de capat? Daca da, spune te rog cum, ce ai facut? Am o problema similara.

buna ziua .imi trebuie o adeverinta de la Primaria Buzau din care sa reiasa ca terenul pe care este facuta casa nu este in domeniul public sau privat al statului , adeverinta imi trebuie la cadastru pentru Notarea Posesiei in cartea funciare . La cadastru nu pot face nimic fara aceasta adeverinta iar Primaria refuza sa mi-o elibereze invocand ca Primaria nu elibereaza aceasta adeverinta dar legea [Înregistrarea sporadică a posesiei în cartea funciară se realizează la cererea oricărui posesor interesat, care nu deţine acte de proprietate asupra imobilului. Înregistrarea sporadică poate privi întregul imobil sau o parte din imobil. Potrivit noii reglementări, înregistrarea posesiei pentru întregul imobil se face, în principiu, în baza unei documentaţii cadastrale însoţite de o adeverinţă eliberată de primăria în a cărei rază teritorială se află imobilul, din care să reiasă, pe de-o parte, faptul că posesorul a plătit taxele şi impozitele locale ca un adevărat proprietar, iar, pe de altă parte, faptul că imobilul nu face parte din domeniul public sau privat al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale, de o declaraţie pe proprie răspundere a posesorului şi de înscrisuri doveditoare ale posesiei, în măsura în care acestea există.] Eu indeplinesc toate conditiile impuse de lege doar ca primaria refuza nejustificat sa respecte legea .intrebarea este ce pot face sa obtin aceasta adeverinta ? Va multumesc
fratele mi-a aratat o hotarare judecatoreasca cu drept de proprietar prin uzucapiune .in fata instantei nu a declarat ca exista o succesiune facuta la notar din anul 1984 la care el a renuntat la dreptul lui de mostenitor si ca pe acea casa si teren exista un certificat de mostenitor cu 3 mostenitori Mama cu 2 copii minori,dabandind casa si terenul,acum am inteles ca dupa noile legi nu se poate face succesiunea si pe teren daca nu sunt acte separate pe teren.terenul este in posesia noastra de 60 ani .Nu mai inteleg nimic
buna ziua .el spune ca a facut uzucapiune dar nu stiu daca putea pentru ca terenul a fost platit de catre mama.El a construit casa pe teren fara un acord scris ,a fost un acord verbal intre el si mama

Madalina Pascu a scris:

Dvs. trebuie sa aflati cum a obtinut actele. Incercati la Cartea Funciara sa scoateti un extras de informare sa vedeti cu ce titlu apare in cartea funciara sau daca imobilul nu este inscris in CF, incercati la DITL sa obtineti actele cu care s-a declarat drept eprsoana impozabila pentru imobil.

Buna ziua.Dupa decesul tatalui meu sa facut succesiunea pe o casa cu teren de 542 m patrati ,la acel moment eu si sora mea eram minori iar ceilalri 3 frati au renuntat la mostenire .mama nu a dus certficatul de mostenitor pentru intabulare ,acum a decedat si ea .Un frate care a construit o casa pe acest teren spune ca a obtinut acte pe casa lui si pe 239 m patrati din terenul pe care noi l-am mostenit.Acum am inceput procedura de succesiune de pe urma mamei si in certificatul de atestare fiscala au mai ramas 303 m patrati de dezbatut .Intrebarea este cum a reusit fratele nostru sa intre in posesia acelui teren fara sa stim?
buna ziua.daca am interdictie intr-o tara europeana pot sa o tranzitez?
buna ziua .Fratele meu la inceputul lunii iunie 2018 a facut infarct si a intrat in coma ,a fost imobilizat la pat pana pe 29 septembrie cand a decedat ,la ora actuala este deja inmormantat.Este normal ca sotia lui sa nu primeasca banii pe concediu medical pe aceasta perioada de 3 luni,?nu mai zic de un ajutor de inmormantare de la animalul fara inima la care a muncit',cainele' ii spune sotiei ca ii va da banii cand vor veni de la casa de asigurari de sanatate.Este normal asa ceva?Va multumesc
buna ziua .tatal meu este decedat de 34 ani,atunci eu si cu sora mea eram minori iar ceilalti 3 frati majori,casa este construita pe terenul primariei,practic acte sunt doar pe casa ,dupa decesul tatalui fratii majori au cedat partea lor mamei si noua ca minori.un frate din cei care au cedat partea lui si-a construit o casa pe acest teren,acum ia promis ceva mamei si sa dus cu el ca sa ii doneze terenul pe care a construit ea nefiind propietar nu stiu cum au facut si daca este in regula ,au incercat si cu ,,Uzucapiune,,dar s-au lovit de semnaturile mostenitorilor.Mama nu vrea sa mai recunoasca actul prin care cei 3 frati majori au renuntat la partea lor si a declarat la judecatorie ca suntem 5 mostenitori,Mama este in viata.au cerut actele celorlalti pe motiv ca ii trebuiesc Mamei la cartea funciara ceea ce nu este adevarat ,ii trebuiau pentru succesiune ,de fapt ei cu un notar vroiau sa faca ceva .......fara prezenta noastra dar noi nu am fost de acord .Intrebarea mea este daca Mama si fratele vor putea face ceva fara stirea noastra sa ramanem fara drepturi? Va multumesc anticipat
buna ziua .cu 4 luni in urma m-am confruntat cu o mare problema .veneam spre ROMANIA din FRANTA impreuna cu sotia si copilul ,masina personala sa stricat in ITALIA si am fost obligati sa stam la hotel pana se repara masina .Eu in 2004 am avut probleme in ITALIA si am fost arestat si condamnat si eliberat cu un decret care sa aplicat in 2006 .Cand am fost eliberat am primit si o interdictie de 5 ani pe teritoriul ITALIEI .M-am intors in Romania si mi-am continuat viata alaturi de familie crezand ca am terminat cu problemele din Italia insa nu a fost asa ,procurorul acuzator mi-a facut un alt proces care sa judecat in lipsa fara sa fiu citat fara sa aam dreptul la aparare si m-am trezit cu o diferenta de 3 luni de executat .am fost arestat imediat familia ramanand in Italia fara sa cunoasca limba Italiana fara un domiciliu in Italia practic i-au lasat in mijlocul strazii.Intrebarea mea este daca sa procedat corect la condamnarea mea in lipsa fara avocat .practic aceasta diferenta aveam dreptul sa o execut in libertate cautand un loc de munca si un domiciliu dar nu mi sa acordat nici acest drept ,plus ca m-au tinut 8 zile in plus perioada in care eu am facut greva foamei.camd mam eliberat m-au luat la la chestura si mi-au dat 10 zile termen sa parasesc Italia si iarasi o interdictie de 5 ani pe teritoriul Italiei.As putea face ceva pe la drepturile omului??????????? Va Multumesc
buna ziua .ma confrunt cu o problema ,eu lucrez in franta cu contraact din februarie acest an,aici se dau niste ajutoare pentru chirie daca ai salariul minim dar ca pot beneficia de acest ajutor imi trebuie adeverinta de venit impozitat pe 2014-2015,eu in aceasta perioada am fost angajat in romania,am sunat la ANAF Buzau pentru ca acolo am domiciliul sa ma informez cum pot obtine aceasta adeverinta si mi-au spun ca ei nu stiu ce hartie imi trebuie si nici de unde as putea sa o procur.Am mai discutat cu romani care au avut nevoie de aceasta adeverinta si mi-au spus ca au obtinut-o de la fisc, nu din buzau.Va rog daca ma puteti indruma catre o institutie care poate elibera aceasta adeverinta.Va Multumesc