avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate coralina

Activitate coralina

Discuție cenzor
cine are dreptul sa fie cenzor la o asociatie de proprietari?
s a mdificat legea si trebuie sa fie un expert contabil,o persoana autorizata?
multumesc

Buna ziua. Am nevoie de o apostila pe o hotarare de divort din 1997,in care nu este specificat,, definitiva si irevocabila'' si ii mai trebuie o stampila.Unde o pot apostila,tinand cont de faptul ca-i mai trebuie adaugate aceste lucruri.multumesc.
Mi-a montat un particular un motor ,,nou'' la frigider si nu mi-a dat garantie,unde pot sa ma adresez?
Discuție Succesiune
.A trebuit sa mi fac succesiune dupa mama mea ,la 2 titluri de proprietate cu mai multi mostenitori. Toate surorile de pe titlu sunt moarte,au ramas urmasii La un titlu de proprietate ptr teren extarvilan,am facut cu 2 martori ,titlul in original si certificat fiscal. Mai am facut la un titlu,numai ca aici sunt 6 persoane pe act,dar impartirea se face la 5(o cincime,se imparte la 2, la una din parti,sunt doi veri care nu s-au inteles si au vrut sa apara amandoi pe act).Din certificatul fiscal reise clar ca partea mea este de 1/5,mai am chitanta cu impozitul pe teren tot la 1/5.Mai am si o hoatare judecatoreasca ,din care reise ,ca cei doi veri care isi impart partea lor,provin de la o alta sora a mamei.
IMI MAI TREBUIE VREUN ACT,CEVA .. CA SA-MI TERMIN SUCCESIUNEA?MULTUMESC
In cazul in care am facut sccesiunea dupa moartea mamei la un notar public,de care nu am fost f multumita si vreau sa mai adauc supliment la succesune,pot face la un alt notar ? sau sunt obligata sa raman la acelasi? multumesc!
Mama mea(decedata de 10 luni) a avut 10 ha de pamant primit ca zestre de la bunicul meu cand s a maritat.Deoarece tatal meu avea servici la oras,comunistii au pus-o sa renunte la pamant . A trebuit sa aleaga,ori tata ,ori pamnatul. Eu acum il pot revendica,si de unde sa incep? Este prea tarziu? multumesc
Un titlu de proprietate cu mai multi mostenitori (teren extaravilan) a fost pierdut,l am dat la monitotul oficial si urmeaza sa scot un duplicat de la OCPI ,daca peste un timp se gaseste titlul original ,este valabil,se poate folosi,sunt valabile amandoua? multumesc
Am dat pierdut la monitorul oficial constanta un titlu de proprietate,in lege scrie ca,perioada pana sa apara in monitor este de 20.-30 zile. La mine au trecut deja 33 de zile si ... nimic.Cica ar costa 25 lei ,iar eu am platit 58 lei(pe bon era trecut 37 lei comision+25 lei taxa) Ce pot sa fac.... sa apara ..... ODATA?
Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez cuiva,se poate cu oasele in el? ce pasi am de urmat? multumesc!
intra in calculul pensiei si valoarea bonurilor de masa?