avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate alionte

Activitate alionte

Zile de concediu neefectuate in caz de demisie

Daca se depune cererea de demisie si exista din anii anteriori zile de concediu neefectuate , nu se poate scade din perioada de 20 de zile de preaviz perioada de concediu neefectuata?

Exista varianta ca angajatorul sa nu accepte aceasta, sustinind efectuarea celor 20 de zile si pentru zilele de CO neeefectuate sa existe plata. Este legala procedura din urma?
Buna ziua,

Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 zile de concediu de odihna pe motiv ca nu are inlocuitor.
Este legal?
Cum se poate rezolva favorabil o cerere de concediu ?
Exista vreun termen de timp in care sa se depuna o cerere de concediu astfel incat sa nu fie refuzata?
Multumesc
Buna ziua,
Mai am 17 zile de concediu ramase neefectuate din anul 2020.
Angajatorul refuza sa mi le acorde intrucit nu are cine sa ma inlocuiasca.
Daca solicit plata acestora , mi se zice ca nu e posibil,vor trebui efectuate.
Se ajunge la o contradictie astfel.
Intrebare : contravine vreunui act normativ sau dispozitii in vigoare plata acestor zile de C.O. neefectuate?
Se pot pierde aceste zile de concediu ?
Cineva mi-a spus ca doar in caz de demisie se vor plati.
Totusi ,cred ca ar trebui sa existe solutia platii la cerere.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns!
Răspuns la discuția Fortat sa demisionezi....
Daca nu accept demisia "impusa" ,angajatorul poate recurge la concediere prin restringerea activitatii/ a postului respectiv. Este obligatorie inscrierea persoanei in cauza la somaj? Observ ca angajatorul refuza acest lucru si nu inteleg de ce.
Sint necesare citeva lamuriri la un caz specific.
Deoarece angajatorul nu are de lucru(lipsa comenzilor) , forteaza angajatii sa isi dea demisia.
Daca nu sint de acord sa semnez demisia, cum ma poate obliga ?
Ce se poate intimpla in acest caz?
Poate sa imi desfaca contractul de munca pe motiv ca imi inchide postul?

P.S. Nu inteleg de ce angajatorul nu trece personalul de care nu are nevoie la somaj....
Buna,

As vrea stiu daca o diploma de invatamint superior obtinuta in 1986 este inferioara uneia obtinuta sa zicem in acest an.Aditional, as intreba ;un inginer de atunci este inferior unuia de astazi care vine cu diploma cu master sau ce o mai fi acum de actualitate?
george-neagu a scris:

Se ia in calcul si acea perioada in care ati platit contributia direct la caseria la casa de pensie.


Multumesc pentru raspuns!
Dvs ati raspuns ca urmare a propriei experiente de acest gen?
Conform ce am citit pe net,stagiul minim de cotizare pentru a iesi la pensie este de 15 ani .
Intrebare: daca din cei 15 ani ai lucrat efectiv 10 ani ca angajat al unei firme iar 5 ani ai platit din mina cotizatia la Casa de Pensii,
conditia este indeplinita pentru iesi la pensie cind implinesti anii respectivi?
Apelez la experienta si cunostintele dvs .
Cum se poate vinde cu acte notariale o casa ,daca cumparatorul nu are suma intreaga si promite ca in 6 luni va avea restul de bani?
Se poate incheia un act prin care daca nu achita integral suma convenita sa piarda avansul?

Nu dorim complicatii . Poate exista o solutie corecta dpdv legal care sa satisfaca ambele parti . Multumesc!